Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Ηρθε λοιπόν η ώρα να δοκιμάσω κι εγώ την Ινδική κουζίνα, σε ένα από τα πλέον πολυσυζητημένα ινδικά του σαιτ.

Εκμεταλλευτήκαμε κι εμείς το κουπόνι που κυκλοφορούσε στο ιντερνετ μιας και οι περισσότεροι διαδυκτιακοί φίλοι το είχαν επισκευτεί με αυτόν τον τρόπο.

Ας τα πάρουμε όμως απτην αρχή. Απόγευμα καθημερινής μετά τη δουλειά, φτάσαμε με το μετρό, το βρίσκεις πολύ εύκολα αν και είναι απομονωμένο σε σχέση με τα άλλα μαγαζιά της περιοχής.

Αρχικά η είσοδος του μαγαζιού μου θύμισε πόρτα πατσατζίδικου με τα κόκκινα αυτοκόλλητα γράμματα που γράφουν ΙΝΔΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ, αλλά το προσπέρασα, εξάλλου με ενδιέφερε περισσότερο η εμπειρία. Μπαίνοντας μου ήρθε κατευθείαν η μυρωδιά της κουζίνας, που είναι ανοιχτή και προσωπικά φοβήθηκα λίγο για το τι θα επακολουθούσε γευστικά. Επισκέφτηκα κατευθείαν την τουαλέτα, καθαρή μεν, με περιθώρια βελτίωσης δε.

Ο χώρος δεν μπορώ να πω ότι σε κερδίζει, αχανής, λίγο ψυχρός με μουσική ινδική να παίζει, που ταίριαζε με το περιβάλλον και δεν ενοχλούσε.

Ο σερβιτόρος μας έφερε εμφιαλωμένο νερό και καταλόγους και αποσύρθηκε ευγενικά μέχρι να αποφασίσουμε, αφού μας ενημέρωσε πως τα πιάτα δεν έχουν συνοδευτικά και θα έπρεπε να πάρουμε πιτα ναν και κάποιο ρύζι.

Οι κριτικές των φίλων του σάιτ ήταν πολύ κατατοπιστικές και με μια μικρή βοήθεια από τον σερβιτόρο δεν χαθήκαμε στον εκτενή κατάλογο του που χρειαζόσουν λεξικό για να κάνεις επιλογή.

Επίλεξαμε:
πιττακια samosas με κιμα ( 2 τεμαχια, συνοδεια ασπρου ντυπ με μια υποψία καυτερού) πρωτόγνωρη εμπειρία για μένα, μου φάνηκαν καλά και το ίδιο μου είπε και η φίλη μου που έχει ξαναδοκιμάσει Ινδικό.

πιττα ναν με σκόρδο, καλή μεν αλλά δυστυχώς για μένα πολύ έντονη η γεύση της, εκτός από τους συνεπιβάτες μου στο μετρό της επιστροφής που πρέπει να δεινοπάθησαν, το στόμα μου ακόμα και την επόμενη μέρα το νοιώθω σαν τσαρούχι, παρά τα απανωτά πλυσίματα.

ρυζάκι με λαχανικά, ωραίο. ξαναπήραμε και ένα απλό για να αποτελειώσουμε τις σάλτσες που είχαν μείνει από τα κυρίως και να καταλαγιάσουμε τη σκορδίλα της ναν, αλλά μάταια.

Κυρίως επιλέξαμε κοτόπουλο τικα μασαλα, έκπληξη για μένα και πραγματικά πολύ νόστιμο, δίκαια αποτελεί μια από τις σίγουρες επιλογές. Και μοσχάρι καραχι πιο πικάντικο και ιδιαίτερο, καλό επίσης και ανεκτικά καυτερό.

Δυστυχώς φοβήθηκα να συνοδεύσω με λάσυ και προτιμήσαμε τη σιγουριά της δροσιστικής μπίρας (3 μπουκάλια-2 γυναίκες ούτε το καλοκαίρι με σουβλακια δεν θα έπινα! ) που βέβαια ανέβασε απερίσκεπτα το λογαριασμό. 52 ευρω το σύνολο χωρίς το κουπόνι.

Απολογισμός της παρθενικής εμπειρίας μου με την Ινδική κουζίνα, δεν την απορρίπτω, αλλά σίγουρα δεν θα ξαναπάω σύντομα.

Το φαγητό ήταν αξιοπρεπέστατο και αντιπροσωπευτικό της χώρας, αν και μικρές οι μερίδες των κυρίων φύγαμε χορτασμένες.

Στα αρνητικά όμως θα συμπεριλάβω, τις τιμές που είναι τσιμπημένες και όντως συμφέρει μόνο με προσφορά, ειδικά για κάποιον που δεν έχει ξαναδοκιμάσει και πάει με επιφύλαξη, και το γεγονός ότι όταν μπήκαμε στο μετρό κόντεψε να αδειάσει το βαγόνι και όχι μόνο από το σκόρδο της ναν, αλλή και λόγω της έντονης μυρωδιάς που κουβαλούσαμε μαζί μας, ίσως επειδή η κουζίνα είναι σε δημόσια θέα.

Αν ξαναπάω θα αποφύγω τη σκορδάτη πίτα (εννοείται! ) και δεν θα φοβηθώ το λάσυ μάνγκο, το υπόσχομαι!!!