Πολίτικη κουζίνα - Πλατεία Αμερικής, Αθήνα

έχοντας διαβάσει τις τόσες κριτικές εδώ μέσα για το ΑΣΙΑ, "έπρεπε" να το επισκεφτώ και εγώ, καθότι βρίσκεται στα λημέρια μου.

Βρίσκεται όντως κάτω από την πλατεία αμερικής, μόνο του, σε ένα δρόμο σχεδόν έρημο και πραγματικά αν δεν είχα διαβάσει το ask4food δεν υπήρχε περίπτωση, για κανένα λόγο να έμπαινα από μόνη μου, βλέποντας την εμφάνισή του... Είναι εντελώς παρακμιακό, σαν κάτι μαγαζιά στην πλατεία κουμουνδούρου, βάθης κτλ

Πεινασμένοι αλλά και πολύ αισιόδοξοι, παραγγέλνουμε λοιπόν τα κάτωθι:

χωριάτικη σαλάτα, όπου ήταν "πειραγμένη" σε σχέση με τις κλασσικές. Είχε μαρούλι ψιλοκομμένο και κάπαρη. Νόστιμη και τιμή στα 5,50 για μια νορμάλ ποσότητα.

χαιντάρι, που ήταν πραγματικά λαχταριστό! γιαούρτι, καρότο, άνηθο σε ένα φοβερό αποτέλεσμα. Η τιμούλα στα 3,5 για την ποσότητα, μου φάνηκε τσιμπημένη.

Δεν είχαν τυροπιτάκια ούτε ντολμαδάκια, οπότε επιλέξαμε πίτα καισαρείας, πάρα πολύ νόστιμη, με παστουρμά και διάφορα λαχανικά. Δεν είχα ξαναδοκιμάσει κάτι παρόμοιο, αλλά εκτιμώ ότι δεν ήταν δα και τόσο μεγάλη η ποσότητα του παστουρμά. Μια πολύ λεπτή φέτα είχε στο ενδιάμεσο και όχι σε όλη την επιφάνεια. Στα 4,5 ευρώ αν την είχαν 4 θα ήταν καλύτερα

Φυσικά επιλέξαμε και μπειντί κεμπάπ... τυλιγμένο σε φύλλο, πικάντικο (σε σημείο που ίδρωσε το πρόσωπό μου! ) σε μια μεγάλη πιατέλα, συνοδευόμενο από ψητή ντομάτα, γιαούρτι, ρύζι (πάρα πολύ νόστιμο), ψητή πιπεριά κέρατο.
Τυριά εγώ δεν είδα πάντως που έχει περιγράψει κάποιος σε άλλο σχόλιο. Στα 7 ευρώ, είναι μια τίμια επιλογή.

Ισκεντέρ κεμπάπ, που ήταν ντονέρ ψιλοκομμένο και όχι κεμπάπ, με πολύ νόστιμη κόκκινη σάλτσα και 2 κουταλιές γιαούρτι. Δυστυχώς κολυμπούσαν αρκετά όλα. Οι πίτες στον πάτο είχαν παπαριάσει, και φυσικά δεν κατάλαβα πουθενά αυτό το βούτυρο που έχει προαναφερθεί, ίσως από την πολύ έντονη σάλτσα. Η γεύση του ντονέρ έτσι και έτσι (όπου το βρήκα σκέτο)
Νομίζω έκανε 8 ευρώ, για την ποσότητα κρέατος και σαν συνολικό σερβίρισμα, θα το προτιμούσα στα 6-6,5 ευρώ. Δε νομίζω ότι είχε περισσότερο κρέας από 2 "τυλιχτών".

χούμους, δε γνωρίζω τι είναι ακριβώς, ρεβύθι με ταχίνι από ότι κατάλαβα. Προσωπικά δε μου άρεσε, στην παρέα όμως ναι. Κόστος 3,5 ευρώ νομίζω, ποσότητα σαφέστατα περισσότερη από το χαίντάρι.

Πιτούλες που ζητήσαμε έξτρα, όλες με μπόλικη πάπρικα. Θα τις προτιμούσα λιγότερο λαδωμένες έως ελάχιστα. Παραείχαν λάδι και αν κατάλαβα καλά, χρεώνονται 1 ευρώ η μία (λόγω πάπρικας;;), όταν τόσο περίπου έχει ολόκληρο το πακέτο στην αγορά...

Είχα φροντίσει από την αρχή να παραγγείλω το περιβόητο κιουνεφέ για να ετοιμάζεται, μιας και δεν είχα δοκιμάσει ποτέ, παρότι είχε έτοιμο μπακλαβά που φαινόταν πολύ καλός.

Ηρθε στο τέλος και μπορώ να πω ότι ψιλοαπογοητεύτηκα... Μου είπαν ότι είναι μερίδα για 4 άτομα.. λέω εντάξει...! Το τρομερό ταψάκι του, είναι μεγέθους ατομικής πίτσας, περίπόυ 12εκ. διαμέτρου. Δεν έχει το πάχος του κανταϊφιού του ταψιού που ξέρουμε, αλλά περίπου 1,5εκ. πάχος. Το ανθότυρο δε μου ταίριαζε γευστικά, το σιρόπι μπόλικο και νόστιμο.

Για τα 5 ευρώ που χρεώνεται, το βρίσκω υπερβολή... αγοράζω χειροποίητο κανταϊφι ή γαλακτομπούρεκο με 6-7 ευρώ το μεγάλο ταψάκι και ζυγίζει πάνω από 1 κιλό. Με τόσες περιγραφές, νόμιζαμε ότι θα έμενε για να πάρουμε και στο σπίτι. Για να μην είμαι πολύ αυστηρή, στα 3 ευρώ, θα ήταν η σωστή προτεινόμενη τιμή του.

Σύνολο λογαριασμού, 40 ευρώ χωρίς μπύρα η αναψυκτικά (με απόδειξη) Για αυτά που φάγαμε (ποσότητες στα προαναφερθέντα) θα έπρεπε να ήταν ~32 ο λογαριασμός, και αν το συνδυάσω με το περιβάλλον (που κρυώναμε κιόλας έξω, δεν είχε σόμπα).... άστο! Και ακόμα περισσότερο όταν όντως δε περιμέναμε ότι θα φάμε σε κανένα μοντέρνο μεζεδοπωλείο-ψητοπωλείο.

ψωμί στην αρχή δεν έφεραν όπως διάβασα κάπου, ούτε αραβικές πίτες είδαμε που θα ταίριαζε, ούτε κέρασμα όπως έχουν γράψει αρκετοί, παρότι τον σημαντικό θεωρώ, λογαριασμό που κάναμε.

Εντάξει, για 1 φορά καλά ήταν σαν εμπειρία, μου έμεινε στη μνήμη γευστικά το χαιντάρι, η πίτα καισαρείας, η έντονη σάλτσα του ισκεντέρ και το σιρόπι από το κιουνεφέ.

Τα παιδιά εξυπηρετικότατα, τα ετοίμασε όλα η κόρη και σέρβιρε ο γιος (αν δεν ήταν υπάλληλοι). Για να ξανακατέβω εκεί κάτω όμως και να πληρώσω όσο και αλλού ή και λιγότερο, για να φάω πράγματα που δεν ξετρελλάθηκα κιόλας, όχι...

χώρος 1, VFM 2. Το 3 μου φαίνεται υπερβολή διότι δεν αντιλήφθηκα το vfm..