Cafe - Restaurants - Φιλοθέη, Αθήνα

Είχα περάσει πολλές φορές έξω από το ΣΠΙΤΙ ΝΕΑΤ EAT & CAFE στη Φιλοθέη, στη λεωφ. Καποδιστρίου και μου έκανε εντύπωση ότι σχεδόν πάντα ήταν γεμάτο κόσμο. Επίσης, είχε τύχει να καθίσω μια-δυο φορές για καφέ, αλλά δεν είχε βρεθεί ευκαιρία να καθίσω για φαγητό, οπότε δεν είχα ολοκληρωμένη άποψη. Πρόσφατα, Πέμπτη βράδυ, παρέα τεσσάρων ατόμων ήμασταν στην περιοχή για κάποια δουλειά και, με την παρότρυνση ενός φίλου που είχε ξαναπάει εκεί για φαγητό, το επισκεφτήκαμε.

Να αρχίσω λέγοντας ότι το ΣΠΙΤΙ το εντοπίζει κάποιος διερχόμενος εύκολα, γιατί ακριβώς έξω από το εστιατόριο υπάρχουν παρκαρισμένα αυτοκίνητα από τους -ευγενέστατους είναι η αλήθεια- παρκαδόρους. Πάντως, το πάρκινγκ στην ευρύτερη περιοχή είναι εύκολο, αρκεί να στρίψει κανείς στο πρώτο στενό μετά το εστιατόριο και εύκολα θα βρει να παρκάρει.

Γενικά, ο χώρος είναι όμορφος, σχεδιασμένος και διακοσμημένος σε μοντέρνα αρχιτεκτονικά μοτίβα, με αρκετό ξύλο και γυαλί. Μπροστά υπάρχουν πάγκοι και πίσω τραπέζια. Μόνο στο πίσω μέρος του εστιατορίου, σε έναν χώρο που το πάτωμά του είναι από γυαλί, θα έλεγα ότι τα τραπέζια είναι αρκετά κοντά το ένα στο άλλο, όχι τόσο ώστε να νιώθεις στριμωγμένος, αλλά τόσο που να ακούς τις συζητήσεις των διπλανών. Θα έλεγα ότι το όλο concept είναι αυτό ενός all day cafe-restaurant και νομίζω ότι αυτό θέλουν να "πουλήσουν" και οι ιδιοκτήτες του.

Ο κατάλογος είναι περιεκτικός και απ' ό, τι μας ενημέρωσαν οι ευγενικοί σερβιτόροι αλλάζει συχνά. Περιλαμβάνει ζυμαρικά, πίτσα, κυρίως πιάτα με κρέας και ψάρι, γλυκά και φυσικά αναψυκτικά και ποτά. Η εξυπηρέτηση ήταν τυπικά ευγενική, αρκετά γρήγορη, ίσως και κάπως βιαστική προς το τέλος, όταν ζητήσαμε λογαριασμό, το εστιατόριο είχε γεμίσει και περίμεναν κάποιοι πελάτες στον μπροστινό χώρο να αδειάσει τραπέζι, για να καθίσουν.

Μόλις καθίσαμε, αφού ενημερώσαμε ότι θα πάρουμε φαγητό, μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό και ψωμάκια (άσπρα και μαύρα) πολύ καλής ποιότητας μαζί με ελιές και λάδι. Πραγματικά ήταν τόσο καλά που τα φάγαμε αμέσως και ζητήσαμε να μας φέρουν κι άλλα. Λίγο μετά μια πολύ έμπειρη και γρήγορη υπεύθυνη πήρε παραγγελία.

Πήραμε και δοκιμάσαμε:
- Μια σαλάτα με παντζάρια, χόρτα, ηλιόσπορους και παξιμάδι. Πολύ ωραία βρασμένα τα παντζάρια, υπήρχε βέβαια ελάχιστο παξιμάδι, γενικά μας άφησε καλή εντύπωση.
- Μια σαλάτα με ντοματίνια, καπαρόφυλλα και κατίκι Δομοκού, πραγματικά πολύ καλή γευστική επιλογή, μας άφησε απόλυτα ικανοποιημένους.
- Μια πίτσα μοτσαρέλα με ντοματίνια και φύλλα βασιλικού. Θεωρητικά ήταν ατομική, ωστόσο το μέγεθός της χόρταινε δύο άτομα. Πολύ καλή ζύμη, σωστά ψημένη.
- Μια μερίδα ψητό σολωμό γαρνιρισμένο με φασόλια και άλλα λαχανικά. Σωστά ψημένος ο σολωμός, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο το γαρνίρισμά του.
- Ένα φιλέτο κοτόπουλο ψητό σερβιρισμένο με ρύζι μπασμάτι και αρωματισμένο με κάρυ. Τρυφερό και σωστά ψημένο το κοτόπουλο, έβγαζε μια ωραία αρωματική γεύση, τέλειο το ρύζι μπασμάτι!

Για επιδόρπιο δοκιμάσαμε:
- Μια πάστα σοκολάτα, είχε πλούσια σοκολατένια γεύση, άριστα φτιαγμένο γλυκό.
- Μια πανακότα με σιρόπι φρούτων, ήταν εξαιρετική!
- Δυο μπάλες παγωτό, απλά ΟΚ.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 25 ευρώ το άτομο και μας έφεραν κέρασμα ένα χωνευτικό ηδύποτο.

Για το value for money θα έλεγα πως θα μπορούσε να είναι αρκετά καλύτερο. Εκτιμώ όμως πως αυτή την εικόνα του "ακριβού και καλού all day cafe-restaurant στη Φιλοθέη" θέλουν να πουλήσουν οι ιδιοκτήτες και σε αυτό το κοινό απευθύνονται έχοντας κάπως "τσιμπημένες" τιμές...
Από εκεί και πέρα είναι επιλογή του καθενός πελάτη αν θα πάει ή όχι...