Μεζεδοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

To Αγροτικό δεν υπήρχε περίπτωση να το ξέρω ούτε στα πιο sci-fi σενάρια.
Σάββατο, 6ωρο μάθημα (σιγά μη μαγειρέψω-κλασικά εικονογραφημένα), ντριιιιιιιιν... ανέβα Ανθούπολη, μας περιμένουν τα παιδιά από τη δουλειά (αυτή η σκηνή είναι από το Σεπτέμβρη, από τότε πηγαίνουμε 1 φορά το μήνα και πάντα Σάββατο).

(Θα γράψω συνολική κριτική για 3-4 επισκέψεις γιατί η αποχή μου ήταν αρκετά μεγάλη για διάφορους λόγους).

Μαζεμένα όλα τα καλόπαιδα - οι συνάδελφοι του άντρα μου, χωρίς τα θηλυκά τους, μόνο σε μένα κάναν την τιμή - είχαν ήδη πιεί καμια 10αριά μπύρες κι είχαν τσακίσει κάτι μεζέδες. Ο χώρος δεν λέει πολλά, αριστερίζει σε νοοτροπία και κόσμο, όλα είναι πολύ χαλαρά και η ζωή είναι ωραία σε slow motion. Εδώ θα αναφέρω πως εκνευρίζομαι απίστευτα όταν εκεί που τρώω καπνίζουν... αλλά ας πάει το παλιάμπελο. Ελλαδάρα είναι αυτή, δεν μπορείς να κόψεις το κάπνισμα στους καπνιστές, θεωρείσαι ρατσιστής. Αν είναι ποτέ δυνατόν.

Προσωπικά, η μόνη μπύρα που πίνω είναι η Radler (κι ευτυχώς περιλαμβανόταν στον κατάλογο) οπότε από άποψη ποτού με κάλυψαν. Το φαγητό ήταν μια αποκάλυψη. Η σχέση ποιότητας/τιμής είναι υπέρ του δέοντος ικανοποιητική. Το πιο ακριβό πιάτο είναι στα 8 ευρώ κι αντιστοιχεί σε μερίδα δυο ατόμων (εκτός αν είσαι Οβελίξ και δε σου φτάνει τίποτα).

Από τις σαλάτες αγαπημένη μου είναι η πατατοσαλάτα και η μακαρονοσαλάτα. Δροσερές κι οι δυο σου ανοίγουν την όρεξη, χειμώνα - καλοκαίρι, κι αποτελούν στανταράκι στην παραγγελία. Ο ντάκος είναι νορμάλ και γευστικός αλλά δεν είναι από τα πιάτα που παραγγέλνω.

Αγαπημένο των αντρών της παρέας είναι το συκωτάκι. Χωρίς αυτό είναι ικανοί να αρχίσουν την γκρίνια. Αποτελεί το πιάτο της έριδος καθώς παίρνουν 2 μερίδες. Εγώ λατρεύω σαγανάκι (είναι από τα πιο περίτεχνα ορεκτικά τους καθώς πανάρεται με ξηρούς καρπούς και σε απογειώνει γευστικά). Κοτομπουκιές γλυκόξινες και κοτομπουκιές με μανιτάρια είναι από τα αγαπημένα μου και τα μοιράζομαι με τις υπόλοιπες τσούπρες της παρέας, όταν συνοδεύουν τα αρσενικά τους. Το κρέας είναι αρκετά ζουμερό και περιέργως perfectly seasoned (που θα έλεγε και ο φίλος μου Gordon Ramsey).

Γενικότερα, όλο το μενού είναι προσεγμένο:

Μπορείτε να φάτε καγιανά με σύγκλινο ή πατάτα ψητή με βούτυρο ή μπουγιουρντί σε αστείες τιμές (τύπου μεζεδοπωλείο στην Αλεξανδρούπολη για φοιτητές) αλλά σε δημιουργική απόδοση, χωρίς εκπτώσεις σε γεύση και όψη.

Δεν το συστήνω για ρομαντικές εξόδους (εκτός κι αν αφορούν 17χρονα) αλλά για καφενειοφάσεις με σκοπό το μπεκρούλιασμα ή την πολύωρη παραμονή στο μαγαζί. Χαρακτηριστική ήταν η πρώτη μου επίσκεψη που κράτησε 7 ώρες (με κατανάλωση 44 μπουκαλιών μπύρας από 8 άτομα). Τώρα το έχουμε τρενάρει κάπως και παραμένουμε μόνο για ένα 5ωρο...

Το συμπέρασμά μου είναι πως το Αγροτικόν είναι ένα μοντέρνο καφενείο για ηλικίες 18-45... Αν καταλαβαίνετε το σκεπτικό μου.

Υ. Γ: Στα αρνητικά ότι δεν έχει γλυκό στο τέλος.
Υ. Γ2: Το μπάνιο είναι σαν να ψάχνεις φως στο τούνελ!