02 Μάρ 2015

Θα ήθελα να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου στο υπέροχο αυτό ιταλικό εστιατόριο που επικεντρώνεται στην αποκλειστική ευχαρίστηση του πελάτη και αποτελεί την επιτομή της γαστρονομικής ευγένειας!!!

Πέμπτη απόγευμα, έχοντας διαβάσει για τη δωρεάν δοκιμή που πρόσφερε το μαγαζί έκλεισα τραπέζι για τέσσερις, ανυπομονώντας να βρεθώ μετά από 15 χρόνια (απορώ γιατί άφησα να περάσει τόσος χρόνος) στο γνώριμο χώρο του OROSCOPO.

Το παρκινγκ δεν είναι και το ευκολότερο στην περιοχή και ειδικά αν βρέχει.

Φτάσαμε λίγο νωρίτερα καί μας υποδέχτηκε ο σερβιτόρος με ένα πλατύ χαμόγελο και με μια ηρεμία που ομολογώ πως μόνο σε εστιατόρια με χρυσούς σκούφους έχω συναντήσει. Παρόλο που πήγαμε για γευστική δοκιμή η αντιμετώπιση του ήταν απερίγραπτη.

Ο χώρος ανακαινισμένος και πολύ περιποιημένος, τραπέζια άψογα στημένα που πρόδιδαν την μεγαλοπρέπεια των 90΄ς που το μαγαζί μεσουρανούσε, κόσμος όλων των εθνικοτήτων, λόγω του Κάραβελ, πεντακάθαρες τουαλέτες και γενικώς είχες την αίσθηση ότι όλα λειτουργούν ρολόι και με απόλυτο επαγγελματισμό. Το μόνο σχόλιο μου αφορά την έλλειψη μουσικής.

Στο φαγητό τώρα, η δωρεάν δοκιμή αφορούσε ένα κανονικό μέγεθος μαύρες ταλιατέλες με σολωμό και μπρικ χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να πάρεις κάτι άλλο!!!

Εμείς βέβαια παραγγείλαμε μια σαλάτα ανάμεικτη με σάλατα, ρόκα, μπεηκον, τηνιακό τυρί, καραμελωμένα κρεμμύδια και υπέροχη βινεγκρετ εσπεριδοειδών, πολύ δροσερή με τη μόνη ένσταση μου στην ποσότητα της ρόκας η οποία ήταν υπερβολική για τα τρία από τα τέσσερα άτομα του τραπεζιού (πλην εμού), επειδή δεν είναι φαν της ρόκας. Πίτσα ΜΟΝΤΕ χωρίς ρόκα όμως, με μπεηκον, πορτσινι, μοτσαρελα, παρμεζανα, ψημένη υπέροχα σε ξυλόφουρνο, πολύ καλή.

Η έκπληξη τώρα, πριν καταφθάσουν στο τραπέζι μας τα πρώτα, ο ευγενής υπάλληλος μας έφερε νερό βρύσης σε ωραίο γυάλινο μπουκαλάκι και εννοείται πως μας γέμισε τα ποτήρια και μας πρόσφερε σούπα καλοσωρίσματος με πράσο βελουτέ απλά υπέροχη, και σαν γεύση και σαν κίνηση. Επίσης τα ζεστά ψωμάκια με κριτσίνια και δυο ντιπ, το ενα σομον με γεύση κόκκινης πιπεριάς και το άλλο λευκό με ψιλοκομμένο αγγουράκι τουρσί αν δεν κάνω λάθος, ήρθαν εν γνώσει μας κι ας χρεώνονται 1,20 έκαστον.

Ακολούθησαν οι ταλιατέλες, απερίγραπτες!!! βρασμένες όσο πρέπει για τα ελληνικά δεδομένα, κρεμμυδάκι φρέσκο αρκετό για να δώσει άρωμα χωρίς να πνίξει το σολωμό, και το μπρικ όσο πρέπει για να αλμυρίσει και να απογειώσει το πιάτο!!!

Αφού βέβαια είχαμε σκάσει και έχοντας αφήσει τη μισή πίτσα, ο σερβιτόρος μας ρώτησε τι να κεράσει από τα επιδόρπια, φρούτο ή γλυκό. Προτιμήσαμε την πανακότα η οποία ήταν εξαιρετική με μια μαρμελαδένια φραουλίτσα. Με το λογαριασμό μας ήρθε και άλλο ένα συγκλονιστικό κερασματάκι γρανίτας λεμονιού σε σφηνάκι με καλαμάκι. Ο τέλειος επίλογος ενός υπέροχου γεύματος.

Ο λογαριασμός με ένα ποτήρι κρασί και μια σόδα ήταν 30,80 ευρώ, που θεωρώ ότι αξίζει και λόγω ποιότητας και λόγω εξυπηρέτησης και αν αναλογιστεί κανείς πως η σούπα, τα επιδόρπια και γρανίτα ήταν προσφόρα του μαγαζιού.

02 Μάρ 2015

PAIPS