Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΣΤΟ ΤΑΒΕΡΝΑΚΙ ΤΗΣ ΕΥΗΣ

Η παρέα ψάχνει μαγαζί να το τσικνίσει μια εβδομάδα νωρίτερα, κάποιος προτείνει το ταβερνάκι της Έυης. Το έχω στην λίστα μου( ναι υπάρχει τέτοια) για να το επισκεφτώ εδώ και κάνα χρόνο. Ευκαιρία σκέφτομαι να το τεστάρουμε και σε δύσκολες συνθήκες.

Θα ξεκινήσω από τα τηλέφωνα που προηγήθηκαν πριν πάμε. Επειδή κλείσαμε 1 εβδομάδα νωρίτερα, ο αριθμός των ατόμων έπαιζε. Κλείσαμε για 5, πήραμε τηλέφωνο για να ανεβάσουμε για 8, καταλήξαμε στο τελευταίο τηλέφωνο 4 στο οποίο κλείσαμε και 1 κιλό παϊδάκια αρνίσια. Έχω να πω ότι οι άνθρωποι ήταν πολύ υπομονετικοί και ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Στο μαγαζί ήταν το ίδιο, όμως λόγω της ημέρας φαντάζομαι πιέστηκαν τόσο οι σερβιτόρες όσο και η κουζίνα και υπήρχε αρκετή καθυστέρηση στο σερβίρισμα. Το 2αρι δεν αντιπροσωπεύει επακριβώς μάλλον ένα 2.5 θα ταν ακριβέστερο.

Παραγγείλαμε:

Σαλάτα πολίτικη, τυρογλυκεία (τυροκαυτερή με πιπεριές άλλα δεν καίει), καρβουνιά
( χοιρινές μπουκιές στα κάρβουνα), 1 κιλό παϊδάκια αρνίσια στην λαδόκολλα, μια μερίδα παϊδάκια κοτόπουλο, 2 μερίδες πατάτες τηγανιτές, 1 μερίδα μανιτάρια με θυμάρι, 1 χαλούμι σχάρας, 1 μεριδα κεφτεδάκια, 1 μερίδα λουκάνικο μισό βουβαλίσιο και μισό Τζουμέρκας, κρασί 2 κιλά και 2 καραφάκια τσίπουρο.

Εντυπώσεις:
Κεφτεδάκια (από τα καλύτερα που έχω φάει σε μαγαζί), Πατάτες καλοτηγανισμένες σε φρέσκο λάδι κι όχι μες την λαδίλα. Τα λουκάνικα πολύ ενδιαφέροντα (ιδιαίτερη γεύση χωρίς να είναι πιπεράτα), καρβουνιά κάτι σαν τηγανιά χωρίς το λάδι της τηγανιας ίσως χρειάζεται μια σαλτσούλα διπλά. (αλλα καλή), Σαλάτα συνηθισμένη, το ίδιο και τα παϊδάκια κοτόπουλο και το χαλούμι. Το τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο καλό. (αυτά είναι δικιά μου άποψη, όσα δοκίμασα εγώ)
Η μερίδα μανιτάρια σε όσους τα φάγανε άρεσε πολύ.
Τα αρνίσια παϊδάκια στην λαδόκολλα ήταν καλομαγειρεμένα με το ζουμί τους το κρέας έλιωνε. το κρασί κάλο όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό ραβανί με καρύδα πολύ καλό(αν και θα ήθελα κάτι με σοκολάτα )

Για όλα αυτά πληρώσαμε 20 ευρώ / άτομο, όμως έτρωγε ακόμα ένας. οπότε φαντάζομαι ότι μιλάμε κάπου στα 15 /άτομο με τα ποτά μέσα (πολύ καλά) και για όσους τους ενδιαφέρει έφεραν και απόδειξη.

Ο χώρος εκτός του ότι είναι πολύ καθαρός και άνετος(δεν στρίμωξαν τα τραπέζια για να χωρέσουν άλλη μια παρέα ας πούμε) δεν έχει κάτι το ενδιαφέρον, είναι χώρος κλασικός ταβέρνας της γειτονιάς. Δεν νομίζω όμως οτι περιμένεις και κάτι άλλο πηγαίνοντας εκεί. Την συγκεκριμένη ημέρα είχε και ζωντανή μουσική 2 νεαρούς μπουζούκι κιθάρα που και έπαιζαν καλά και τραγούδαγαν και καλά, απλώς ήταν χωρίς μικρόφωνο και με γεμάτο μαγαζί υπήρχαν φορές που δεν τους ακούγαμε.

Εν κατακλείδι το μαγαζί είναι συμπαθητικό, οτι πήραμε ήταν καλομαγειρεμένα από συνηθισμένα έως πολύ καλές γεύσεις(εγώ για τα κεφτεδάκια και τις πατάτες και μόνο, θα ξαναπάω)