Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Έχω επισκεφτεί τα φουρνομαγειρέματα δύο φορές και συγκεκριμένα Σάββατο βράδυ. Η πρώτη φορά ήταν τον περασμένο Νοέμβρη και η δεύτερη πριν από δύο εβδομάδες.

Αρχικά, θα αναφερθώ στο φαγητό του, το οποίο είναι πολύ καλό, ποιοτικό, χωρίς να προκαλεί ''βάρος'' στο στομάχι ή φούσκωμα. Είναι πολύ καλή ιδέα το μαγείρεμα στο φούρνο. Και τις δύο φορές ήμαστε παρέα τεσσάρων ατόμων και παραγγείλαμε διάφορα ορεκτικά και σαλάτες αντί να έχουμε ο καθένας ένα κυρίως πιάτο. Ξεχώρισα τις γεμιστές πιπεριές, τις πατάτες (βαρκούλα και σαν τηγανιτές), την παστουρμαδόπιτα, τη μελιτζάνα, ενώ αγαπημένο μου είναι το κοτόπουλο με μανιτάρια στον πηλό.

Οι τιμές του είναι φυσιολογικές για την εποχή και για την ποιότητα των υλικών του. Είχαμε δώσει γύρω στα 12 ευρώ το άτομο, μαζί με 1 κιλό κρασί (λευκό) που ήταν κι αυτό αρκετά καλό.

Ως προς την εξυπηρέτηση, μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, ο ιδιοκτήτης και η σερβιτόρα είναι πολύ ευγενικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν και ο χρόνος αναμονής των φαγητών λίγος. Την πρώτη φορά είχε κατέβει και ο μάγειρας από την κουζίνα να ρωτήσει τη γνώμη μας για το φαγητό. Και, βεβαίως, πάντα κερνούν στο τέλος δύο νόστιμα γλυκάκια (χαλβά και σοκολατόπιτα).

Ο χώρος είναι πολύ καλός, μου αρέσουν τα χρώματά του, δε θεωρώ ότι είναι ψυχρός, όπως διάβασα σε άλλες κριτικές. Ήταν γεμάτο το μαγαζί και τις δύο φορές και αν δεν είχες κλείσει τραπέζι δεν έβρισκες να καθισεις. Ο λόγος που στο χώρο έβαλα 1/4 είναι ότι από καποια στιγμή και μετά ήταν πολύ βαριά η ατμόσφαιρα λόγω του τσιγάρου, σε βαθμό που με ενόχλησε προσωπικά ακόμη και στα μάτια, στη δεύτερη επίσκεψη. Από την παρέα μας δεν καπνίζει κανένας. Υπήρχαν στιγμές που είχαν αναμμένα τσιγάρα οι περισσότεροι πελάτες, ο ιδιοκτήτης και η σερβιτόρα. Αφού, δυστυχώς, δεν έχει απαγορευθεί ακόμα το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους ίσως ένας καλύτερος εξαερισμός να είναι μια λύση.

Λυπάμαι που συμβαίνει αυτό, επειδή είναι ένα μαγαζί που ήθελα να ξαναεπισκεφτώ και, πραγματικά, να δοκιμάσω όλα τα πιάτα από το μενού του, αλλά με αποτρέπει η ατμόσφαιρα του καπνού που υπάρχει στο χώρο.

Κλείνοντας, τα φουρνομαγειρέματα πιστεύω ότι είναι ένα μαγαζί που αξίζει κάποιος, που θέλει να δοκιμάσει κάτι παραπάνω από το φαγητό ενός απλού μεζεδοπωλείου, να διαλέξει για την έξοδό του.

2015-02-19 16:04:29

Αγαπητέ χρηστη το πρωτο που θα ήθελα να κάνω βλέποντας οτι για εμας, είναι η πρώτη κριτική που γράφετε σαν χρήστης, θα ήθελα πραγματικά να σας καλοσωρίσω και να σας ευχαριστήσω για αυτή την κινησή σας.
Αμέσως μετά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τα πολύ καλά σας λόγια για την ποιότητα του φαγητού μας, και για την διαθεσή σας να το γνωστοποιησετε και σε αλλους χρηστες αυτου του site.

Τώρα σε σχέση με το πιθανό προβλημα που δημιουργήθηκε με το κάπνισμα θα ήθελα πραγματικά να σας αναφέρω οτι τις πολύ κρύες μέρες του χρόνου δημιουργήτε καποιο θέμα με τη κάπνα οχι γιατί δεν υπαρχει λύση αλλά γιάτι δουλευωντας ο εξαερισμός σε δυνατή σκάλα, ο περισσότερος κόσμος κρυώνει και μας ζήταει να τον κλεισουμε. Αυτό δυστυχώς συμβαίνει με όλους τους εξαερισμους και ειναι ένα πρόβλημα που δεν έχει λύση.

Καταλαβαίνω οτι για κάποιον που δεν κάπνιζει ειναι σοβαρό θέμα να καπνίζουν όλοι και δυστυχώς ερχομαι πυροσβεστικά να ζητήσω συγνώμη.

Ελπίζω στην οριστική λύση του θέματος όταν για όλους μας θα ισχύσει η οριστίκη απαγορευσή και πιθανά θα λύθει αυτό το θέμα.

θα χαρούμε να σας ξαναδούμε βαζοντάς σας σε ένα σημειο του καταστήματος που ο εξαερισμός να είναι στο κοντινότερο σημείο με το τραπέζι σας, ώστε να είσαστε πολυ καλύτερα απο άποψη περιβάλοντος
Με εικτίμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ