Μεζεδοπωλεία - Κερατσίνι, Αθήνα

Το Κελάρι είναι μια καλή πρόταση για τις περιοχές Αμφιάλης-Δραπετσώνας-Κερατσινίου για όσους δεν ενδιαφέρονται απλώς για καλή γεύση αλλά θέλουν να κάτσουν σε έναν χώρο όμορφο αλλά όχι πολυφορτωμένο.

Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη καθώς βρίσκεται σε κεντρική λεωφόρο (Λαμπράκη) και είναι στα φανάρια που στρίβεις για να μπεις στο πιο κεντρικό σημείο της Αμφιάλης (Τσαλδάρη). Προσοχή όμως. Αν έρχεστε από Αθήνα θα στρίψετε αμέσως δεξιά και ΟΧΙ αριστερά για να μπείτε στην Τσαλδάρη (στον τόπο που δολοφονήθηκε ο Παύλος Φύσσας). Μόλις στρίψετε δεξιά, σε 15 μετρά θα φανερωθεί το μαγαζί.

Το μαγαζί είναι οπτικά σαν να βρίσκεσαι σε περιοχή της Ανατολικής Αττικής. Στα μάτια μου είναι μαζί με το Μάγευμα, τα πιο όμορφα αλλά όχι πολυτελιάρικα μαγαζιά της περιοχής. Βρίσκεται σε πυκνοκατοικημένη περιοχή και ίσως δυσκολευτείτε να παρκάρετε (λόγω και της λεωφόρου), να ξέρετε όμως πως έχουν και δικό τους πάρκινγκ και μπορούν να εξυπηρετήσουν 5-6 αυτοκίνητα.

Περιβάλλεται εξωτερικά από τζαμαρία αλλά σε κερδίζει με τον φωτισμό που τονίζει την ονομασία του μαγαζιού. Δεν είναι μεγάλο, μοιάζει παρεϊστικο μέρος και όλες οι ηλικίες από τις μικρότερες έως τις μεγαλύτερες θα περάσουν όμορφα. Πέτρα και ξύλο κυριαρχούν στο μαγαζί, όμορφα φαναράκια φωτίζουν τον χώρο. Σε 1-2 σημεία υπάρχουν ράφια με εμφιαλωμένα μπουκάλια κρασί αλλά η πιο όμορφη νότα ήταν τα σκαλάκια που οδηγούσαν στο υπόγειο κελάρι και περιβάλλονταν από τζαμαρία. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι ξύλινα αλλά άνετα, λαδόκολλα τοποθετημένη αλλά τα σκεύη που δειπνήσαμε σε καμιά περίπτωση δεν παρέπεμπαν σε ταβερνοκατάσταση. Οι κατάλογοι περιποιημένοι και καλοδιατηρημένοι. Τέλος, οι τουαλέτες σε καλή κατάσταση, καθαρές σε μια βραδιά χωρίς κόσμο.

Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη βράδυ 24/2/2015 στις 21:00 από 3 άτομα, την επομένη δηλαδή από την Καθαρά Δευτέρα. Μόλις μια ακόμα παρέα ήταν στο μαγαζί αλλά ουδόλως δεν μας χάλασε τη διάθεση.

Στα του φαγητού, ο κατάλογος περιλαμβάνει 5-6 σαλάτες, καμιά 15αριά ορεκτικά, στραπατσάδες,4-5 τηγανιές και κυρίως πιάτα με κρεατικά. Για την σαρακοστή έχουν ετοιμάσει ένα αρκετά εκτενές μενού και έχουν ήδη ενημερώσει την ιστοσελίδα τους

Η δική μας διάθεση τράβαγε πιάτα για τη μέση, οπότε έχουμε και λέμε:

- Ψωμί στην αρχή που χρεώθηκε 2.1 ευρω. Στην προκειμένη μας ήρθε λαγάνα, ίσως είχε περισσέψει από την προηγούμενη ημέρα.

- Σαλάτα Χιώτικη με πετιμέζι στα 7 ευρώ με ανάμεικτα λαχανικά, σύκα σε γλυκό κρασί, μαστέλο σχάρας, καρύδια και λαδόξυδο με πετιμέζι. Χορταστική για 3 άτομα αλλά ενώ εχει ευφάνταστα υλικά, θα προτιμούσα να είχε σπανάκι-ρόκα πχ και όχι μαρουλοκαταστάσεις. Ωραία τα σύκα, έδιναν μια διακριτική γλυκύτητα, το μαστέλο κομμένο σε μακριές λωρίδες. Η πιο ωραία πινελιά ήταν τα καραμελωμένα καρύδια που δεν τα έχω συναντήσει αλλού, προσέθεταν στο πιάτο και στη γεύση.

- Στραπατσάδα με παστουρμά αρμένικο, ντομάτα και κασέρι στα 5.9 ευρώ. Καλή ποσοτικά, θα την ήθελα πιο καυτή για να αναδείξει και τον παστουρμά, που ήρθε σε λεπτά κομμάτια κομμένος αλλά κυριαρχούσε κιόλας στο πιάτο. Ελαφρύ το αβγό, το κασέρι δεν το διέκρινα τόσο πολύ. Ο παστουρμάς ήταν γευστικά διακριτικός, θα τον ήθελα πιο πικάντικο. Σερβιρίστηκε σε σαγανάκι.

- Λουκάνικο χωριάτικο με μουστάρδα και φρέσκα πιτάκια στα 5.8 ευρώ. Λίγο ακριβό σαν μεζές, νόστιμο και όχι βαρύ, ψημένο όσο έπρεπε.

- Πουγκί μοσχαρίσιο με τομάτα και γιαούρτι στα 6.9 ευρώ.2 φρεσκοψημένα πουγκιά, με μοσχαράκι μαλακό και γευστικό, το φύλλο τραγανό και συνδυάζεται ωραία με το γιαούρτι. Η μερίδα μοιάζει μικρή αλλά σε συνδυασμό με τα άλλα πιάτα, μια χαρά ήταν.

- Κεφτέδες σαγανάκι με χοντροπασπαλισμένη φέτα στα 6 ευρώ. Χορταστικός πιάτο με μπόλικη γλυκιά σαλτσούλα που είναι ότι πρέπει για βούτες. Η φέτα σε καλή ποσότητα, όχι αρκετά πικάντικη. Οι κεφτέδες χοντρούτσικοι, μαλακοί αλλά έχω φάει και πιο γευστικούς.

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο με πατάτες τηγανιτές στα 9 ευρω πακέτο για το σπίτι. Η αδελφή μου που το έφαγε είπε πως ήταν 2 τεμάχια νορμάλ γεύσης και αρκετής ποσότητας.

- Τυρομπουκιές με σάλτσα καπνιστής πιπεριάς στα 5.5 ευρώ. Φρεσκοψημένα μπαλάκια τυριών,5 τεμάχια με πλούσιο και γευστικό τυρί και τραγανή κρούστα. Η σάλτσα καπνιστής πιπεριάς μου φάνηκε φλατ και όχι πολύ αρωματική.

- 2 κατοσταράκια τσίπουρου Τυρνάβου στα 6.6 ευρώ σύνολο, μάλλον ευκολόπιοτα μαζί με τον πάγο.
- 1/4 ημίγλυκο κόκκινο κρασί στα 2 ευρώ, όχι το καλύτερο που έχω πιεί και σχετικά αραιό.
- 1 μπουκάλι νερό 1 λίτρου στο 1.5 ευρω, ήρθε μαζί με το ψωμί χωρίς να το ζητήσουμε.

- 1 μπανόφι στα 4 ευρώ με φρέσκια μπανάνα, πλούσια καραμέλα και βάση πτι-μπερ, καλό κλείσιμο.

- Κέρασμα χαλβά από ταχίνι με σοκολάτα, καλή ποσότητα και εύγευστος, μάλλον λόγω της Καθαράς Δευτέρας κι αυτός.

Σύνολο στα 62.3 ευρώ για να φάνε 3 άτομα στο μαγαζί και άλλο ένα άτομο στο σπίτι.

Γενικότερο συμπέρασμα είναι πως πρόκειται για ένα καλό μαγαζί για την περιοχή, ειδικότερα αν δεν θες ταβερνοκαταστάσεις. Αν κρίνω και από την ευγενική και πολύ χαμογελαστή κοπέλα που μας εξυπηρέτησε και ήταν ενημερωμένη για τα πιάτα του καταστήματος, πρόκειται για επιχείρηση που σέβεται τον πελάτη, με 1 μόλις έτος στην πλάτη του, το ψάχνει με τις γεύσεις και γενικότερα θέλουν να αποκτήσουν μια μεγάλη δεξαμενή πελατών.

Να σημειώσω δε, πως η κοπέλα με μόλις 4 μήνες εργασίας στο μαγαζί, σε ερωτήσεις που τις κάναμε μοιάζει να είναι ικανοποιημένη από την επιχείρηση και τις συνθήκες εργασίας της. Το λέω αυτό γιατί μου έκανε εντύπωση που δεν υπήρχε αρκετή πελατεία και θα έσκαγα αν δεν την ρωτούσα τι έγινε την Καθαρά Δευτέρα. Η απάντηση της ήταν πως από τις 12 το μεσημέρι ερχόταν κόσμος και περίμεναν και άλλες παρέες έξω και αυτό συνεχίστηκε ακόμα και το βράδυ. Το ίδιο έγινε και την Κυριακή πριν την Καθαρά Δευτέρα.

Εκεί που εστιάσαμε και έγινε αντικείμενο θετικής συζήτησης ήταν πως μιλούσε για το μαγαζί σαν συνολική προσπάθεια μια ομάδας και δεν ήταν αποκομμένη για το ΕΓΩ της αλλά μιλούσε για το ΕΜΕΙΣ.

Οπότε γιατί να μην πάει καλά όταν δείχνει προσπάθεια και καλή θέληση?

Να πάτε, να χαλαρώσετε με καλή παρέα. Ακόμα δεν πρόκειται για τελειοποιημένες γεύσεις αλλά έδειξαν πως έχουν διάθεση και θετική ενέργεια.

Θα επιστρέψω ξανά, μπορεί να γίνει στέκι καλό.

Υ. Γ Ο κατάλογος εμφιαλωμένων κρασιών έχει 6-7 επιλογές αλλά υπάρχει και χύμα. Θα ήθελα όμως να γίνει πιο εμφανές το στοιχείο που ορίζει την ονομασία του καταστήματος.