Τοπική ελλ. κουζίνα - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Τα μπρουσκουνια τα επισκεφθηκα την Καθαρη Δευτερα, και ετσι μπορω να πω οτι εχω ολοκληρωμενη αποψη, και απο πλευρας φαγητου, και απο πλευρας εξυπηρετησης.

Προκειται για ενα νεο μεζεδοπωλειο, διπλα στην Πλατεια Υμηττου στον πεζοδρομο που οδηγει στην μεγαλη εκκλησια των Αγιων Αποστολων.
Καθαρο μαγαζι, αποπνεει την αισθηση οτι εχει φτιαχθει με προσωπικη φροντιδα. Φυσικα απο την ανοιξη και μετα που θα βγαζει τραπεζακια στο πεζοδρομο θα ειναι πολυ καλυτερα. Ο χωρος ειναι περιπου για 10 τραπεζια, και εχει και ενα μικρο παταρι. Η κουζινα ειναι ανοιχτη, και αυτο λεει πολλα.

Ρωτωντας για το τι σημαινει το ονομα, πηρα την απαντηση οτι ειναι τα ευτραφη παιδακια(τοπικη διαλεχτος Κυπαρισσιας). Το μαγαζι το τρεχουν σφαιρα καποια απο τα αδελφια, και η αδελφη τους μαγειρευει στην κουζινα.

Ετσι εξηγειται το οτι φαγαμε ηταν χειροποιητο, και πιστεψτε με φαγαμε πολλα και διαφορα. Ειδικα για την ημερα ειχαν διαμορφωσει το απαραιτητο μενου, με μια μεγαλη ποικιλια σαρακοστιανων, και αυτο απεικονιζοταν στην ομορφη πλαστικοποιημενη λιστα τους. Αυτο ητο για μενα αλλο ενα σημειο, προσοχης στην λεπτομερεια.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Δωσαμε την παραγγελια μας στον Τασο, οπου μονος του μας διαβεβαιωσε, το οτι θα φαμε ειναι μαγειρεμενο απο την αδελφη του. Με την ληψη της παραγγελιας, αρχισε το σερβιρισμα των φαγητων απο τον αλλο αδελφο του, δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα του. Οτι εξτρα ζητησαμε κατα την διαρκεια του φαγητου ερχοταν με την μια, καθως και ο λογαριασμος με αποδειξη κανονικα παρακαλω, και ουδεποτε χρειασθηκε υπενθυμιση. Στα συν, περα απο την φιλικη διαθεση, ειναι και το χαμογελο, και η εμφυτη ευγενεια, και κοινωνικοτητα, χωρις να κουραζει.

ΦΑΓΗΤΟ
Φρεσκοκομενη σαλατα με πληθωρα πρασιναδων, και αμυγδαλο φιλε, μεσα σε ενα ντρεσινγκ που εδενε απολυτα.
Γαριδακι Συμιακο, τραγανο, λαχταριστο, διχως ιχνος λαδιλας, εξαφανισθηκε εν ριπη.

Σουπιες με σπανακι, χορτα, και βοτανα, δεχθηκε της βουτες της φρεσκιας λαγανας, τρομερος σαρακοστιανος μεζες, οπως ακριβως το εφτιαχνε η μανα μου.
Μυδια αχνιστα σβησμενα με ουζο, ακριβως στην ποσοτητα που η μια γευση να μην σβηνει την αλλη του οστρακου.
Πατατοσαλατα με τον ανηθο της, και το φρεσκο κρεμυδακι της. Ενα απλο πιατο, αλλα ποσο νοστιμο.

Πατατουλες τηγανητες, φρεσκιες, σερβιρισμενες στην σεσουλα.
Το ιδιο και για τα καλαμαρακια, τραγανα, χωρις ιχνος λαδιλας.
Ταραμοσαλατα αληθινη, που την ενιωθες στο δοντι, καθως και φασολια μαυροματικα, στο καλο τους ελαιολαδο.
Κρασι απο την Ζιτσα, στην σωστη θερμοκρασια, συνοδευσε τα μεζεκλικια.

Κερασμα χειροποιητος χαλβας, και ολα αυτα με 11 ευρω το ατομο.

Μακραν η καλυτερη εξοδος μας τα τελευταια χρονια. φαγαμε απλα, καθαρα, και αξιζε το καθε ευρω που δωσαμε.
Τετοιες προσπαθειες χρειαζονται στηριξη. Την δικη μου παντως την εχουν εδω και 2 ημερες. Πιθανον μεθεπομενο ραντεβου, το βραδυ της Μεγαλης Παρασκευης μετα τον επιταφιο, για μια επαναληψη του ανωτερω μενου.