Ελληνική κουζίνα - Πολιτεία - Κεφαλάρι, Αθήνα

Θέλαμε με την γυναίκα μου να πάμε κάπου ωραία και με καλό φαγητό για την επέτειό μας. Στο Ελαίας Γη θέλαμε να πάμε από πέρσι και μετά και από τις κριτικές που διάβασα εδώ, αποφασίσαμε να το επισκεφθούμε. Έτσι έγινε η κράτηση για Σάββατο νωρίς (στις 20:00, λόγω μωρού) και ζητήσαμε τραπέζι με άνεση για να χωράει το καρότσι μας.

Φτάσαμε στις 19:45 και μας υποδέχθηκε ένα πολύ εξυπηρετικός υπάλληλος στον χώρο στάθμευσης, όπου μας βοήθησε με το καρότσι και ειδοποίησε να ανοίξουν την είσοδο στο ισόγειο, ώστε να μην ταλαιπωρηθούμε με το καρότσι. Μας υποδέχθηκε ευγενέστατος ο μετρ, ο οποίος μας βοήθησε με την μεταφορά του καροτσιού στα 3-4 σκαλιά. Πράγματα αυτονόητα θα πω εγώ, ειδικά για ένα τέτοιο εστιατόριο, αλλά που δυστυχώς δεν τα συναντάμε πάντα. Οπότε θετική η πρώτη εντύπωση.

Ο χώρος είναι πάρα πολύ όμορφος, σωστά φωτισμένος και με την απαιτούμενη απόσταση μεταξύ των τραπεζιών. Ο χώρος αποπνέει φινέτσα και αρχοντιά και δημιουργεί πολύ θετική ατμόσφαιρα. Σίγουρα το καλοκαίρι, στον εξωτερικό χώρο θα είναι ακόμα πιο ωραία, οπότε επιφυλάσσομαι!

Με το που καθίσαμε μας έφεραν το μενού και μας ενημέρωσαν για τους 2 τρόπους παραγγελίας, δηλαδή A La Carte ή από τα 2 μενού. Μας εξήγησαν αναλυτικά τις διαφορές και τα πιάτα και μας άφησαν να αποφασίσουμε. Τελικά καταλήξαμε στο μενού των 14 γεύσεων και το συνοδεύσαμε με ένα μπουκάλι κρασί Ροζέ Μελιαστό του Σπυρόπουλου. Πριν πάμε στα του φαγητού, να προσθέσω ότι όλο το προσωπικό είναι ευγενέστατο, διακριτικό και ενώ φαίνεται ότι είναι επαγγελματίες του χώρου, φροντίζουν να είναι και φιλικοί και δεν κρατάνε την δήθεν παγωμένη απόσταση που συναντάς σε κάποια άλλα εστιατόρια. Πάμε λοιπόν στο φαγητό τώρα:

- Μανιταρόσουπα: Γευστική και αρκετά πλούσια, από τις ωραίες μανιταρόσουπες που έχω φάει. Στα συν το ότι στην σερβίρουν κατευθείαν από την σουπιέρα, άρα είναι και ζεστή και επίσης μπορείς να ζητήσει μικρότερη ή μεγαλύτερη ποσότητα.

- Ψωμάκι με ελιά: Απλά Εξαιρετικό, εφόσον σου αρέσουν οι ελιές (τις λατρεύω! ).

- Πίτες στα κάρβουνα: απλά ΟΚ…. θα περίμενα ότι δεν θα είχαν τις κλασσικές πίτες σουβλατζίδικου αλλά κάποιες δικές τους χειροποίητες ή έστω κάποιες με καλύτερη ποιότητα ή κάτι το διαφορετικό.

- Ελιοσαλάτα: Νόστιμη, αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

- Κατίκι Δομοκού με μους κόκκινης πιπεριάς: Πάρα πολύ νόστιμο, τέλειο συνοδευτικό για το ψωμάκι και τις πιτούλες

- Ελληνικά Όσπρια: Πολύ νόστιμα, αλλά θα τα ήθελα λίγο περισσότερο βρασμένα.

- Σαλάτα «Ελαίας Γη»: Μια πολύ καλή σαλάτα, χωρίς όμως να έχει κάτι που να την κάνει να ξεχωρίζει.

- Μελιτζανοσαλάτα: Απλά εκπληκτική, η ωραιότερη μελιτζανοσαλάτα που έχω φάει! Ακόμα και η γυναίκα μου που δεν της αρέσει, την συγκεκριμένη την έφαγε και μάλιστα μου είπε ότι ήταν πάρα πολύ νόστιμη και ότι εάν ήταν έτσι όλες οι μελιτζανοσαλάτες, τότε θα τις έτρωγε. Highlight της βραδιάς, το ότι την ετοιμάζουν μπροστά σου, με αρκετή μαεστρία.

- Μανιταρόπιτα με βότανα και μυρωδικά στο ξυλόφουρνο: Πολύ νόστιμη, πλούσια γέμιση αλλά θα ήθελα λίγο λιγότερο λαδωμένα τα φύλλα.

- Σαρμάδες αυγολέμονο: Εξαιρετικοί λαχανοντολμάδες, από τους καλύτερους που έχω φάει, συμπεριλαμβανομένων και των σπιτικών.

- Σορμπέ λεμόνι με βασιλικό: Ό, τι πρέπει για να κλείσει ο κύκλος των ορεκτικών. Σωστή οξύτητα, ο βασιλικός έχει (σωστά για εμένα) έντονη παρουσία, εν κατακλείδι πάρα πολύ γευστικό, με ενθουσίασε.

Από κυρίως πήραμε:

- Τρίγωνα μοσχαρίσια μπιφτεκάκια με φιστίκι Αιγίνης και κασέρι Λέσβου: Εξαιρετικό πιάτο και μεγάλη μερίδα. Τα μπιφτέκια είναι πεντανόστιμα, σωστά ψημένα και ζουμερά. Ταιριάζουν πάρα πολύ με το κασέρι Λέσβου αλλά και το φιστίκι Αιγίνης. Τα συνοδευτικά με άφησαν αδιάφορο, όχι γιατί δεν ήταν καλά, αλλά γιατί τα μπιφτέκια ήταν τόσο καλά. Οι πατάτες φούρνου π. χ. που ήταν καραμελωμένες, ήταν γευστικές μεν αλλά δεν είχαν ψηθεί όσο θα έπρεπε.

- Μοσχαρίσια μάγουλα κοκκινιστά με σπιτικές μακαρούνες: Επίσης εξαιρετικό πιάτο! Το κρέας από τα πιο τρυφερά και γευστικά που έχω φάει, η σάλτσα πολύ νόστιμη και έδενε τέλεια με τις μακαρούνες στις οποίες είχε λιώσει το τυρί και έδινε μια κρεμώδη υφή.

Γλυκά μας έφεραν και τα 3 και έχω να πω:
- Μαστιχωτή Μους σοκολάτας: Δεν υπάρχει, από τις ωραίτερες μους που έχω φάει. Όσο πρέπει πικρή και το ότι την καταφέρνουν αν είναι μαστιχωτη είναι απίστευτο. Στα συν ότι την σερβίρουν ένα τεράστιο μπωλ, οπότε σου βάζουν όσο θές!

- Παγωτό καταίφι: Επίσης εξαιρετικό, με το Φύλλος καταϊφι να είναι τραγανό και το παγωτό πολύ νόστιμο.

- Τσιζκεικ με βύσσινο: Μέτριο. Η κρέμα τυριού δεν είναι αρκετά τυρένια και σφιχτή, έδινε πιο πολύ την εντύπωση μους παρά κρέμας. Η βάση γευστική, αλλά υπερβολικά παχιά, θα έπρεπε να έχει το μισό πάχος και όχι να είναι αναλογία 1:1 βάση και κρέμα.

Και τα 2 κυρίως πιάτα ήταν από τα καλύτερα του είδους που έχω φάει σε εστιατόριο και επάξια παίρνουν άριστη βαθμολογία. Ο λόγος που έβαλα 3 και όχι 4 στο φαγητό είναι γιατί θα περίμενα όλα τα πιάτα να είναι πολύ καλά και όχι να υπάρχουν και 2-3 μέτρια. Δεν με ενόχλησε, γιατί το φαγητό ήταν πάρα πολύ σε ποσότητα, οπότε και με μόνο τα εξαιρετικά πιάτα να έτρωγα, θα είχα σκάσει. Απλά, για θέμα σωστής κριτικής, δεν μπορώ να βάλω 4 (θα έβαζα όμως 3,5 ή 3,7 εάν υπήρχε) με όσα πιάτα δοκίμασα. Προφανώς, εάν είχα δοκιμάσει 4-5 συγκεκριμένα πιάτα, το 4άρι θα ήταν σίγουρο.

Συνολικά πληρώσαμε €98,5 (τα 2 μενού, το κρασί και ένα μπουκάλι νερό), τιμή που την βρίσκω πάρα πολύ λογική για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού καθώς και για τον χώρο αλλά και το υψηλό επίπεδο εξυπηρέτησης. Επιπλέον, ενώ με το A La Carte μενού ίσως κάποιος να ξεφύγει οικονομικά, με τα σετ μενού γνωρίζεις εκ των προτέρων το κόστος. Τέλος να σημειώσω ότι η λίστα κρασιών είναι μικρή, αλλά έχει καλές ετικέτες και πολύ καλές τιμές.

Προσωπικά (χωρίς φυσικά να έχω πάει σε όλα τα εστιατόρια της Αθήνας) το κατατάσσω στα 3 κορυφαία και αγαπημένα μου εστιατόρια, μαζί με το 21 και το Botrini’s.