Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Άλλο ένα μαγαζί του οποίου την ανακάλυψη οφείλω στο παρόν site και που, αν δεν υπήρχε, δεν είμαι σίγουρη αν θα το ανακάλυπτα πολλώ δε μάλλον αν θα το επισκεπτόμουνα.

Εντυπώσεις λοιπόν από τη χθεσινομεσημεριανή -15/2/ -μας επίσκεψη. Καταρχάς προγήθηκε κράτηση το Σάββατο το βράδυ. Ο κύριος που σημείωσε την κράτηση μας ήταν πολύ ευγενικός και φιλικός οπότε μου δημιούργησε μια άκρως θετική διάθεση.

Το μαγαζί, όπως έχουν αναφέρει και οι λοιποί χρήστες, βρίσκεται σε μια άκυρη εστιατορικά περιοχή. Επειδή δεν οδηγώ μου φάνηκε λιγάκι μπέρδεμα, πάντως δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να το βρείτε, τελικά. Πάντως θέλει σίγουρα προσοχή να μην το προσπεράσετε μιας και αφενός η ταμπέλα του δεν είναι τόσο εμφανής αφετέρου δε, βρίσκεται στο ισόγειο βιοτεχνικού κτιρίου.

Το μαγαζί είναι μικρούλι και χαριτωμένο, περιβάλλεται από τζαμαρίες που δίνουν φωτεινότητα στο χώρο, το χρώμα που κυριαρχεί είναι το υπόλευκο, με industrial στοιχεία, η κουζίνα είναι ανοιχτή χωρίς όμως καμμία υποψίας οσμής και γενικά το περιβάλλον σου άφηνε μια αίσθηση καθαρότητας και καθαριότητας. Για το αν επιτρέπεται ή όχι το κάπνισμα δεν μπορώ να σας διαφωτίσω μιας και ενώ τασάκια δεν υπήρχαν στα τραπέζια, όταν έφυγαν δύο παρέες με μικρά παιδιά, τρεις κύριοι τα άναψαν τα τσιγαράκια τους.....!

Ας πάμε λοιπόν στο φαγητό το οποίο υπήρξε εξαιρετικό με δυο, τρεις αστοχίες που του στερούν το τεσσάρι, αν είχα όμως τη δυνατότητα θα το σκεφτόμουνα για 3,5.

- Σαλάτα με ντοματίνια, ξινομυζήθρα, παξιμαδάκια, κάπαρη και ροδέλες ελιάς. Πολύ νόστιμη, φρεσκότατη, τα ντοματίνια γλύκισμα, ωραία αρτυμένη. Η παρατήρηση που έχω να κάνω εδώ είναι ότι λόγω του μεγάλου εμαγιέ μπωλ στο οποίο σερβίρεται, σου δίνει την εντύπωση της τσουρούτικης και ότι στη δική μας δεν υπήρχαν παξιμαδάκια.... μάλλον τρίμματα από αυτά θα τα έλεγα.

- Φέτα σε φύλλο κρούστας με μέλι και σουσάμι. Χωρίς λάδια, τραγανή, η φέτα ωραιότατη, το μέλι τόσο όσο και αρωματικό. Η μικρή μας ξετρελάθηκε και την ανακήρυξε την καλύτερη που έχει φάει.

- Sticks κολοκυθιού. Έρχονται σε ένα σουρωτηράκι το οποίο μάλιστα έχει και κομμάτι χαρτιού για να τραβάει το επιπλέον λάδι. Πολύ νόστιμα αλλά είχαν ρουφήξει παραπάνω λάδι από ότι έπρεπε με αποτέλεσμα να μην είναι τραγανά και το λάδι, όχι μόνο να διαπεράσει το χαρτί, αλλά να αφήσει και μια λιμνούλα στο τραπέζι.

- Φιλέτο κοτόπουλο με ψητά λαχανικά για την κόρη. Μεγάλη μερίδα, πολύ νόστιμο και ζουμερό το κοτόπουλο με ωραία μυρωδικά τα οποία, ενώ στην αρχή η μικρά τα απομάκρυνε την είδα μετά να τα ξαναβάζει, ωραία και τα λαχανικά με τις μελιτζάνες και εδώ να το χουν πιεί το λαδάκι τους.

- Σπαλομπριζόλα για μένα. Καλή ποιότητα κρέατος αν και θα την προτιμούσα λίγο πιο χοντροκομένη, ψημένη όπως ζητήθηκε, συνοδευόταν από μια γερή κουταλιά καραμελωμένων κρεμμύδιών που της έδιναν μια άλλη διάσταση και baby πατατούλες που όμως ήταν λίγο ξερές και πετσιασμένες, σαν χτεσινές που ξαναζεστάθηκαν.

- Πανσέτα για τον καλό μου. Δύο ευμεγέθη κομμάτια βουτυρένιας πανσέτας. Πραγματικά έλιωνε στο στόμα. Συνοδευόταν από μια ύπουλη κόκκινη σάλτσα σε μπωλάκι, την οποία όταν την έτρωγες σου άφηνε μια γεύση κόκκινης γλυκειάς πιπεριάς και μετά σιγά σιγά ερχόταν και το κάψιμο. Μια πίτα, κρεμμυδοσαλάτα, πατατούλες τηγανητές οι οποίες όμως μου έκανα προκάτ, και άλλη μία γιαουρτένια σως συμπήρωναν το πιάτο, το οποίο ήταν πεντανόστιμο και πολύ χορταστικό.

- Για γλυκό επιλέξαμε το σοκολατένιο σάντουιτς με παγωτό. Κατά την ταπεινή μου άποψη το συγκεκριμένο πιάτο πρέπει να αποσυρθεί άμεσα! Ήταν δύο φέτες σοκολατένιου κέικ σαν άψητου στη μέση, σαν λασπωμένου, λίγο κρύο, τέλος πάντων σταματώ εδώ. Ελπίζω τα άλλα του επιδόρπια να είναι καλύτερα.

- Ήπιαμε 1 lt από ένα ωραιότατο κόκκινο χύμα κρασί και ένα αναψυκτικό για τη μικρή.
- Να μην ξεχάσω το πανεράκι με το ωραιότατο 2 ειδών ψωμί το οποίο αν και λίγο κρύο στην αρχή δεν υστερούσε σε νοστιμιά και τα τα ντιπάκια.

Check please! Για όλα τα ανωτέρω 72 ευρώ. Δεν τα λες και λίγα δεν τα λες και πολλά όμως για την ποιότητα του φαγητού. Αν σκεφτούμε δε ότι 12 ευρώ έκανε το κρασί, 6 ευρώ το γλυκό και πόσο το αναψυκτικό, πέφτουμε στα 50 ευρώ, το οποίο είναι τρελλό vmf και για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού, οπότε 4 ντοματούλες αβλεπεί!

Και τώρα πάμε στην εξυπηρέτηση. Ε! αυτή μπορώ να πω ότι δεν με κέρδισε. Ενώ ήταν ευγενική, γρήγορη, καλοκουρδισμένη και τα πιάτα ερχόντουσαν με τέλεια ροή είχα την αίσθηση ότι ήμουν αόρατη.. Σαν να πέρναγαν από μπροστά μας και να μην μας έβλεπαν... μια παγωμάρα βρε παιδί μου! Τέλος πάντων μπορεί να ήταν δύσκολη μέρα ή δικό μου στράβωμα. Κάκιστη εντύπωση επίσης μου έκανε ότι σε άλλα τραπέζια που δεν παρήγγειλαν γλυκό τους πήγαιναν ένα μικρό κέρασμα... σε μας που το παραγγείλαμε τίποτα! Τώρα θα μου πεις ότι δεν είναι και υποχρεωμένοι να κεράσουν κάτι! Σωστό κι αυτό! Απλώς όταν έχεις φάει τόσο καλά το να μένεις στο τέλος με μια άσχημη εντύπωση... δεν ξέρω το βρίσκω λίγο φάουλ.

Αν θα ξαναπάμε.... σίγουρα ναι! Μην κοιτάτε που ψιλογκρινιάζω... μάλλον δυιλίζω τον κώνωπα. Μακάρι το εστιατόριο να εκπροσωπείται και οι υπεύθυνοι να λάβουν υπόψη τις παρατηρήσεις. Το μαγαζί έχει όλα τα φόντα να εξελιχθεί
σε παιδί και διαμαντάκι του ask4food και όχι μόνο!