20 Φεβ 2015

Πήγαμε στο εν λόγω εστιατόριο εχθές, αφότου διαβάσαμε κριτικές εδώ.
Βέβαια ημέρα Δευτέρα, ήταν άδειο, είμασταν εμείς (2 άτομα) και άλλο ένα ζευγάρι, οπότε η εξυπηρέτηση είναι με εποφυλάξεις άριστη (εφόσον δεν είχε και άλλο κόσμο να εξυπηρετήσει). Μας υποδέχτηκε ο ιδιοκτήτης ευγενικότατος, μας προτεινε το τραπέζι που ήταν κοντά στην ξυλόσομπα (ειναι plus για τον χωρο για μενα) και μας ενημέρωσε για την έλλειψη 2 πιάτων απο αυτά που υπήρχαν στον κατάλογο.

Ο χώρος καθαρός, με ανοιχτή κουζίνα και χαμηλή μουσική. Βέβαια η μουσική ήταν απο ραδιοφωνικό σταθμό έτσι αναγκαζόμασταν να ακούμε και τα... "ενδιάμεσα"-των τραγουδιων- σποτάκια και σχόλια εκπομπών. Βέβαια πιθανόν να μην ισχύει το ίδιο μέρες και ώρες που το κατάστημα έχει κανονική ροή δουλειάς. Στη δικη μας περιπτωση, οταν πηγαμε ηταν... αδειο.

Παραγγείλαμε μία σαλάτα Παρμεζάνα Ρόκα (πολύ νόστιμη αλλα... μικρή για τα 7 ευρώ που κόστιζε), τζατζίκι (μέτριο και επίσης μικρή ποσότητα, 4 ευρώ). Επιπλέον ως ορεκτικό ζητήσαμε σφακιανή πίτα (τυχαίνει να ειμαι απο τα Σφακιά οπότε σας διαβεβαιώ... δεν ήταν σφακιανή. ) Ήταν φύλλο κρούστας τηγανισμένο γύρω απο μυζηθρα και σερβιρισμενο με μελι και σουσαμι. Ευγεστη μεν, αλλά όχι σφακιανόπιτα.

Εγώ παρηγγειλα για κυρίως, ψαρονέφρι με σος μουστάρδας (εύγευστο, ήρθε με γενναιόδωρη συνοδεία απο πατάτες τηγανητές, 10 ευρώ) και ο σύντροφος μου μπιφτέκι αλα κρεμ (επισης συνοδευόμενο απο πολλές πατάτες τηγανητές και εξισου νόστιμο). Επιπλέον μας έφεραν (αφότου ρώτησαν) ψωμί ζέας και εμφιαλωμένο νερό. Σημειωση: το ψωμι κοστιζε 0.50 ανα ατομο, απεριόριστη ποσότητα.

Παραγγείλαμε στο τέλος γλυκά, ραβανί και σουφλέ σοκολάτας με παγωτό τα οποία εν τέλει... κεραστηκαν! Το ραβανί δε μου άρεσε, σε αντίθεση με το σουφλέ σοκολατας που 'ταν αξιοπρεπές... όχι κάτι ιδιαίτερο όμως.

Γενικές εντυπώσεις καλές, μεγάλο συν η καλή εξυπηρέτηση, το ενδιαφέρον του ιδιοκτήτη και ο χώρος (με εξαιρεση το ραδιόφωνο), νόστιμα φαγητά που όμως ήταν φτωχά για την τιμή τους, κυρίως στα ορεκτικά και την σαλάτα. Θα ξαναπηγαίναμε αλλά σε μέρα και ώρα αιχμής για να χουμε και μια πιο σαφή εικόνα.
Ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 45 ευρώ(και για τα 2 άτομα) συμπεριλαμβανομένων ρακόμελου 200 ml και coca cola.

20 Φεβ 2015

AnnaMariaK