Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επηρεασμένοι από τις πολύ καλές κρητικές για το Druid αποφάσισα με την παρέα μου να αγοράσουμε κουπόνια και να το δοκιμάσουμε.

Το εστιατόριο είναι σε μια μονοκατοικία σε μια ήσυχη περιοχή. Έχει δυο διακριτούς χώρους σερβιρίσματος για καπνίζοντες και μη (μεγάλο +). Απλή και λιτή διακόσμηση…

Το σέρβις είναι εκπληκτικό… Η κοπέλα που ήταν υπεύθυνη ήταν φοβερά ευγενική και έδωσε μεγάλη προσοχή στην ροή με την οποία έφερνε τα πιάτα…

Στα σημαντικά τώρα….

- Χειροποίητα κριτσίνια και μους μανιταριών (κέρασμα καλωσορίσματος). Τα κριτσίνια ήταν πολύ νόστιμα, το μους όμως δεν μου άρεσε καθόλου. Είχε υπερβολικά πολύ λάδι…

- Πράσινη σαλάτα με τηγανιτό κατσικίσιο τυρί και σως γκότζι μπέρι… Αν εξαιρέσεις το τυρί που ήταν πεντανόστιμο, η υπόλοιπη σαλάτα ήταν μια απλή σαλάτα με μια αδιάφορη σως.

- Καρπάτσιο μόσχου… Είναι ένα από τα αγαπημένα μου ορεκτικά και όπου το βρω το παίρνω. Έξι μικρές φέτες μόσχου, κάθε μια σερβιρισμένη με ένα μικρό κομμάτι τυρί. Δυστυχώς απογοητεύτηκα… Ήταν τρυφερά μεν αλλά άγευστα.

- Μεξικάνικα Εμπανάδας με Μοσχαρίσιο Φιλέτο. Τρία πιττάκια με ωραία κρούστα, καθόλου λαδερά, γεμισμένα με ένα αρκετά πικάντικο μίγμα. Τίποτε το ιδιαίτερο γευστικά… Δεν άρεσε καθόλου στις γυναίκες της παρέας.

- Μανιτάρια με σάλτσα πέστο. Αυτό ήταν το πιο αδύναμο ορεκτικό που πήραμε. Τα μανιτάρια είχαν μάλλον μαγειρευτεί στο γκριλ και είχαν σχεδόν στεγνώσει και σερβιρίστηκαν πάνω σε λίγο πέστο.

Από κυρίως πήραμε…

- Παέλλια (για δύο)… κλασικό ισπανικό πιάτο με ρύζι, θαλασσινά και κρέας. Αρκετά νόστιμο αλλά όχι κάτι το φανταστικό. Οι αχιβάδες του πιάτου ήταν πολύ μικρές και δεν είχαν μαγειρευτεί αρκετά με αποτέλεσμα πολλές από αυτές να μην έχουν ανοίξει. Επίσης, το πιάτο δεν είχε chorizo λουκάνικο το οποίο δίνει μια πολύ ιδιαίτερη γεύση στην παέλλια.

- Πιάτο της ημέρας. Δεν θυμάμαι το ακριβές όνομα… Ήταν κομματάκια μοσχάρι με μια ελαφριά σάλτας με κρέμα γάλακτος σερβιρισμένα σε κάτι που έμοιαζε σαν τηγανιτός πουρές πατάτας. Ήταν τόσο αδιάφορο που δεν φαγώθηκε…

Στο τέλος κέρασμα με επιλογή μεταξύ λεμοντσέλο, grappa και μαστίχα. Εγώ διάλεξα την grappa που ήταν εξαιρετική.

Όλα αυτά, μ’ένα μπουκάλι κρασί (των 14€) κόστισαν 100€… Με τα κουπόνια πληρώσαμε 50€. Με τα κουπόνια το VFM είναι εκπληκτικό γιατί δοκιμάσαμε πολλά πιάτα (άσχετα με το αν δεν μας άρεσαν τόσο). Χωρίς το κουπόνι, δεν είμαι τόσο σίγουρος.

Γευστικά περίμενα πολλά περισσότερα από το Druid. Του βάζω 2.5…