17 Φεβ 2015

Του Αγίου Βαλεντίνου εχθές και ψάχναμε κάτι πρωτότυπο και ιδιαίτερο να δοκιμάσουμε. Δυσεύρετο το τραπέζι τελευταία στιγμή αλλά ευτυχώς μετά από αδιέξοδες προσπάθειες καταφέραμε να κλείσουμε τραπέζι στο PARS PERSIAN RESTAURANT.

Θα ομολογήσω πως ήμουν επιφυλακτική αρχικά καθ' ότι το περσικό φαγητό δεν είναι τόσο διαδεδομένο όπως είναι το ινδικό ή το κινεζικό. Απ' ότι αποδείχθηκε στη συνέχεια κακώς είχα επιφυλάξεις.

Ο χώρος: αν ρίξετε μια ματιά στο σάιτ του μαγαζιού προτού το επισκεφθείτε τα συναισθήματα θα είναι ανάμεικτα ίσως κάτι ανάμεσα σε "ατμοσφαιρικό" και "τελείως έξω από τα νερά μου- κιτς" μαγαζί. Όμως η αίσθηση που σού αφήνει από κοντά δεν έχει καμία σχέση με την προκατάλειψή μας, γιατί περί αυτού πρόκειται. Από την είσοδο κιόλας πλημμυρίζουν το χώρο παραδοσιακά περσικά αντικείμενα που σού τραβούν την προσοχή αλλά σε καμία περίπτωση δεν σε προϊδεάζουν για το τί θα αντικρίσεις εισερχόμενος στην κεντρική αίθουσα του εστιατορίου.

Η πρώτη εντύπωση είναι ότι βρίσκεσαι σε με μία μεγάλη σκηνή κάπου στην Ανατολή, ίσως σε κάποια παραδοσιακή γιορτή με ατμοσφαιρική παραδοσιακή μουσική, ναργιλέδες και εξωτικές μυρωδιές να πλανιώνται στην ατμόσφαιρα. Δευτερευόντως παρατηρείς τα όμορφα, σε κόκκινους τόνους στολισμένα τραπέζια και τα μπαλόνια σε σχήμα καρδιάς λόγω ημέρας να έχουν την τιμητική τους. Επάνω στο τραπέζι εκτός από τα σερβίτσια υπήρχαν δωράκια-ένα αρκουδάκι και μία κουπίτσα σε μινιατούρα μαζί με σοκολατένιες καρδιές μέσα σε κόκκινα πουγκάκια για τους ερωτευμένους θαμώνες! Πολύ όμορφη κίνηση που μας κέρδισε αμέσως.

Μόλις καθισαμε μια γλυκύτατη κοπέλα μάς έφερε το μενού. Πήραμε:

1. ζεστό περσικό ψωμί, μοιάζει με πιτούλες που βάζουμε εμείς στο σουβλάκι αλλά είναι πιο μαλακό και έχει μαύρο σουσάμι- συνόδευσε υπέροχα το φαγητό {2* 2,50 ευρώ}

2. πατάτες τηγανιτές, προτηγανισμένες, καλύτερα δοκιμάστε κάτι άλλο {3,00 ευρώ}

3. λαχματζούν με τυρί, δηλαδή λεπτές πιτούλες με τυρί, κιμά, κρεμμύδι και καυτερή πιπεριά, αρκετά καυτερό αλλά πολύ νόστιμο, η κοπέλα μάς πρότεινε να μάς φέρει δύο κομμάτια γιατί είναι μεγάλη ποσότητα για δύο-πολύ τίμια κίνηση {3,50 ευρώ}

4. χατουνάκ, δηλαδή μελιτζάνες με τυρί, κιμά και κρεμμύδι- έμοιαζαν με τα δικά μας παπουτσάκια {4,00 ευρώ}

5. σαλάτα με σος ροκφόρ, μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, καρότο, πιπεριά- σίγουρα όχι περσική σαλάτα αλλά πολύ νόστιμη {7,00 ευρώ}

6. δίσκος με κεμπάμπ για δύο άτομα, δηλαδή κεμπάμπ με κιμά, όπως συνηθίζεται και κομμάτια μοσχαρίσιου κρέατος και κοτόπουλου σαν περασμένα από καλαμάκι- πεντανόστιμα, τα μπαχάρια τους τα έκαναν ιδιαίτερα εύγευστα, το μείον ήταν ότι δεν συνοδεύονταν από ρύζι {19,00 ευρώ}

7. ρύζι μιξ, δηλαδή τρία είδη ρυζιού σε πανδαισία γεύσεων! Ίσως το πιο νόστιμο ρύζι που έχω δοκιμάσει {8,00 ευρώ}

8. ένα μπουκάλι κόκκινο ελληνικό κρασί, καθώς δεν είχε χύμα και το μόνο περσικό ποτό ήταν ένα είδος μπύρας χωρίς αλκοόλ {12,00 ευρώ} και εμφιαλωμένο νερό {1,00 ευρώ}

9. ραβανί σε σχήμα καρδιάς με σος φράουλας- πολύ νόστιμο κέρασμα για ευχάριστο κλείσιμο της βραδιάς.

Σύνολο: 62,50 ευρώ, δηλαδή 31 ευρώ περίπου το άτομο, όμως πήραμε πολλά διαφορετικά πράγματα για να δοκιμάσουμε και πιστεύω ότι οι τιμές ήταν αρκετά καλές.

Συνοπτικά: ιδιαίτερος, όμορφος χώρος, πολύ ευγενική, γρήγορη εξυπηρέτηση, ιδιαίτερες γεύσεις που μάς ταξίδεψαν, σχέση ποιότητας-τιμής με τη ζυγαριά να κλείνει στην ποιότητα και συμπέρασμα: θα ξαναπάμε σίγουρα!!!

17 Φεβ 2015

nicole91