Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Τυχαίνει να περνάω αρκετά συχνά από την «Pizzeria dei fratelli», καθώς βρίσκεται πολύ κοντά στο πατρικό μου σπίτι. Πιο συγκεκριμένα το μαγαζί βρίσκεται στη γωνία των οδών Κράτητος και Σπαθάρη (Ευρυδάμαντος), στα σύνορα Νέας Σμύρνης και Νέου Κόσμου. Πρόκειται για τον ίδιο χώρο όπου βρισκόταν για πολλά χρόνια το μαγειρειό «Λούκουλλος».

Τα μαγαζί πρέπει να άνοιξε αρχές Νοεμβρίου του 2014, γιατί μόλις το είδα αμέσως μου κίνησε την περιέργεια και ανέτρεξα στο ask4food για κριτικές. Τότε βέβαια κανένας χρήστης δεν είχε ακόμα προλάβει να αναρτήσει κριτική. Μόλις διάβασα την κριτική του «Fratello» είπα ότι κάποια στιγμή θα το επισκεφθώ. Τις επόμενες μέρες είδα και ένα κουπόνι σε εκπτωτικό site, οπότε το μόνο που έμενε πλέον ήταν η ημερομηνία της επίσκεψής μου.

Προσπάθησα μέσα στο Γενάρη να κλείσω ένα τραπέζι για Σάββατο βράδυ, όμως επειδή ήμουν με κουπόνι μου είπαν ότι δεν είχαν διαθέσιμο τραπέζι. Βέβαια εγώ πέρασα απέξω το συγκεκριμένο Σάββατο βράδυ και το μαγαζί είναι ζήτημα αν είχε πέντε παρέες. Το ίδιο σκηνικό συνέβη και στη δεύτερη μου απόπειρα να κλείσω τραπέζι για Σαββατόβραδο, οπότε αναγκάστηκα να κάνω κράτηση δύο βδομάδες νωρίτερα. Γενικά, από αυτά που αναφέρουν και άλλοι χρήστες το μαγαζί έχει κάποιο «θεματάκι» με τα κουπόνια.

Όμως, όπως επανειλημμένως έχει αναφερθεί από τους οι περισσότερους χρήστες του ask4food, η λογική του κουπονιού είναι να γίνει γνωστό ένα εστιατόριο σε ένα ευρύτερο κοινό, χωρίς να αντιμετωπίζονται με «ρατσισμό» οι συγκεκριμένοι χρήστες. Παρόλα αυτά δεν θα χαλάσω το τεσσάρι μου στην εξυπηρέτηση, γιατί από τη στιγμή που φτάσαμε στο μαγαζί όλο το προσωπικό ήταν άψογο και δεν υπήρχε κάποια ένδειξη «σνομπισμού» σε βάρος μας.

Ο χώρος είναι μοντέρνος και διαθέτει γύρω στα 15 ευρύχωρα τραπέζια με καρέκλες, ενώ στη μία πλευρά του τοίχου τα τραπέζια διαθέτουν και καναπέ. Οι τοίχοι έχουν πολλές ασπρόμαυρες φωτογραφίες της Νέας Υόρκης, ενώ στο βάθος μπορείς να δεις την κουζίνα όπου δεσπόζει ένας τεράστιος στρογγυλός φούρνος, που όμως δεν είναι με ξύλα. Βέβαια αν και Σάββατο βράδυ, μέχρι τις 10.30 που κάτσαμε δεν είχαν έρθει πάνω από πέντε παρέες.

Η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή. Με το που κάτσαμε ο σερβιτόρος μας έστρωσε σουπλά και τοποθέτησε πιάτα και μαχαιροπήρουνα, ενώ προσφέρθηκε και νερό βρύσης. Μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμάκι και σως, το οποίο χρεώθηκε 0,80 €. Τα πιάτα ήρθαν σε σωστούς χρόνος, ενώ ο ίδιος ο σερβιτόρος ήρθε για να τρίψει παρμεζάνα για τα μακαρόνια. Επίσης μας ρώτησε πώς μας φάνηκαν τα πιάτα που παραγγείλαμε, ενώ στο τέλος μας ρώτησε αν θέλουμε να μας προσφέρει καφέ espresso, τον οποίο όμως ευγενικά αρνηθήκαμε. Μας κέρασε δύο σφηνάκια limoncello τα οποίο τιμήσαμε δεόντως. Τέλος, μας δόθηκε αναλυτική απόδειξή για ό, τι παραγγείλαμε η οποία ανέγραφε και την έκπτωση λόγω κουπονιού.

Στα του φαγητού τώρα, στην αρχή ήρθαν κομμένα πιτάκια με μία πολύ νόστιμη σως. Για ορεκτικό πήραμε ιταλικά spring rolls με mozzarella και prosciutto. Πολύ νόστιμη η γέμιση, πολύ ωραίο το συνοδευτικό ντιπ με γεύση σκόρδου, όμως το φύλλο είχε κρατήσει πολύ λάδι με αποτέλεσμα να είναι βαρύ. Παραγγείλαμε επίσης μία μακαρονάδα με πένες κοτόπουλο σβησμένες με κρασί και πιπεριές. Η σάλτσα πεντανόστιμη και το κοτόπουλο πολύ ζουμερό, όμως οι πέννες ήταν παραβρασμένες.

Τέλος μία πίτσα σπέσιαλ 30 εκ. η οποία, αν και δεν ήταν ψημένη σε φούρνο με ξύλα, ωστόσο ήταν ιδανικά τραγανή από κάτω, αν και το πάνω μέρος του ζυμαριού ήταν κάπως «λασπωμένο». Τα υλικά φρεσκότατα και πεντανόστιμα, όμως η σάλτσα της πίτσας εντελώς αδιάφορη.

Για όλα τα παραπάνω, μαζί με ένα μπουκάλι κρασί, ο λογαριασμός ήρθε στα 38 €. Θα μπορούσε να είναι ίσως λίγο πιο φτηνά. Θεωρώ ότι ο πιο δίκαιος βαθμός, τόσο για την ποιότητα του φαγητού, όσο και για το value for money θα ήταν το 2,5/4 και για το λόγω αυτό θα μοιράσω τη βαθμολογία μου.

Σε γενικές γραμμές δεν έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος με το φαγητό, ίσως γιατί είχα περισσότερες προσδοκίες βάσει των άλλων κριτικών. Νομίζω ότι η «Pizzeria dei fratelli» είναι ένα καινούριο εστιατόριο το οποίο ακόμα προσπαθεί να βρει την ταυτότητά του. Σίγουρα τα παιδιά έχουν κάνει μία πολύ καλή προσπάθεια, αν και νομίζω ότι ακόμα πειραματίζονται με τις γεύσεις.