19 Φεβ 2015

Το τσιπ καλόν, καλόν κι εν (λένε στο χωριό μου)!

Πολλοί μου είχαν πει να επισκεφτώ το Ραμόνα (χρόνια τώρα), πως είναι το διαμάντι του δήμου μας το ακατέργαστο, πως δεν το πάει ο νους σου τι τέλειο καλομαγειρεμένο φαγητό που έχει και πόσο σαν στο σπίτι του νιώθεις.

Παιδιά, επειδή βλέπω κι εδώ τέτοιου είδους διθυραμβικές κριτικές θα σας ρίξω από το συννεφάκι και θα δηλώσω πως η εμπειρία μου δεν ήταν καλή.

Πήρα αγκαζέ τον άντρα μου και του είπα να πάμε να φάμε στο Ραμόνα (ο μήνας ήταν Νοέμβριος, στις αρχές που είχε ψιλοζέστη και ημέρα Κυριακή νομίζω). Φτάσαμε κατά τις 7 το απόγευμα, μόλις είχε αρχίσει να σκοτεινιάζει και μπήκαμε στο μαγαζί. Δεν υπήρχε κανείς, πέρα του προσωπικού. Αυτό δε μας πτόησε! Φαινόταν στημένο, σα να περίμενε συνεστίαση. Η διακόσμηση θυμίζει καπηλειό και τα καρεκλοτράπεζα είναι βγαλμένα από άλλες δεκαετίες (γεμάτες αθωότητα και μπόλικο Δημήτρη Χορν ή Παπαμιχαήλ - μέρα μπαίνει μέρα βγαίνει.... δως της γέλιο και τραγούδι). Μέχρι εδώ καλά.

Μας υποδέχτηκε μια πολύ συμπαθητική κυρία που μας έφερε ένα μπλοκ (σαν αυτό που έχουν και στη Μυρτιά και το συμπληρώνεις). Είπαμε να κινηθούμε σε safe διαδρομές κι επιλέξαμε, σαλάτα μαρούλι, πατάτες τηγανητές, τυροκαυτερή και παϊδάκια κοτόπουλο - ό, τι πιο απλό. Έχω μια βασική αρχή: Αν δεν μπορείς να κατακτήσεις το απλούστατο, ξέχνα το πολύπλοκο.

Η σαλάτα δεν είχε περιθώρια αποτυχίας και οι πατατούλες είναι νοστιμότατες. Η τυροκαυτερή, όπως όλες τις αγοράς. Καλά μέχρι εδώ... και πάμε στα παϊδάκια....

Αυτά τα παϊδάκια τα θυμάμαι μέχρι σήμερα γιατί ήταν από τα χειρότερα πιάτα κοτόπουλου που έχω φάει σε όλη μου τη ζωή. Μέχρι και ο άντρας μου δήλωσε πως ήταν προμαγειρεμένα, ξαναζεσταμένα, σολιασμένα - δεν ξέρω ποιο ήταν το πρόβλημά τους. Πάντως, σίγουρα δεν ήταν της ώρας κι ας τα περιμέναμε ένα μισάωρο. Η πέτσα τους ήταν όπως όταν αφήνεις το κοτόπουλο στο ψυγείο και την άλλη μέρα το βάζεις στην γκριλιέρα.

Έχω φάει αποτυχημένα πιάτα κι αλλού και δίνω δεύτερες ευκαιρίες εκτός εάν αυτό που μου έχει σερβιριστεί είναι κοτόπουλο ή οστρακοειδές. Πείτε το ψυχολογικό, η Ραμόνα με έχασε από πελάτη για κάτι τόσο αστείο όσο τα παϊδάκια κοτόπουλο. Προσπαθώ να ξαναμπώ στο mood διαβάζοντας τις κριτικές σας, προσπαθεί να με πείσει η ξαδέλφη μου, η κολλητή μου και ειλικρινά αρνούμαι.

Αντικειμενικά, το μαγαζί είναι οικονομικό αλλά βάζω 1/4 γιατί το βασικό στο λογαριασμό που πλήρωσα ήταν τα παϊδάκια.

19 Φεβ 2015

Marachris