Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Τρίτη βράδυ ο καιρός πολύ κρύος κάπου κάπου έριχνε και καμία νυφάδα χιονιού
μα εμείς έχουμε διάθεση για έξοδο. Οι καιρικές συνθήκες ευνοούν κρεατοφαγία κουτούκι και κρασάκι αλλά, μετά από τσικνοπέμπτη και απόκριες τα έχουμε βαρεθεί
και λέμε να το ρίξουμε στα θαλασσινά

Βρήκαμε αρκετές επιλογές στο ask4food, και μέρη που είχαμε ξαναπάει αλλά θέλαμε να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο. Το συγκεκριμένο είχε καλές κριτικές μας άρεσαν και οι φωτογραφίες που είδαμε στο fb και ξεκινήσαμε για Αιγάλεω.

Συμβουλευθήκαμε το χάρτη γιατί μας φάνηκε ότι θα δυσκολευόμασταν αλλά τελικά ήταν πολύ εύκολο. Κατεβήκαμε τον κηφισό πήραμε την ιερά οδό στην θηβών στρίψαμε δεξιά στο πρώτο στενό(Σμύρνης) πάλι δεξιά στα πενήντα μέτρα βρήκαμε να παρκάρουμε. Δεύτερος πεζόδρομος απο τη θηβών η Μοσχονησίων στο 13 και φθάσαμε. Πολύ κοντά στην αγορά του Αιγάλεω, 3 τετράγωνα απο το μετρό αλλά και απόμερα.

Τζαμαρία οπότε βλέπεις το χώρο απο το δρόμο και αν δεν σου κάνει παίρνεις δρόμο. Μπήκαμε μέσα μας υποδέχθηκε μια κοπέλα με χαμόγελο και μας έδωσε ένα άνετο τραπέζι 4 ατόμων ενω ήμαστε 2. Αλλες 5 παρέες υπήρχαν ήδη κάποιες έτρωγαν και κάποιες περίμεναν μάλλον μόλις είχαν παραγγείλει.

Μοντέρνος απλός λιτός αλλά καθαρός και προσεγμένος χώρος. Λευκό και γκρί στους τοίχους, καρέκλες ξύλινες ΄με ψάθα και αυτές λευκές όπως και τα τραπέζια. Ενα πάσο -μπάρ αριστερά και πίσω η κουζίνα. Μικρή η χωρητικότητα γύρω στα 60 το πολύ 70 άτομα. Δυο σκαμπώ με δυο μικρόφωνα στη δεξιά μεριά άρα ζωντανή μουσική κάποιες μέρες. Ρωτήσαμε τη σερβιτόρα και μας είπε πως έχει κάθε παρασκευή και σάββατο βράδυ και κυριακές μεσημέρι και αυτή τη βδομάδα και δευτέρα μεσημέρι καθότι καθαρά, και τα θαλασσινά έχουν την τιμητική τους.

Ηρθε μια κανάτα με νεράκι βρύσης και πολύ ωραίο ψωμάκι με τραγανή πετσούλα και σουσάμι και παρόλο που με τα θαλασσινά δεν τρώμε ψωμί το χτυπήσαμε αλύπητα. Γενικά το σέρβις καλό και τα φαγητά ήρθαν πολύ γρήγορα.

Ο κατάλογος περιορισμένος θα έλαγα με κάποιες σαλάτες σε χαμηλές τιμές, ζεστά και κρύα ορεκτικά γύρω απο τα θαλασσινά πάντα, λίγο πιο τσιμπημένα, και φρέσκα ψάρια στα 50 και 60 ε το κιλό. Βέβαια για τα πρώτα ψάρια κυρίως τις καθημερινές χρειάζεται να τα παραγγείλεις απο την προηγούμενη όπως μας ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης σε μια κουβέντα που είχαμε μαζί του κάποια στιγμή που ζητήσαμε μερικές πληροφορίες για το κρασί, για να είναι σίγουρα φρεσκότατα.

Πήραμε μια σαλάτα ρόκα καλή ποσότητα φρεσκότατη η ρόκα, καρύδια, παρμεζάνα, και σως μπαλσάμικο με μέλι. Εξαιρετική και στα 5,90 ε
Μία παντζάρια με σκορδάκι κομμένο ψιλές φετούλες και ξύδι, δε χρειάστηκε να κάνουμε καμία παρέμβαση, και με το σκορδάκι δε χρειαστήκαμε σκορδαλιά όπως συνηθίζουμε τις περισσότερες φορές. Πολύ καλά 3,90 ε
Κυδώνια φρεσκότατα το απέδειξε η κινητικότητά τους όταν τους ρίξαμε λεμόνι
11,90 ε

Χταπόδι στα κάρβουνα όπως παραδοσιακά το έκαναν στα νησιά χωρίς να το βράζουν απλά το στέγνωναν στον ήλιο. ( υπήρχαν κρεμασμένα εξω απο το μαγαζί μερικά πλοκάμια ) 10,90 Ε
Και γαρίδες σουβλάκι τυλιγμένες με μπέϊκον στη σχάρα, πολύ καλή εκδοχή
11,90 ε

Ηπιαμε λευκό κρασί εκεί χρειάστηκε η παρέμβαση του ιδιοκτήτη να μας ενημερώσει για την ποικιλία και προέλευσή του, αν και είμαστε σχεδόν σίγουροι.
Μοσχάτο Αμβούργου απο Τύρναβο. Είναι η σημαντικότερη ποικιλία σταφυλιών της Θεσσαλίας που δημιουργήθηκε με διασταύρωση της ιταλικής ποικιλίας Black Hamburg και της αιγυπτιακής Μοσχάτο Αλεξανδρείας που συναντάμε στη Λήμνο. Εξαιρετική γεύση και άρωμα. Προφανώς δεν είναι 100% μοσχάτο αλλά με κάποια πρόσμιξη και άλλης ποικιλίας και μάλλον ροδίτη. Κόλησα τόσο με το κρασί που θα μπορούσα να ξεχάσω να γράψω για τα φαγητά....

Ο λογαριασμός στα 52,20. Με τα θαλασσινά ξέρετε αν παρασυρθείς και γεμίσεις το τραπέζι εύκολα ξεφεύγει ο λογαριασμός γιαυτό παραγγέλνουμε όσα πρόκειται να φάμε, και τίποτα περισσότερο.
Καλή εμπειρία θα το ξανατιμήσουμε.