Ιταλία - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Μεσημέρι Παρασκευής και ψάχνεις να βρεις στα πέριξ του Κολωνακιου να φας κάτι ποιοτικό και όχι ιδιαίτερα ακριβό. Οι επιλογές πολλές στο θέμα φαγητο, αλλά και ο συνδυασμός ποιότητα και value for money λίγο δύσκολος. Λίγο οι καλές κριτικές, λίγο η πείνα και λίγο η πολλή τύχη στο παρκάρισμα μας έφεραν στο κατώφλι του Il Postino.

Πρόκειται για ένα μαγαζί άνετο σαν χώρο κάτι μεταξύ ισογείου και ημιυπόγειου, αφού μπαίνοντας κατεβαίνεις 5 σκαλιά, αλλά απο πίσω έχει αυλή. Η διακόσμηση του δίνει έναν αέρα φιλικού και οικείου περιβάλλοντος, που μπορεί να σου φέρνει λίγο και απο φοιτητική ζωή, αφού στον τοίχο του έχει κολλημένα καρτ ποσταλς και φωτογραφίες απο τοπία ιταλικά και αφίσες. Η μουσική ειναι ιταλική ίσα που ακούγεται, και με αυτο τον τροπο σε ταξιδεύει στη γειτονική χώρα.

Η εξυπηρέτηση ειναι εξαιρετική. Η κοπέλα που μας σέρβιρε ήξερε να σου εξηγήσει όλα τα πιάτα και να σου περιγράψει κάθε γεύση. Θα τη ζήλευαν πολλα μεγάλα και ακριβά μαγαζιά, που οι σερβιτόροι δεν έχουν ιδεα για το μενού της κουζίνας!!!! Ευγενική και άκρως επαγγελματική, ήρθε και μας ρώτησε αν το φαγητο μας άρεσε η χρειαζόμασταν κάτι ακόμα.

Στα του φαγητού, η αλήθεια ειναι ότι δεν τρελάθηκα, θα το χαρακτήριζα μέτριο προς καλό. Στην αρχή μας ήρθε φοκατσια μαζί με τη σαλάτα, η οποία ήταν απλή κλασική με μαρούλι παρμεζάνα και βινεγκρέτ. Καλή χωρίς να ειναι κάτι το φοβερό, μεσαίου μεγέθους.

Στα κυρίως πήραμε μια μερίδα λινγκουινι με καραμελωμένο πράσο και κόκκινο κρασί, το οποίο ήταν αρκετά καλό. Τα ζυμαρικά ήταν μαγειρεμένα άψογα, το πράσο ήταν ψιλό κομμένο και λίγο, αλλά λόγω του ότι ήταν καραμελωμένο, η γεύση του ήταν άκρως έντονη. Τα ζυμαρικά είχαν χρώμα βυσσινί καμωμένο απο το χρώμα του κρασιού. Καλό ειναι να το γνωρίζει κάποιος πριν το παραγγείλει, γιατί εκ πρώτης όψεως θα εντυπωσιαστεί πιθανόν αρνητικά.

Το δεύτερο κυρίως πιάτο απαρτιζόταν απο ταλιατέλες με αλλαντικά, λάιμ και κόκκινη πιπεριά. Οι ταλιατέλες εξαιρετικές, αλλά η συνολική πικάντικη γεύση απο τις πιπεριές και τα αλλαντικά, τα οποία μας είπαν ότι ήταν χειροποίητα, καλυπτόταν απο το λάιμ προσδίδοντας του μια ξινη γεύση, τελικά. Το πιάτο δυστυχώς δεν ενθουσίασε ιδιαίτερα.

Τέλος, έχω να παρατηρήσω ότι οι μερίδες ειναι μέτριες σε μέγεθος. Εγώ έφυγα χορτάτη, αλλά όχι φουσκωμένη, κάποιος πιο φαγανός, σίγουρα δε θα ενθουσιαστεί.

Κλείνοντας, θα έλεγα ότι προφανώς οι απόψεις ειναι προσωπικές και στον καθένα αρέσουν διαφορετικά πράγματα, στο σύνολο του θα το έκρινα μέτριο προς καλό, και δε θα απέτρεπα κανέναν να μην το επισκεφτεί, αν βρεθεί στο Κολωνάκι και θέλει να δοκιμάσει ιταλικό φαγητο. Όσο για το value for money δεν είμαι και πολυ σίγουρη. Πολυ καλές οι πρώτες ύλες, αλλά θεωρώ ότι ένα κλικ χαμηλότερες τιμές θα του ταίριαζαν πιο πολυ.