17 Φεβ 2015

Κυριακη μεσημερι και με παρεα 6 ατομων σκεφτηκαμε να επισκεφτουμε καπποιο μαγαζι στην ακτη Θεμιστοκλεους ενεκα η ηλιολουστη μερα με τον δυνατο αερα που ενδικνυται για παραλιακη θεα.

Για το μαγαζι ειχαμε ακουσει απο γνωστους οτι ειναι αξιοπρεπες και οτι οι τιμες του ειναι προσιτες οποτε αποφασισαμε να το διαπιστωσουμε.

Ο χωρος ζεστος ιδιαιτερος με διακοσμηση λιτη εξυπνη θαλλασσινη σε χρωματτα και σχεδια. Την μερα που πηγαμε εμεις ο χωρος δεν ειχε παρα πολυ κοσμο οποτε ημασταν ανετα χωρις ιδιατερη βαβουρα και γρηγορη εξυπηρετηση. Η υποδοχη πολυ καλη και οι δυο σερβιτοροι ( αν και δεν δειχνουν μαστερ εμπειριας ) πολυ εξυπηρετικοι και προσχαροι.

Παραγγειλαμε μια σαλατα θαλλασσακι που ηταν αξιοπρεπης σε ποσοτητα μια σαρδελα ψητη που ηταν τοσο αψογα ψημενη που μερικες φορες απορεις πως ενα τοσο απλο πιατο μπορει να κανει διαφορα στην γευση.

Μια μεριδα κουτσομουρακι που ηταν οκ οπως μπορεις να το φας νομιζω σε ολες τις ταβερνες της ακτης μια κοπανιστη κυθνου που αν ειχε βαιθμολογια απο 1 εως 10 θα εβαζα 15. Ηταν τοσο τελεια για ανθρωπους που προτιμουν το λιγο πιο spicy απο το συνηθες που σαφως επαναλαβαμε την παραγγελεια αλλες δυο φορες για το κρασακι μας ( το οποιο για χυμα δεν δρεπει και δαφνες ποιοτητας )

Το σαγανακι κλασικο σαγανακι και οι πατατες οντως φρεσκες και καλοτηγανισμενες

Και καπου εδω αρχιζει η δικη μου πανδεσια γευσεων. Καποιος απο την παρεα ειχε την φαινη ιδεα να παρουμε στην μεση ενα ριζοτο με γαριδες και σαφραν και ενα κριθαροτο με γαριδες. Θα δωσω και μεσα απο εδω τα συγχαρητηρια μου στον μαγειρα του μαγαζιου ( επιπεδο σεφ μισελεν και το ενα και το αλλο ) οπως εκανα και οταν εφαγα.

Ειδικα το κριθαρωτο ηταν κριθαρωτο οντως και οχι γιουβετσακι που σερβιρουν συνηθως σε αλλα μαγαζια. Το ριοζοτο δε καθε πιρουνια μια απολαυση. Ειλικρινα δεν περιμενα τετοιες γευσεις σε ενα μαζεδοπωλειο ψαρικων.

Η τελικη εικονα αψογη που δεν μου αφησε περιθωριο να σκεφτω κατι αρνητικο για το μαγαζι που προσεφερε και εξυπηρετηση και γευση και ευγενεια και σαφως δεν πληρωσαμε και κανενα λογαριασμο που να αξιζει αρνητικου σχολιασμου.

17 Φεβ 2015

makis67