Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Μια ακόμα καλή πρόταση για φαγητό στο κέντρο. Το Καλντερίμι είναι κάτω από την πλατεία Κλαυθμώνος, δίπλα από τις Άλπεις. Το έβλεπα και το ζαχάρωνα εδώ και καιρό και μία καθημερινή μεσημέρι που ήμουν στο κέντρο της Αθήνας μου δόθηκε η ευκαιρία να το επισκεφτώ.

Σε αυτό βοήθησε το ότι κάθε φορά που περνούσα από μπροστά το έβλεπα γεμάτο από κόσμο, και τους επισκέπτες τους να απολαμβάνουν άκρως περιποιημένα πιάτα. Λανθασμένα μου είχε μπει η ιδέα ότι είναι μεζεδοπωλείο. Είναι και αυτό, αλλά όχι μόνο αυτό. Είναι μαγειρειό, αλλά ούτε κι αυτό μόνο. Είναι πολλά παραπάνω. Είναι απ’ όλα!

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.
Μπαίνουμε μέσα και είμαστε δύο άτομα. Με την μία έρχονται να μας εξυπηρετήσουν και να μας βρούνε τραπέζι. Όλο το μαγαζί είναι «στημένο» πάνω σε πεζόδρομο, πίσω από μία εκκλησία που το όνομά της μου διαφεύγει (νομίζω Αγίων Θεοδώρων).

Πλαισιώνεται από μία ψηλή, ανοιχτή τζαμαρία που το κάνει φωτεινό και ευχάριστο. Με το που μπαίνεις, δεξιά έχει τα μαγειρευτά του. Μια μεγάλη γυάλινη βιτρίνα στην οποία μπορείς να δεις –κυρίως- τα μαγειρευτά που έχουν ετοιμάσει για εκείνη τη μέρα. Κλασικά πράγματα, σκέφτηκα. Επίσης, λάθος μου. Τα τραπέζια είναι κατανεμημένα στον χώρο, αραιά οπότε παρόλο που το μαγαζί ήταν μόνιμα γεμάτο, ποτέ δεν σου έδινε την γνωστή σε όλους μας αίσθηση της «ασφυξίας». Κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση, μη την περιμένετε.

Όλος ο χώρος έχει παλιές διαφημίσεις και αντί για ταπετσαρία έχουν κολλήσει ολόκληρες σελίδες από εφημερίδες. Πραγματικά διασκέδασα διαβάζοντας κάποια άρθρα που αφορούσαν σε περιστατικά προ του 2000. Επειδή είμαι και κάποιας ηλικίας, το απόλαυσα διαβάζοντας συμβάντα πολλών χρόνων πριν και που είχα ξεχάσει. Επίσης, σε αντίθεση με άλλα καταστήματα του κέντρου, οι τουαλέτες του ήταν καθαρές και περιποιημένες.

Κι έρχομαι τώρα στο service. Το αγαπημένο μου είδος εξυπηρέτησης!!!!!! Απ’ ότι κατάλαβα, είναι οικογενειακή επιχείρηση. Οι δύο κύριοι που μας εξυπηρέτησαν, έμοιαζαν να είναι αδέρφια και ήταν και οι δύο άκρως φιλικοί και ευγενικοί. Μόνιμα σε μια νευρώδη κίνηση και σβελτάδα για να τους προλάβουν και ικανοποιήσουν όλους. Επειδή καθυστέρησαν μερικά λεπτά να μας έρθουν τα ποτά, μας ζήτησαν 3 φορές συγνώμη. Με τον τρόπο τους σε έκαναν να νοιώθεις άνετα σα να είσαι σε φιλικό σπίτι. Αν μπορούσα θα έβαζα και 5 στην εξυπηρέτησή τους!

Οι θαμώνες ήταν από μεμονωμένα άτομα που ήρθαν να φάνε κάτι στα γρήγορα στο διάλλειμα τους, μέχρι παρέες που είχαν στρογγυλοκαθίσει για τα καλά για απολαύσουν τα μεζεδάκια τους.

Για το φαγητό τώρα. Αυτό το μαγαζί μπορεί να καλύψει άνετα τα περισσότερα γούστα. Έχει ψαρικά (από γαύρο μέχρι σολομό), ψητά σχάρας, μαγειρευτά, όσπρια κτλ.

Επιλέξαμε να κατευθυνθούμε σε θαλασσινά. Ο ένας ήθελε τσιπούρα φούρνου. Επειδή τους είχε τελειώσει, την ετοίμασαν στη σχάρα. Κανένα πρόβλημα! Για να μη πω ότι ήταν ακόμα πιο νόστιμη. Εκεί βλέπεις την τέχνη ενός ψήστη που αν δεν το κατέχει μπορεί να είναι καταστροφικό το αποτέλεσμα. Ευτυχώς η τσιπούρα μας σερβιρίστηκε αριστοτεχνικά ψημένη. Όσο πρέπει ζουμερή εσωτερικά, όσο πρέπει ξεροψημένη εξωτερικά. Αν και δεν ήταν το δικό μου πιάτο, δοκίμασα και ήταν εξαιρετική.

Εγώ παράγγειλα μπακαλιάρο σκορδαλιά. Αν και ήταν επίσης πεντανόστιμος, με απογοήτευσε λίγο το μέγεθος της μερίδας. Ήταν το πίσω μέρος της ουράς οπότε και ήταν πολύ λεπτός και σε όχι επαρκή ποσότητα. Πιο πολύ με χάλασε γιατί παρόλο που το λατρεύω, σπάνια μου δίνεται η ευκαιρία να πάρω αυτό το πιάτο και ακόμα πιο σπάνια μου σερβίρετε τόσο καλά ψημένος ο μπακαλιάρος, οπότε θα ήθελα να τον απολαύσω σε μεγαλύτερη ποσότητα. Η σκορδαλιά που τον συνόδευε, ήταν σε ένα μικρό μπολάκι. Σπιτική, με βάση την πατάτα και διαολεμένα σκορδάτη (όπως μου αρέσει…).

Για σαλατούλα πήραμε βραστά χόρτα. Ήταν ίσως λίγο πιο βρασμένα από όσο μου αρέσουν αλλά ήταν νόστιμα και σε μεγάλη μερίδα.

Μετά από αυτά, μας πρόσφεραν ευγενικά από ένα κομμάτι σιμιγδαλένιο χαλβά για να κλείσει γλυκά το τραπέζι μας.

Η απόδειξη ήρθε ως έπρεπε και το όλο κόστος μαζί και με ότι ήπιαμε ήταν στα 25 σχεδόν euro, που τα θεώρησα μια χαρά σαν τιμή για όσα πήραμε.

Για να κλείσω, τα δυνατά σημεία του Καλντεριμιού είναι το πάρα πολύ καλό και φιλικό service και το τίμιο φαγητό που προσφέρει. Αυτό σε συνδυασμό με τις πλούσιες μερίδες που είδα να κυκλοφορούν γύρω μου, το κάνουν ιδανικό. Αυτός είναι και προφανώς και ο λόγος που είναι γεμάτο τόσο από άτομα που κάθονται να φάνε σε αυτό αλλά και από άτομα που παίρνουν φαγητό για έξω.

Φυσικά και θα το ξαναεπισκεφτώ!