Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Καθαρά Δευτέρα γύρω στη 1 το μεσημέρι και αφού είχαμε πιει καφέ με μια φίλη στην πλατεία Κοραή του Πειραιά, αποφασίσαμε να πάμε για θαλασσινά στην Πειραϊκή. Αρχικά κατευθυνθήκαμε στο "Αγκυροβόλι του Σωτήρη". Χαρήκαμε, όταν είδαμε ότι υπήρχαν αρκετά τραπέζια ελεύθερα, αλλά ο υπεύθυνος μας απέτρεψε: "Αν δεν έχετε κάνει κράτηση, δεν υπάρχει ούτε καρέκλα! ". Προχωρήσαμε προς τα "Βράχια της Πειραϊκής", αλλά εκεί η εικόνα μιλούσε μόνη της, 3-4 παρέες περίμεναν υπομονετικά μήπως αδειάσει κάποιο τραπέζι. Το ίδιο συνέβαινε και στον "Διάσημο", οπότε η τελευταία μας ευκαιρία ήταν ο "Καλύβας". Για καλή μας τύχη, υπήρχε ένα τραπέζι άδειο...

Η εικόνα του μαγαζιού: Τυπικό ουζερί της Πειραϊκής με διακόσμηση και στυλ 20 χρόνια πριν, όπως το θυμάμαι εδώ και χρόνια, θεωρώ ότι χρειάζεται ανακαίνιση! Ο εσωτερικός χώρος είναι μάλλον μικρός, έχουν κάνει μια επέκταση προς το πεζοδρόμιο καλύπτοντας με πλαστικό τον ακάλυπτο χώρο. Λίγο στριμωγμένα τα τραπεζοκαθίσματα, αλλά, όταν έχεις ψάξει καθαροδευτεριάτικα μισή ώρα για τραπέζι, τέτοιου είδους σχόλια είναι περιττά...

Σχεδόν αμέσως ήρθε ένας σερβιτόρος, έφερε καταλόγους και εμφιαλωμένο νερό. Οφείλω να πω ότι, παρά την πίεση της πολυκοσμίας λόγω της ημέρας, η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη και τυπικά ευγενική. Λίγο αργότερα ένας άλλος σερβιτόρος ήρθε να πάρει παραγγελία φέρνοντάς μας και κομμάτια από μια αρκετά εύγευστη λαγάνα.

Πήραμε:
- Χταπόδι ψητό: Πάρα πολύ καλό, μάλλον οι λεπτές φέτες είχαν μαριναριστεί, πριν ψηθούν. Να σημειώσω ότι σερβιρίστηκε σκέτο και μας έφεραν λάδι, λεμόνι φρέσκο και ξίδι, για να το φτιάξουμε σύμφωνα με τα γούστα μας.
- Καλαμαράκια τηγανιτά: Σωστά τηγανισμένα, αρκετή ποσότητα στη μερίδα, αλλά άγευστα.
- Χόρτα: Σωστά βρασμένα, καλή μερίδα και γι' αυτά είχαμε τη δυνατότητα να βάλουμε όσο λάδι, λεμόνι ή ξίδι θέλαμε.
- Πατάτες τηγανιτές: Μεγάλη μερίδα, αλλά μέτριες στη γεύση.
- Γαρίδες σαγανάκι: Πολύ καλό, περιείχε 6-7 γαρίδες καθαρισμένες μέσα σε μια πολύ εύγευστη σάλτσα ντομάτας και ελάχιστη φέτα. Πραγματικά αυτό το πιάτο, μας άρεσε πολύ!

Μαζί με ένα ουζάκι, ο λογαριασμός ήρθε λίγο πάνω από 20 ευρώ το άτομο, τιμή ικανοποιητική μεν, αλλά όχι και τέλειο value for money. Να μην παραλείψω ότι παρά τη χρονική πίεση από τις παρέες που περίμεναν υπομονετικά έξω από την πόρτα του μαγαζιού, μας κέρασαν και ένα γενναίο κομμάτι (ετοιματζίδικο) χαλβά από ταχίνι με αμύγδαλα, που παρεμπιπτόντως, δεν ήταν άσχημος...

Γενικό συμπέρασμα: Ικανοποιητικό φαγητό, καλή εξυπηρέτηση, ο χώρος όμως δεν τραβάει τον πελάτη και με δεδομένο ότι οι τιμές δεν διαφέρουν από τα άλλα αντίστοιχα ουζερί της περιοχής, δεν νομίζω ότι θα το επέλεγα σε επόμενη επίσκεψή μου. Μάλλον θα προτιμούσα κάποιο άλλο ουζερί με σχετικά καλό φαγητό, παρόμοιες τιμές, παρόμοια εξυπηρέτηση, αλλά πιο όμορφο χώρο. Καλό θα ήταν να σκεφτούν οι ιδιοκτήτες μήπως κάνουν κάποια ανακαίνιση!