Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Την είδα απόψε λαϊκά…

Πέμπτη απόγευμα κι έχω κανονίσει συνάντηση με τον κολλητό μου (που μένει πατήσια) για να μου δώσει κάποια πράγματα και με την ευκαιρία του πρότεινα να πάμε στο «Επί τω λαϊκότερον».

Για του λόγου το αληθές είχα πάει παλιότερα με μεγάλη παρέα και θυμόμουν αμυδρά πως μου είχε αφήσει θετικές εντυπώσεις. Επειδή, όμως, βγαίνω πάρα πολύ συχνά δεν έπαιρνα κι όρκο πως ήταν το ίδιο.

Εφτασα με τον Ηλεκτρικό στα Άνω Πατήσια όπου με περίμενε ο κολλητός στο αυτοκίνητο με τη γυναίκα του για να με μαζέψουν. Σε 5’ λεπτά ήμασταν στον προορισμό μας και παρκάραμε απέναντι από το μαγαζί.

Το μαγαζί είναι πολύ μεγάλο (πραγματικά δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω)… αλλά πολύ μεγάλο. Έχει 3 επίπεδα, ισόγειο, πάνω και έξω (για όλα τα γούστα). Φυσικά, Πέμπτη απογευματοβράδυ συναντήσαμε μόνο 2 ζευγάρια μέσα. Μου άρεσε που έχει υποδοχή. Πρέπει να είναι πολύ χρήσιμο τις μέρες που είναι πίτα (θα εξηγήσω μετά γιατί, λογικά, γίνεται πίτα).
Παρά το τιτανοτεράστιο χώρο (για τα δικά μου δεδομένα) απέπνεε μια ζεστασιά, μια σαλεδίστικη ατμόσφαιρα που σε προδιάθετε θετικά. Στολισμένο αποκριάτικα, όπως αρμόζει στην εποχή.

Επειδή ξεκίνησα σκληροπυρηνική νηστεία (από σήμερα) ήταν η τελευταία μου ευκαιρία να κρεατοατασθαλίσω. Καθόμαστε στο τραπέζι κι ανοίγουμε τον κατάλογο. Ευχάριστο το γεγονός πως δεν έχουν τα πάντα όλα αλλά υπάρχει μια συνέπεια και συνάφεια. Ενώ ήθελα να πάρω σαλάτα με καρύδια και ανθότυρο μπερδεύτηκα στην παραγγελία κι είπα την Επί τω Λαϊκότερο, η οποία στόλισε ορεκτικά το τραπέζι μας παρέα με κολοκυθοκεφτέδες, τυροκροκέτες, φέτα τυλιχτή και πατατοσαλάτα. Δεν θυμάμαι όλες τις τιμές απέξω και δεν τις συγκράτησα γιατί θυμόμουν πως υπάρχει σελίδα του εστιατορίου στο Ask4food και μπορείτε να τις εκμαιεύσετε από εκεί.

Η Επί τω Λαϊκότερο είναι μια σαλάτα ΤΟΥΜΠΑΝΟ – έτσι θα έπρεπε να τη λένε! Μπορεί να μην έχει κάποιο δύσκολο συστατικό (ντομάτα, αγγούρι, κάπαρι, λάχανο, πιπεριά) αλλά περιχύνεται με μια δροσερή σως μουστάρδας που δένει όλα τα υλικά και σε κάνει να θες να φας όλη την πιατέλα (για την τιμή των 7 € τρως σα να παράγγειλες δυο σαλάτες). Η πατατοσαλάτα πολύ δροσερή και στα συν η ελαφριά οξύτητα του λεμονιού που την απογειώνει. Πείτε με τρελή που ενθουσιάζομαι με μικρές λεπτομέρειες αλλά έχω βαρεθεί να μου σερβίρουν ετοιματζίδικες σαλάτες (δλδ τζατζίκια, ουγγαρέζες, ρώσικες κοκ).

Η τυλιχτή φέτα ήταν ένα τρελό μπλόκι φέτας (προοριζόταν για 5 άτομα… εκτός κι αν μας είδαν λιτοδίαιτους κι είπαν να μας παχύνουν) τυλιγμένο με ωραίο σουσαμιστό, μελωμένο φύλλο. Κλασική συνταγή μεν αλλά η άρτια εκτέλεσή της έκανε το πιάτο ιδανικό μεζέ.
Επόμενη στάση…. Κολοκυθοκεφτέδες…

Την είδα απόψε λαϊκά…
Να τα γλεντήσω ρε παιδιάααα…
Σε κολοκυθόκεφτέδες και
Σε τυροκροκέεετες
Άσμα… ασκφουντιανοίιι… άσμα! Σε κάθε κριτική μου (επιδοκιμασίας) σας εφιστώ την προσοχή στο τι να δοκιμάσετε που θα σας ξετρελάνει. Δεν παίζει να πάτε στο Επί τω λαϊκότερον και να μη φάτε κολοκυθοκεφτέδες… Παίζει ο εγκέφαλός μου μπουζούκι από τα μυρωδικά. Την άκουσα από τον κολοκυθοκεφτέ! Κανονικά!

Σταματώ να σχολιάζω για λίγο γιατί μετά τον κολοκυθοκεφτέ η τυροκροκέτα μου φάνταζε σαν να μου προξένευαν τον Μανώλη από το Κάτω Παρτάλι για γαμπρό ενώ έχω ήδη λογοδοθεί με τον Γιωργάκη τον Κλούνι.

Μετά την απρόσμενη γευσιβομβιστική επίθεση του κολοκυθοκεφτέ σκάσαν τα κυρίως: Πονηρή Τηγανιά, Κοτόπουλο Γλυκόξινη και η Μαγκιά του Μάγειρα.
Πέρα από το κοτόπουλο γλυκόξινη τα άλλα σας ακούγονται πακιστανικά. Μελετώντας τον κατάλογο πάντα ρωτάω για τα πιο περίεργα. Εξυπηρετικότατη η κοπέλα μου έλυσε τις απορίες ως εξής:

-Τι είναι η Πονηρή Τηγανιά?
- Μπουκίτσες χοιρινού στο πήλινο με σως ροκφορ και πατ..
- Ένα από αυτό (μην ακούσω για ροκφόρ εγώ, έφυγε ΣΟΣ η παραγγελία)
- Κι η Μαγκιά του Μάγειρα?
- Χοιρινό μαριναρισμένο σε μουστάρδα και μυρωδικά το οποι…
- κι ένα από αυτό

(Γελούσε ο κολλητός μου κι η κοπέλα του… με έχουν μάθει όλοι πλέον και δεν παραγγέλνουν παρουσία μου, τρώνε ό, τι παραγγείλω).

Εδώ είναι που πρέπει να αφήνουν να ανεβάζουμε φωτογραφίες (από τον έρωτά μου με την Πονηρή Τηγανιά έχω την φωτογραφία της για screensaver)…. Αααααχ κάπως έτσι είναι ο έρωτας που περνάει από το στομάχι. Πασπαλισμένος με ροκφόρ. Ζουμερότατες μπουκίτσες χοιρινού με μια σως που θυμίζει μους, είναι τόσο ελαφριά που αν υπήρχαν σύννεφα στο φαγητό θα έμοιαζαν με σως ροκφόρ. Μάλλον λάθος τα λέω, σως μπλου τσιζ (το ροκφόρ θα εκτόξευε την τιμή του πιάτου). Πάντως, το συστήνω επίσης ανεπιφύλακτα. Το πιάτο έχει και πατάτες κάτω από το κρεατάκι, το χοιρινό δρα σαν κουβερτούλα και τις μαλακώνει και γίνονται – Θεέ μου, δώσε μου δύναμη να συνεχίσω τη νηστεία.

Το γλυκόξινο κοτόπουλο μου θύμιζε το ραγού της μαμάς μου, σαν να έχει σιγοβράσει στη γάστρα για άπειρες ώρες καραμελώνοντας με τον ανανά και τις πιπεριές (μπορεί να έχει γίνει κι έτσι – τι να σας πω? Δεν ήμουν εκεί όταν το ετοίμαζαν). Το κοτόπουλο είναι τόσο μαλακό που λιώνει, δεν χρειάζεται καν να το μασήσεις. Η φράση… πήγε αμάσητο? Από εκεί βγήκε. Κάποιος έφαγε κοτόπουλο γλυκόξινο και ξέχασε γιατί ο Πλάστης μας έδωσε δόντια. Σερβιρίστηκε με άγριο ρύζι το οποίο φαινόταν τέλειο αλλά από το πολύ φαγητό δεν μπορούσα να το δοκιμάσω κι αυτό!

Η Μαγκιά του Μάγειρα, παιδιά, … δεν είναι για 3 άτομα, εκτός αν τα 3 άτομα πάρουν μόνο σαλάτα … άντε και κανένα ορεκτικό. Είναι πιάτο από τον πλανήτη των τιτάνων και σχεδιάστηκε για να χορταίνουν ο Προμηθέας και ο Άτλαντας. Για φυσιολογικούς ανθρώπους, πάντως, με κανονικά ανατομικά στομάχια δεν προορίζεται. ΤΙΤΑΝΟΜΕΓΙΣΤΟ κομμάτι χοιρινού, μαγειρεμένο στην εντέλεια το οποίο έχει προεργαστεί πολύ καλά με τα σωστά καρυκεύματα και μυρωδικά. Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο στην παρουσίασή του αλλά είναι πολύ γευστικό και κερδίζει επάξια τον τίτλο value for money. Αν το κόψετε μπουκίτσες μπορείτε να δημιουργήσετε μεζέ για κρασί 3-4 ατόμων.

Αφού ζητήσαμε το λογαριασμό μας ήρθε μια νοστιμότατη πανακότα καραμελέ μαζί με σοκολατόπιτα (για να καλύψουν όλα τα γούστα). Η Πανακότα με ξετρέλανε καθώς και τον κολλητό μου ενώ η κοπέλα του προτίμησε την σοκολατοπιτα.

Ένα μείον υπήρχε σε όλη τη βραδιά.... είχα ραγισμένο ποτήρι (εδώ γελάμε). Μου το άλλαξαν αμέσως εννοείται.

48 ημέρες απέμειναν για να ξαναπάω… τις μετρώ σαν θανατοποινίτισσα. Θα κάνω ανάσταση by all means!

Υ. Γ: Για κατάστημα των κυβικών του είναι απιστεύτable!
Υ. Γ2: Ενδείκνυται για οικογενειακές καταστάσεις και μεγάλες παρέες.
Υ. Γ3: Αν το είχα βρει νωρίτερα εκεί θα κάναμε Τσικνοπέμπτη κι όχι στο μαυρέλι.

2015-02-26 20:50:47

Ευχαριστούμε για την επίσκεψή σας ευχαριστούμε για το χρόνο που διαθέσατε για να γράψετε κριτική ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια. (Εχουμε και νηστίσιμα)
Με εκτίμιση Δημήτρης

2016-01-08 14:07:30
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Marachris.