Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Το εν λόγω ουζερί το είχα βάλει στο μάτι εδώ και καιρό, καθώς όποτε περνούσα ήταν σχεδόν πάντα γεμάτο με αρκετό κόσμο, οπότε όταν σε μια συνάντηση παλαιών συμφοιτητών για μεσημεριανό ουζάκι και τσιμπολόγημα έπεσε η σχετική πρόταση, δέχθηκα αμέσως.

ΧΩΡΟΣ:
Ο ΚΑΦΕΝΕΣ - ΟΥΖΕΡΙ (κατά τη διάρκεια της παραμονής μου όντως δεν διαπίστωσα να φέρει κάποια άλλη ονομασία) βρίσκεται στην οδό Θεμιστοκλέους στην Ομόνοια, μεταξύ Ακαδημίας και Πανεπιστημίου. Η τοποθεσία του σίγουρα το βοηθά, για αυτό είναι εξάλλου σχεδόν πάντα γεμάτο, υποθέτω ότι θα είναι στέκι για αρκετούς εργαζόμενους, όπως δικηγόρους κλπ., που κινούνται στην περιοχή του κέντρου.
Ο εσωτερικός χώρος μου φάνηκε σχετικά πρόσφατα ανακαινισμένος. Φρεσκοβαμμένοι τοίχοι, καινούρια τραπεζοκαθίσματα (σε στυλ καφενείου βέβαια), διάφορα διακοσμητικά στους τοίχους, κυρίως πίνακες και ζωγραφιές, γενικά η ατμόσφαιρα είναι ευχάριστη. Στον εξωτερικό χώρο της παρακείμενης στοάς υπάρχουν επιπλέον κάποια τραπεζάκια, όταν ο καιρός το επιτρέπει, όλα καλά.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Το service επίσης από δύο νεαρά παιδιά ήταν ικανοποιητικότατο. Παρά το πολυπληθές της παρέας, μας τακτοποίησαν άμεσα σε 3-4 τραπεζάκια, η παραγγελία έγινε αμέσως, τα πιάτα επίσης σε σωστή ροή, στα επιπλέον ποτά που ζητούσαμε η ανταπόκρισή τους ήταν άμεση, όλα καλά, αποδειξούλα κανονικά με το λογαριασμό, μόνο κάποιο κέρασμα στο τέλος δεν θυμάμαι να προσφέρθηκε (ένα φρούτο ή ένα γλυκό θα ήταν σίγουρα ευπρόσδεκτο).

ΦΑΓΗΤΟ:
Ο κατάλογος περιέχει τα τυπικά πιάτα που θα περίμενε να συναντήσει κανείς, χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις. Η παραγγελία μας, όπως ήταν φυσικό, περιελάμβανε αρκετά από αυτά, καθώς η παρέα μας αποτελείτο από περίπου 10 με 12 άτομα. Ωστόσο, θα πρέπει να τονίσω ότι η παραγγελία περιορίστηκε σε λίγα σχετικά πιάτα, συγκριτικά με τον αριθμό των ατόμων, κυρίως για να συνοδεύσουν αυτά το τσίπουρο και το κρασί.
Λοιπόν από όσα θυμάμαι να παραγγείλαμε, δοκίμασα τα εξής (δεν νομίζω να μου ξέφυγε κάποιο πιάτο, έστω μια πιρουνιά την πρόλαβα σε όλα):
- γαύρος τηγανιτός, νόστιμος και καλοτηγανισμένος
- γαύρος μαρινάτος, νορμάλ

- λουκάνικο, μια χαρά, ελαφρώς πικάντικο και καλοψημένο
- χοιρινά πανσετάκια, αρκετά λεπτά και καλοψημένα, εμένα προσωπικά μου άρεσαν πολύ, σε κάποιος της παρέας φάνηκαν κάπως λιπαρά.
- καγιανάς με παστό, γνωστή σε όλους στραπατσάδα, ανακατεμένα αβγά με ντομάτα συνοδεία παστού χοιρινού, πολύ νόστιμο πιάτο, καταναλώθηκε από όλους.
- πατάτες τηγανιτές, φρέσκιες και όχι προκάτ, μια χαρά
- σαλάτες (μπρόκολο, χόρτα, λάχανο - καρότο). Οι σαλάτες ήταν επίσης νόστιμες και περιποιημένες, τα χόρτα και το μπρόκολο σωστά βρασμένα, το λάχανο φρεσκοκομμένο.
- τσίπουρο χύμα, χωρίς γλυκάνισο. Το βρήκα αρκετά ελαφρύ στη γεύση, καταναλώθηκε πολύ ευχάριστα.
- κρασί χύμα λευκό. Δεν δοκίμασα, οπότε δεν έχω άποψη, στους φίλους της παρέας που το προτίμησαν πάντως άρεσε.

Συνολικά, το φαγητό, δίχως να διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας, τουλάχιστον ως προς τα περισσότερα πιάτα, και αποτέλεσε μια χαρά συνοδευτικό για το ποτό.

Οπότε, ο ΚΑΦΕΝΕΣ – ΟΥΖΕΡΙ, χωρίς να είναι η ιδανικότερη επιλογή του είδους (σε κοντινή εξάλλου απόσταση βρίσκονται το ΑΡΑ…ΖΩ, η ΚΡΗΤΗ και ο ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ, αγαπημένα μου στέκια προσωπικά), δεν θα απέτρεπα κάποιον από το να το επισκεφθεί. Το τίμιο και προσεγμένο φαγητό, σε συνδυασμό με το προσεγμένο περιβάλλον και την γρήγορη εξυπηρέτηση, το καθιστούν άξιο αναφοράς. Η μοναδική μου ένσταση έγκειται στις τιμές του, που μου φάνηκαν ελαφρώς τσιμπημένες. Και εξηγούμαι:

VALUE FOR MONEY:
Για την παραγγελία μας, ο λογαριασμό ήρθε στα 10 με 11 € κατ΄ άτομο, χαμηλός με μια πρώτη ματιά, εμένα ωστόσο μου φάνηκε κάπως φουσκωμένος, καθώς, όπως προανέφερα, τα πιάτα που παραγγείλαμε ήταν πολύ λίγα σε σχέση με τον αριθμό των ατόμων της παρέας. Να αναφέρω ενδεικτικά ότι μόνο οι πατάτες παραγγέλθηκαν εις τριπλούν, τα υπόλοιπα πιάτα ήταν επί 2 ή και κάποια από αυτά από μία μερίδα (π. χ. γαύρος τηγανιτός και μαρινάτος, καθώς και κάποιες από τις σαλάτες).

Επίσης, η ποσότητα σε ορισμένα πιάτα μου φάνηκε υπερβολικά μικρή, ιδίως σε σχέση με κάποιες τιμές που ενδεικτικά θυμάμαι. Λ. χ. ο καγιανάς με παστό (7,50 €), σίγουρα πολύ νόστιμος, όπως προανέφερα, με το ζόρι μια μερίδα κάλυπτε τις ανάγκες 3 ατόμων. Επίσης το μπρόκολο (που αν θυμάμαι καλά στοίχιζε 3.50 με 4 €) αποτελείτο από λίγες φουντίτσες που έφθαναν για 3 – 4 πιρουνιές. Αν σκεφτείτε, μάλιστα, ότι στην παρέα υπήρχαν και αρκετές γυναίκες, και η κατανάλωση ποτού δεν ξέφυγε σε υπερβολική ποσότητα.

Συμπερασματικά, με μια μικρή έστω βελτίωση στις τιμές του, ο ΚΑΦΕΝΕΣ – ΟΥΖΕΡΙ θα ήταν σίγουρα στις επιλογές μου για χαλαρό τσιμπολόγημα συνοδεία ποτού στο κέντρο της Αθήνας. Με τα τωρινά ωστόσο δεδομένα, το βλέπω δύσκολο να το ξαναεπισκεφτώ, στην περιοχή εξάλλου υπάρχει πληθώρα επιλογών, όπως προανέφερα.