Ιαπωνία - Sushi - Μαρούσι, Αθήνα

Παρασκευή που οι δουλειές σέρνονται (κι εγώ επίσης, ακόμη στην ανάρρωση γαρ) και που δεν φαίνεται να μπορω να διεκπεραιώσω τίποτα ουσιαστικό. Και ενώ είμαι έτοιμη να τα παρατήσω μεγαλοπρεπώς και να κρεμάσω την ταμπέλα "κλειστόν μέχρι νεωτέρας" στο λαιμό μου, και ψάχνω μια κάποια δικαιολογία, να 'σου χτυπά κι ο πειρασμός!!

Δηλαδή η πρόσκληση της αδερφούλας μου, που είναι έγγυος και εκτός εργασίας για λίγες ημέρες, η οποία έχει βαρεθεί να βολτάρει στο Golden Hall και να αργοσχολιάζει, και θέλει παρέα -δεν χρειάζεται να ρωτάτε, ναι φυσικά πήγα να τη βρω και η δουλειά πήγε περίπατο!! Κι είναι και μεσημέρι, ευκαιρία για μασούλημα!!

Να σημειώσω εδώ ότι καθώς πρέπει να είμαι ίσως η μοναδική που αυτά τα υπερλουξ mall δεν με συγκινούν (μη σου πω τα βαριέμαι) δεν τα πολυεπισκέπτομαι και συνακόλουθα ψιλοαγνοώ και τα μαγαζιά εστίασης που φιλοξενούν. Ίσως επειδή προέρχομαι από εμπορική γειτονιά και για μένα η βόλτα στα μαγαζιά έχει τελείως άλλο νόημα.

Η μικρή λοιπόν έχει παρκάρει την κοιλιά της σε ένα βολικό καναπεδάκι και με περιμένει (να έρθω να τη σηκώσω πρωτίστως!! Είπαμε έγγυος = τη σηκώνει γερανοφόρο!! )

Αποφασίζουμε να τσιμπήσουμε εντός του ναού του καταναλωτισμού, λέμε ας πάμε στο Wagamama. Ονομαστό το μαγαζί, με γεύσεις ασιατικές. Ο χώρος είναι ενιαίος και τα διάφορα καταστήματα εστίασης είναι το ένα δίπλα στο άλλο σε έναν όροφο, καθαρά διεκπεραιωτικά, οπότε σαν χώρος δεν μπορεί να λάβει πάνω από δυο ντοματούλες (δύο και όχι μία λόγω αξιοσημείωτης καθαριότητας).

Είναι ακόμη νωρίς και εργάσιμη μέρα οπότε υπάρχουν πάρα πολλά διαθέσιμα τραπέζια με καναπεδάκια. Ένας πολύ ευγενικός νεαρός μας παροτρύνει να διαλέξουμε όποιο θέλουμε για να καθήσουμε και μας φέρνει τον κατάλογο. Μας ρωτά αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης (μπράβο το αγόρι) και μας αφήνει το χρόνο μας. Εδώ οφείλω να σημειώσω ότι από ασιατική κουζίνα κάτι λίγα από κινέζικο ξέρω, σούσι μούσι και τέτοια παντελής άγνοια (δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν αλλά το σούσι για μένα τη φαγανή μου φαντάζει λιγάκι απάτη, μη σου πω δεν το λες φαγητό μάλλον δόλωμα για παραγάδι το λες, έτσι?? τρως κι ένα σουβλάκι μετά για να χορτάσεις... ) Οπότε ο μισός και παραπάνω κατάλογος πάει άκλαυτος!! Λέω να φάμε κάνα ριζάκι? Τα πιάτα με το ρύζι ως συνοδευτικό είχαν και το τσιτσί τους οπότε μια χαρά!

Διαλέξαμε, εγώ bbq κοτόπουλο donburi (το οποίο ήταν μικρά κομματάκια από φιλέτο κοτόπουλου με καραμελωμένο κρεμμυδάκι σε σως τεριγιάκι πασπαλισμένα με σουσάμι και σερβιρισμένα με μανιτάρια πάνω σε άσπρο ρύζι ατμού με καρότο ψιλοκομμένο και λεπτά φύλλα από σπανάκι, σερβιρισμένα σε ένα μεγάλο βαθύ μπωλ σε ικανότατη ποσότητα) και η αδερφή μου τηγανητό ρύζι cha han (το οποίο ήταν ένα ωραιότατο τηγανητό ρύζι με κομματάκια κοτόπουλου και γαρίδες αυγο μανιτάρια καλαμπόκι φρέσκο κρεμμυδάκι και το οποίο έφτασε κι αυτό στο αντίστοιχο τεράστιο μπωλ και στο πλάι είχε ένα πιο μικρό μπωλ με σουπίτσα και ένα πιατάκι με πίκλες)

Και τα δύο πιάτα που διαλέξαμε ήταν ονειρεμένα μαγειρεμένα, πεντανόστιμα, έφτασαν στο δεκάλεπτο ήταν χορταστικότατα και κόστος είχαν λίγο κάτω από 10 ευρώ το καθένα, το οποίο εν προκειμένω δεν το θεωρώ ακριβό γιατί πρώτον ήταν επαρκέστατα για να χορτάσει κανείς και το καθένα τους ήταν ένα πλήρες γεύμα.. σε μπωλ! Αν ληφθεί υπόψιν κιόλας το ότι ήταν και έθνικ κουζίνα θεωρώ δίκαιες τις τρεις ντοματούλες στο vfm. Αν και κραταω μια μικρούλα επιφύλαξη, γιατί δεν ξερω τι γινόταν στον υπόλοιπο κατάλογο (μπορεί να "ξύριζαν" στο σούσι, δεν είδα τιμές)..

Αλλά αυτό που με ξεπέρασε ήταν το επίπεδο της εξυπηρέτησης! Πέρα από τα χαμόγελα και την απροσποίητη ευγένεια, εντυπωσιάστηκα από την πλήρη έλλειψη τουπέ (ξέρετε τι εννοώ... ) ιδίως όταν ζητήσαμε.. πηρούνι (που να το φάω με το ξυλάκι βρε παιδιά το ρύζι κόκκο κόκκο! ), αλλά και από το ενδιαφέρον τους για τον πελάτη, πχ από το ότι μόλις διαλέξαμε τα πιάτα μας, μας επισήμαναν ότι επειδή τα φτιάχνουν όλα εκείνη τη στιγμή ενδεχεται να μην φτάσουν ταυτόχρονα στο τραπέζι μας (εμείς ζητήσαμε να φτάσουν μαζί και όντως έτσι και έγινε), ή όταν μας τα έφεραν ο άνθρωπος κάθισε και μας εξήγησε λεπτομερώς τα πάντα (ιδίως για την επιλογή της αδερφής μου που ήταν τρία πιατάκια) και κάπου στα μισά του γεύματος ήρθαν και μας ρώτησαν αν όλα είναι καλά κι αν είμαστε ευχαριστημένες, εντάξει δεν έχω λόγια, άψογο σέρβις!! Δικαιωματικά οι τέσσερις ντοματούλες από εμένα! Μόνο και μόνο γι'αυτό εγώ ξαναπάω, να δοκιμάσω κι εκείνα τα σούσι κι ας μην είμαι στο τρελό φανκλαμπ των ωμών ψαριών!!