Ιταλία - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Μια Τετάρτη βράδυ, ευρισκόμενοι γι άλλη μια φορά στο κέντρο και ψάχνοντας να τσιμπήσουμε κάπου καλά, το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το Malconi's. Είχα ακούσει πολλά καλά για το συγκεκριμένο εστιατόριο και ήθελα από πέρσι να πάω, αλλά ποτέ δεν προέκυπτε.

Αυτή τη φορά λοιπόν, χωρίς να το συζητήσουμε πολύ, πήραμε τηλέφωνο και κλείσαμε άμεσα. Ευτυχώς ήμασταν μόνο 2 άτομα κι επειδή τρώμε σχετικά νωρίς (8-9), βρήκαμε εύκολα.

Το Malconi's λοιπόν είναι ιταλικού προσανατολισμού εστιατόριο, μοντέρνο και λιτό. Φαντάζομαι οι περισσότεροι φίλοι, γευσιγνώστες του ask4food θα το γνωρίζουν. Για όσους δεν ξέρουν, βρίσκεται γωνία Πατριάρχου Ιωακείμ και Πλουτάρχου. Κεντρικά κι εύκολα στην πρόσβαση, δύσκολα στο παρκάρισμα.

Ο χώρος είναι μικρός, σε 2 επίπεδα που χωρίζονται (ή επικοινωνούν) με μερικά σκαλάκια. Ο "πάνω" χώρος πιο κοντά στην κουζίνα, ο "κάτω" δίπλα σε ένα μπαρ, πιο θορυβώδης. Αυτό έχει δύο συνέπειες: μία καλή, ότι ο κόσμος είναι χαλαρός και σχετικά νεανικός (ή νεανίζων).

Και μία κακή, ότι, αν το τραπέζι σου είναι δίπλα στο μπαρ, ενδέχεται την ώρα που τρως, κάποιοι να πίνουν και να χαχανίζουν πάνω απ' το κεφάλι σου. Ειδικά Παρασκευοσάββατα πρέπει να επικρατεί το αδιαχώρητο. Το περίμενα λίγο πιο κοντά στο στιλ του εστιατορίου και όχι του μπαρ- εστιατορίου. Αλλά τι να πεις, στο Κολωνάκι είσαι, κάθε τετραγωνικό κοστίζει, πρέπει να τα περιμένεις αυτά.

Η είσοδος είναι από το πλάι (Πλουτάρχου). Η πόρτα της Ιωακείμ πρέπει να έκλεισε πρόσφατα, γιατί συνεχώς έρχονταν και προσπαθούσαν να μπουν αποκεί. Εξοικονόμηση χώρου ή αποφυγή κρύου; Υποθέτω ότι αυτή η είσοδος πρέπει να "ξύριζε" όλο το χειμώνα.

Αυτά με τα χωροταξικά θέματα.
Επί της ουσίας τώρα, είχαμε μια ευχάριστη βραδιά. Γιατί όταν το φαγητό είναι καλό και το σέρβις ευγενικό, στα υπόλοιπα συμβιβάζεσαι.

Μας έδωσαν ένα συμπαθητικό τραπεζάκι στο κάτω επίπεδο, δίπλα στην πρώην "είσοδο Ιωακείμ" (απ' όπου και παρακολουθούσα τις προσπάθειες των πελατών να εισέλθουν). Πριν προλάβουμε να τακτοποιηθούμε, ήρθε το εμφιαλωμένο νερό (3 ευρώ) που άνοιξε χωρίς να ερωτηθούμε και γέμισε τα ποτήρια μας. Πρέπει να το έχουν σύστημα εκεί στο Κολωνάκι να ανοίγουν εμφιαλωμένα, γιατί- το έχω προσέξει- μόνο εκεί τον τελευταίο καιρό δεν μου δίνουν καν την επιλογή να πιω βρύσης. Μήπως τρέχει τίποτα με το νερό τους και δε μας το μαρτυράνε;;

Ακολούθως ήρθαν οι κατάλογοι, με όσες πρέπει επιλογές. Καμιά δεκαριά ορεκτικά, 5-6 σαλάτες, πίτσες, ριζότο και ζυμαρικά και κάποια πιάτα με κρέας, όλα φαίνονταν ενδιαφέροντα και ποιοτικά. Να πω ότι γενικά το εστιατόριο έχει το σήμα "Μ" ως διακριτικό, που το βλέπεις και στην είσοδο και στο μενού και στα χάρτινα σουπλά και στις χαρτοπετσέτες και στο καρτελάκι στο τέλος με το λογαριασμό. Κάπως συνωμοτικό και μαφιόζικο.

Παραγγείλαμε λοιπόν:

- σαλάτα με burrata και ντοματίνια (13 ευρώ): αρκετά νόστιμη μέσα το ελαιόλαδο της. Βασικά ήταν αυτό που λέει η λέξη. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Αρκετή για δύο άτομα, περισσότεροι ίσα-ίσα θα τσιμπούσαν μια μπουκιά burrata.

- σαλάτα με quinoa (14 ευρώ): συνδυασμένη με ένα ακόμα χορταρικό (ραντίτσιο, αν θυμάμαι), με λεπτές φέτες αγγούρι και φιλέτο γαλοπούλας σε γενναία δόση. Αρκετά πιο χορταστική από την προηγούμενη, ξινούτσικη, αλλά νόστιμη.

- pettini (5 ευρώ επί 2): χτένια στο φούρνο με λαδάκι τρούφας (νομίζω). Υπέροχος μεζές.

- gnocchi με prosciutto και μοτσαρέλα (15 ευρώ). Πολύ ωραίο πιάτο και επαρκές ως κυρίως για ένα άτομο (εμείς το μοιραστήκαμε).

- 2 ποτήρια κόκκινο κρασί Βιβλία Χώρα (8 ευρώ επί 2- πανάκριβο! ).

Μας ήρθε λοιπόν ο λογαριασμός 71 ευρώ, δλδ 37 ο καθείς, μαζί με το τιπ. Φτηνό δε θα το πω, ακριβό θα το πω και μάλιστα σε πιάτα που δεν έχουν ακριβή πρώτη ύλη. Οι σαλάτες πχ. δε θα έπρεπε να κάνουν πάνω από 8-10 ευρώ, τα δε ζυμαρικά υπερβολή να χρεώνονται 15. Για τα κρασιά, παρόλο που σου δίνεται ένας τεράστιος κατάλογος, με ενδιαφέρουσες ελληνικές και ιταλικές επιλογές, δεν έχεις τις ίδιες επιλογές και στα ποτήρια. Αλλά μόνο 1 κρασί για το κάθε είδος.

Ψωμάκια ή ντιπ δεν προσφέρονται, ούτε λικεράκι στο τέλος. Καλύτερα από μια άποψη, γιατί έχω την εντύπωση ότι θα μας τα χρέωναν κι αυτά.

Αν θα ήθελα να είμαι πιο ακριβής στην τιμή (και μου έδινε αυτή την επιλογή το ask4food), θα έβαζα μ. ο. τα 30-40 ευρώ, για μια μέτρια παραγγελία κι ένα ποτήρι κρασί. Κάτω από 30 δύσκολα... Και εννοείται με μπουκάλι και πλήρες γεύμα ορεκτικών- σαλάτας και κυρίως, ξεφεύγεις.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, όχι απούσα, όχι πιεστική, όχι αγέλαστη, τυπική όσο πρέπει. Δεν μας πρότειναν κάτι, δεν μας πίεσαν για γλυκό, δεν μας διέκοπταν συνεχώς για να αλλάξουν πιάτα και μαχαιροπίρουνα, δεν στέκονταν από πάνω μας για νερό. Τα πιάτα έρχονταν με κανονική ροή και σειρά και τα παιδιά όταν τους καλούσαμε.

Εν ολίγοις, θα ξαναφάω στο Malconi's μια μέρα που θα το σηκώνει το πορτοφόλι μου και θα έχω όρεξη γι άλλη μια πιο προσεγμένη εμπειρία σε ιταλικό.

Ως τότε μπορεί να το ξαναεπισκεφθώ για ποτάκι.