Cafe - Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

To Artisanal το επισκεφθήκαμε ύστερα από διάφορα καλά αλλά και -άλλα- πολύ μέτρια σχόλια καλών φίλων.

Τα διφορούμενα, λοιπόν, αυτά σχόλια που συγκέντρωνε το εν λόγω εστιατόριο μας είχαν εξάψει την περιέργεια. Ουάου!

Από την άλλη πλευρά, το συγκεκριμένο μέρος, ως πρώην Jour Fix, είναι συνδεδεμένο, όπως και να το κάνεις, με ποικίλες αναμνήσεις.
Τελικά, πέντε άτομα, ένα βράδυ καθημερινής, μήνα Φεβρουάριο, δειπνήσαμε στο Artisanal.

Τα δύο άτομα που φθάσαμε στο εστιατόριο νωρίτερα απολαύσαμε τον καφέ μας στον ισόγειο χώρο ο οποίος θυμίζει έντονα το πάλαι ποτέ Jour Fix.
Κατόπιν, αφού συγκεντρωθήκαμε όλοι, ανεβήκαμε προς το εστιατόριο.
Η διακόσμηση του χώρου είναι το πρώτο πράγμα που εντελώς ξαφνικά και αυθόρμητα - όπως οι μεγάλοι έρωτες - σε κερδίζει. Ο χώρος θα χαρακτηριζόταν ως: ούτε αχανής μήτε στριμωγμένος. 'Οτι πρέπει.

Το όλο σκηνικό θυμίζει κάτι από το μελόδραμα και την αισθητική των έντονων χρωμάτων ταινιών του Αλμοδόβαρ. Όμως, ακριβώς απέναντί μας ένα εντελώς Νew York μπαρ μας επαναφέρει στην τάξη ή μάλλον μας μεταφέρει με συνέπεια στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

Εμείς, καθίσαμε σε δύο αναπαυτικούς καναπέδες ανάμεσα σε ένα μεγάλο και ξύλινο τραπέζι. Στην μύτη του τραπεζιού βρισκόταν ένα σύγχρονο τζάκι σε μοντέρνο σχεδιασμό το οποίο έδενε άψογα με την όλη ατμόσφαιρα. Η αντανάκλαση της φωτιάς έλουζε το τραπέζι μας με ωραία χρώματα και αναδείκνυε περισσότερο την ιδιαίτερη δυναμική του χώρου αυτού.
Eν τω μεταξύ, την ημέρα που πήγαμε εμείς στο Αrtisanal έκανε πολύ κρύο και χιόνιζε γεγονός που έκανε ακόμα πιο μοναδικό και ατμοσφαιρικό το σκηνικό εντός. Η μουσική ακουγόταν στην σωστή ένταση. Το ρεπερτόριο αποτελούνταν απο μοντέρνα έως All Time Classic κομμάτια!!

Στα του φαγητού:
Στην αρχή μας έφεραν, μέσα σε ένα όμορφα φροντισμένο πανεράκι, διαφόρων ειδών ψωμάκια (δεν χρεώθηκαν).

Δοκιμάσαμε τα εξής εδέσματα: Σαλάτα με καβούρι και αβοκάντο (19,00 ), καταπληκτική αλλά πολύ - πολύ μικρή μερίδα, Λαβράκι ceviche το οποίο αναφέρεται στα ορεκτικά αλλά ένας φίλος το πήρε ως κυρίως. Τέλεια γεύση και ικανοποιητική μερίδα, υπό την ζωογόνο επίδραση του φινόκιο!!! Ευρώ 15,00. Κατόπιν, Βoeuf Bourguignon (βοδινό κατσαρόλας ), ΕΥΡΩ 22,00, με μανιτάρια του δάσους και ζυμαρικά με καλαμπόκι. Εξαιρετικό!! Ακόμα, πήραμε μία μερίδα γεμιστό μπούτι Κοτόπουλου με μους από στήθος κοτόπουλου, κάστανα, μανιτάρια shimeji, τα κάφε, και μικρές στρογγυλές πατατούλες ( βaby ), ΕΥΡΩ 17,00. Τέλειο!!

Τέλος, προσωπικά, περαματίστηκα με το φρέσκο Κοτόπουλο με φρέσκα ζυμαρικά και άγρια μανιτάρια (14,00 ), μια γαστρονομική έκπληξη διότι δεν περίμενα ότι ένα τόσο απλό πιάτο θα έκρυβε τόση ουσία...!!!.
Από τα γλυκά, περιοριστήκαμε στο Dulcey Cremeux, κρέμα dulcey με γκοφρέτα πραλίνας, ανανά και σορμπέ μάνγκο (9,00). Μέχρι και εγώ, η λιγότερο "γλυκαντζού" της παρέας το άπλωσα το κουταλάκι μου με το που το είδα και μόνο... Βέβαια, η μερίδα πολύ μικρή. Εάν η πλειοψηφία ήθελε γλυκό θα έπρεπε να πάρουμε και δεύτερο οπωσδήποτε!.

Όσον αφορά τα ποτά, όλοι πήραμε κρασί σε ποτήρι (6,00 έκαστο ). Το Λευκό κρασί ήταν το " Κανένας " του Τσάνταλη. Ο Κόκκινος οίνος ήταν Κτήμα Αβαντίς, Αγιωργίτικο.
Επίσης, πήραμε ένα εσπρεσάκι (2,50 ).
Το νερό ανανεωνόταν συχνά και δεν χρεώθηκε!
Το σέρβις ήταν επαγγελματικό και ανάλογο της ποιότητας του φαγητού και του χώρου, χωρίς τίποτα το δήθεν.

Γενικά, ενώ αναφέρεται ότι το φαγητό εστιάζει στην κουζίνα της νότιας Γαλλίας εγώ θα έλεγα ότι η κουζίνα του Αrtisanal είναι ένα γνήσιο και αντιπροσωπευτικό δείγμα της τόσο ψαγμένης Νέας Ελληνικής Κουζίνας η οποία συνδυάζει το τοπικό υλικό με τα διεθνή πρώτυπα.
Τα 5 άτομα που δειπνήσαμε στο εστιατόριο αυτό πληρώσαμε για όλα τα παραπάνω, μαζί με τα ποτά, ΕΥΡΩ 150,50.

Σίγουρα το Artisanal δεν κατατάσσεται στην κατηγορία των φθηνών εστιατορίων όμως δεν το θεωρώ και απλησίαστο από την στιγμή που συνδυάζει την υψηλή αισθητική του χώρου, την γνώση στο σέρβις και το εκλεκτό φαγητό.
Μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια με σεβασμό στον πελάτη και στην μαγειρική τέχνη.