Μοντέρνες ταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Στην Κυψελη ειχα αρκετα χρονια να παω για φαγητο. Εχω την εντυπωση οτι η περιοχη γενικα ζει χρονια σχετικης παρακμης, τουλαχιστον σε συγκριση με τις ενδοξες εποχες των δεκαετιων 60, 70 και 80. Το συγκεκριμενο μαγαζι το βρηκαμε στο ask4food μετα απο αναζητηση στο σαιτ, ακριβως επειδη βρεθηκαμε εκει κοντα για μια θεατρικη παρασταση.

Ημασταν δυο ατομα και φτασαμε στο εστιατοριο αρκετα αργα, λιγο πριν τις 12 το βραδυ. Ο χωρος ειναι αρκετα γοητευτικος, θα μπορουσε να θυμιζει ταβερνα παλαιου τυπου, αλλα ειναι πολυ νοικοκυρεμενος και με αρκετα στοιχεια νεοτερισμου. Ο καταλογος αρκετα μεγαλος, τα πιατα βασισμενα στην ελληνικη κουζινα αλλα με σημαντικες παραλλαγες. Δηλαδη "πειραγμενα" αλλα με μεγαλη επιτυχια. Παραγγειλαμε:

-Μια σαλατα χωριατικη. Μαλλον μετρια ποσοτηκα αλλα γευστικα υπεροχη. Ολοι ξερουμε οτι μια χωριατικη για να ειναι σωστη χρειαζεται τεχνη, Απειρες φορες εχουμε δοκιμασει σε ταβερνες, χωριατικες της κακιας ωρας. Εδω ειχαμε μια εξαιρετικη παραδοσιακη σαλατα.

-Λουκανικο Λευκαδας. Το νησι εχει παραδοση στα αλλαντικα, μας ηρθε ενα νοστιμο, ζουμερο και καλοψημενο λουκανικο.

-Μια μεριδα πατατες τηγανιτες, νοστιμες και σωστα τηγανισμενες.

-Μια φαβα, σχετικα μικρη ποσοτητα αλλα πολυ νοστιμη και ελαφρως πειραγμενη. Η πρωτοτυπια εγκειται στην προσθηκη ενος υλικου, που αν και προσπαθησαμε με την παρεα μου να καταλαβουμε ποιο ειναι, δεν καταφεραμε να το βρουμε. Οτι και να ηταν παντως, ταιριαζε τελεια.

-Μια μεριδα "μακαρουνες με σιτακα" Κασιωτικες. Ενα υπεροχο ζυμαρικο, μαζι με μια σαλτσα σιτακας, ενα πολυ νοστιμο κρεμωδες λευκο τυρι, παραδοσιακο απο την Κασο. Εχει επισης ψιλοκομμενο κρεμυδακι αλλα κι'αυτο ψημενο με εναν ιδιαιτερο τροπο. Το συνολικο αποτελεσμα ειναι γευστικα απογειωμενο!

-Μισο κιλο κρασακι κοκκινο χυμα. Ενα πολυ αξιοπρεπες κρασι.

-Μια σοδα.

Ο λογαριασμος ηταν 37,50. Δε θα'λεγα οτι γενικα ειναι ενα πολυ οικονομικο εστιατοριο. Ομως σε σχεση με την ποιοτητα του, τελικα ειναι φτηνο! Το βασικο ζητουμενο σε ενα εστιατοριο ειναι η Κουζινα του. Εχω φαει επανειλημμενως σε μαγαζια που ναι μεν διεθεταν ενα πολυ ωραιο περιβαλλον και καλη εξυπηρετηση, αλλα γευστικα ηταν αστα να πανε. Δεν αξιζει να πας καπου για να φας μετριοτητες. Εδω εχουμε να κανουμε με πραγματικα Νοστιμη ελληνικη κουζινα.

Εστω και αν χρειαστει να πληρωσω κατι παραπανω, αξιζει και θα ξαναπαω. Μη σου πω οτι θα το κανω και στεκι!

Επικαιροποιηση κριτικης (Απριλιος 2015).

Οι εντυπωσεις για την ποιοτητα του φαγητου ηταν παρομοιες και μετα απο τη δευτερη επισκεψη μας στο εστιατοριο. Υπαρχουν ομως δυο παρατηρησεις που νομιζω οτι θα μπορουσαν να φανουν χρησιμες:

Α)Ειναι καλο να αποφυγεις τον Μπακαλογατο σε μερα με παρα πολυ κοσμο. Για κακη μας τυχη πεσαμε σε ενα τραπεζακι, ακριβως διπλα σε μια παρεα 20(! ) ατομων και πισω απο την πλατη μας επικρατουσε μια Απιστευτη βαβουρα-ενας θορυβος που δε μας αφησε στιγμη να ησυχασουμε και να χαλαρωσουμε καπως. Σκεψου πως ηταν και καθημερινη. Τεταρτη βραδυ. Το δε σερβις, μολονοτι προσπαθει παντα για το καλυτερο, ηταν αδυνατον να ανταποκριθει με επαρκεια.

Β)Προσοχη στις τιμες Ρακης η τσιπουρου. Δωστε βαση: Ενα φιαλιδιο των 100ml ρακης(πολυ καλης ομολογουμενως αλλα... )κοστιζει 4,00 Ευρω! Το τεταρτο εχει 10! Προσπαθω να καταλαβω Γιατι μια ρακη καλης ποιοτητας να χρεωνεται τοσο πολυ σε μια ταβερνα! Ειναι δυνατον να πρεπει να πληρωσεις 40,00(!!! ) ευρω το λιτρο?? Σαμπανια να παραγγειλεις λιγοτερα θα δωσεις! Ειναι δυνατον?? Μας ηρθε ο κουκος αιδονι ακριβως εξαιτιας της ρακης!

Νομιζω οτι καποτε θα πρεπει μερικοι εστιατορες να απαντησουν στο ερωτημα αυτο.

Γιατι τοση ακριβεια στα ποτα?