Ιταλία - Αγ. Σώστης, Αθήνα

Γυρίζεις ξημερώματα από ταξίδι? Πας στο Τσάο για πρωινό!
Γυρίζεις ξημερώματα από μπουζούκια? Πας στο Τσάο για καλτσόνε!
Γυρίζεις βράδυ από σινεμά? Πας στο Τσάο για πάστα!
Πρωί στη δουλειά? Καφέ από το Τσάο!
Δεν έχεις μαγειρέψει και ψωμολυσσάς μετά το γυμναστήριο? Fitness γεύμα!
Ταινία με τους φίλους στο σπίτι? Πίτσα από το Τσάο!

Ό, τι και να κάνεις, ό, τι και να σου αρέσει (σε ιταλικό bistro style) το ciao στο παρέχει. Επειδή σήμερα η έπιασε η εξολομόγηση για τις αμαρτίες μου θα σας πω πως αν και το σπίτι μου απέχει από το τσάο 500 μέτρα.... δεν είχα φάει ποτέ, τίποτα. Το σνόμπαρα λόγω θέσης μέχρι την στιγμή που ο αγαπημένος μου άντρας μου είπε: "Χαϊβάνω, έχεις το καλύτερο κρουασάν κάτω από τη μύτη σου και μου τρέχεις στα κολωνάκια και τις γλυφάδες". Και με πήγε για ανάμεικτο. Και με έστειλε αδιάβαστη. Και έμαθα πως γίνεσαι κοιλιόδουλος και εθισμένος στη σοκολάτα.

Την επόμενη φορά πήραμε Σαλάτα Ciao (με προσούτο και παρμεζάνα), η οποία σου έρχεται σε γαβάθα και χορταίνουν μόνο με αυτή 2 άτομα και Καλτσόνε με γαλοπούλα. Το ζυμάρι της πίτσας κάνει τους ιδιοκτήτες της Pizza Hut να θέλουν να αλλάξουν δραστηριότητα.

Δεν ξέρω αν τα ίδια ισχύουν και στο Παγκράτι αλλά στον Άγιο Σώστη το μαγαζί είναι πίτα 24/7.

Πέρα από το ανάμεικτο κρουασάν μου αρέσει πολύ κι αυτό με το αγριοκέρασο. Η κρέμα πατισερί που χρησιμοποιούν είναι εκπληκτική και αρκετά ελαφριά. Έχω την αίσθηση πως την ανακατεύουν με φυτική σαντιγί και μειώνουν κατά αυτόν τον τρόπο την λιπαρότητά της.

Από τις σαλάτες πέρα της Τσάο έχω δοκιμάσει και την Καίσαρα που είναι πολύ ελαφριά και ενδείκνυται για μετά-από-γυμναστήριο-φάσεις. Επίσης, πολύ γευστική είναι και η σαλάτα με σολομό και μπρι, που αυτήν την στιγμή δεν μου έρχεται στο νου η ονομασία της.

Από πίτσες έχω δοκιμάσει την Tacchino (και σε calzone) που έχει γαλοπούλα και μανιτάρια καθώς και την paesana που είναι αγροτική. Την όλη διαφορά κάνει η ζύμη που είναι πολύ κοντά στην κλασική, λεπτή ζύμη που προσφέρουν στη γείτονα χώρα χωρίς ίχνος λαδίλας.

Αν παραγγείλετε μακαρόνια... μια μερίδα φτάνει για δυο (και μάλιστα πολύ πεινασμένους δυο). Μιλάμε για τούμπανα ποσότητες λες και βάζουν όλο το μισόκιλο πακέτο. Μπορεί και να το βάζουν, ξέρω εγώ? Συστήνω την di pollo.

Στα γλυκά ψηφίζω κρουασάν (δαγκωτό) και αποφύγετε το σουφλέ (δεν ήταν καλό).

Στα αρνητικά του μαγαζιού είναι η εξυπηρέτηση γιατί γίνεται πατείς με, πατώ σε οπότε πολλές φορές υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση. Επίσης, ο κόσμος που βλέπεις στα γύρω τραπέζια μπορεί να είναι "περίεργος" και το αφήνω εκεί ως σχολιασμό και η διακόσμηση και το περιβάλλον του μαγαζιού θυμίζει ταινία του 90. Θέλουν σίγουρα εκσυγχρονισμό στην εμφάνιση.