01 Μάρ 2015

Επίσκεψη Πέμπτη μεσημέρι εγώ και η κολλητή, με διάθεση για μεζεδάκι και κους κους.

Ο χώρος είναι για μένα εξαιρετικός, ειδικά αν λάβεις υπόψη σου το όλο concept του μαγαζιού. Ένα πολύ όμορφο νεοκλασικό σπίτι με 3 δωμάτια και με πολύ λιτή διακόσμηση. Τα 2 δωμάτια μπαίνοντας μου φάνηκαν πολύ ατμοσφαιρικά και ζεστά ενώ το μεγαλύτερο δωμάτιο ήταν λίγο κρύο (βέβαια η επίσκεψη μας έγινε σε μέρα με πολύ κρύο). Δε δυσκολευτήκαμε καθόλου να κάτσουμε μιας και είμασταν μόλις η δεύτερη παρέα. Υποψιάζομαι ότι σε αυτό βοήθησε και η ώρα (μεσημέρι- γύρω στις 3) και η μέρα (έκανε πολύ κρύο, όπως είπα ήδη).

Για την εξυπηρέτηση δεν έχω απολύτως τίποτα να προσάψω στον ευγενέστατο νεαρό κύριο που μας εξυπηρέτηση. Γρήγορος, ευγενικός και με χιούμορ, μας έκανε πολύ καλή εντύπωση. Προσφέρθηκε να μας κεράσει κάτι κι επειδή εγώ δεν έπινα αλκοόλ μας έφερε ένα σφηνάκι τσίπουρο για τη φίλη μου και μία ακόμα λεμονάδα σε εμένα.

Στα του φαγητού τώρα, θα είμαι όσο μπορώ αναλυτική. Πριν από αυτό όμως, να τονίσω ότι οι μερίδες αποτελούν μεζεδάκια και δεν είναι σε καμία περίπτωση για χόρταση. Λοιπόν:

* Πατατοσαλάτα. Απλή, με βρασμένη πατάτα ελαφρώς αλεσμένη, κρεμμύδι και αγγουράκι τουρσί. Τίποτα ιδιαίτερο, θα μπορούσε κάλλιστα να λείψει.
* Ντάκος. Νοστιμότατος με εξαιρετικό τυρί και νόστιμη ντομάτα, αν και εκτός εποχής. Χρειαζόταν λίγο λαδάκι ακόμα, τουλάχιστον για τα γούστα μου.
* Χοιρινά μπριζολάκια. 2 τον αριθμό. Νοστιμότατα αλλά... μόλις 2 μικρά μπριζολάκια!
* Λουκάνικο με σύκο, βερίκοκο και μέλι. Το σήμα κατατεθέν νομίζω του μαγαζιού!! Υπέροχο! Πεντανόστιμο!! Ανυπομονώ να το φτιάξω στην κουζίνα μου!!
* Τηγανιτές πατάτες. Εννοείται κομμένες στο χέρι, καλοτηγανισμένες και σε ικανοποιητική ποσότητα. Τις πήραμε για να συνοδεύσουμε το λουκάνικο που άργησε λιγάκι- ίσως μας ξεχάσανε; Τους συγχωρούμε όμως γιατί άξιζε η αναμονή.

Για τα παραπάνω με 1 coca και 1 λεμονάδα, πληρώσαμε €23. Φυσικά και η τιμή μοιάζει εξαιρετική. Αν όμως λάβουμε υπόψη μας ότι τα πιάτα είναι αρκετά μικρά, τότε μπορούμε να θεωρήσουμε την τιμή αυτή καλή. Για παράδειγμα, η μερίδα με τα μπριζολάκια είχε €5, αν δεν απατώμαι. Δηλαδή, πόσα θα μπορούσε κάποιος (λογικά) να χρεώσει για 2 μπριζολάκια;

Συμπερασματικά, θα ξαναπάω γιατί η ποιότητα όσων δοκιμάσαμε (με εξαίρεση την πατατοσαλάτα) ήταν πάρα πολύ καλή κι αυτό φαίνεται να οφείλεται στην πρώτη ύλη που χρησιμοποιούν. Τα σχόλιά μου σχετικά με την ποσότητα καθόλου δεν αφορούν την τιμιότητα του εστιατορίου, καθώς εξ αρχής γνωρίζεις ότι πρόκειται για μεζεδοπωλείο, οπότε δε σε κοροϊδεύει κανείς.

01 Μάρ 2015

Rosie