Ιαπωνία - Sushi - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Ειναι κάποια πράγματα που ενώ τα ψάχνεις αλλου, αυτά ειναι ακριβώς μπροστά σου, και εσυ δεν τα έχεις ακόμα εντοπίσει. Ο λόγος ειναι για μένα, που ενώ δουλεύω στην ευρύτερη περιοχή του Κολωνακιου, και σπαταλώ αρκετές εργατοώρες διασχίζοντας την Πατριάρχου Ιωακειμ, το συγκεκριμένο μαγαζί με τα sushi να παρασκευάζονται μπροστά σου, δεν το είχα πάρει κυριολεκτικά χαμπάρι.

Βραδάκι καθημερινής, διασχίζω την Πατριάρχου Ιωακειμ, γυρνώντας απο τη δουλειά, και παρατηρώ κοντά στη συμβολή με τη Λουκιανού, ένα μικρό μαγαζί, που απλά δεν έχω ξαναδεί. Αυτο ειναι εκεί κανα χρόνο περίπου, εγώ το παρατήρησα εντελώς τυχαία. Ειναι μικρό, και λίγο χαμηλό. Για την ακρίβεια, μπαίνοντας μέσα κάνει μια μικρή κατηφόρα και σε προσγειώνει μπροστά σε μια βιτρίνα με μικρά κοσμήματα sushi. Ειναι καθαρό και με λιτή διακοσμηση. Έξω στο πεζοδρόμιο, έχει όχι πάνω απο τέσσερα τραπεζάκια, καθώς και δυο σκαμπό στον πάγκο, για όποιον θέλει να απολαύσει ένα Japanese food στα γρήγορα. Ειναι κάτι μεταξύ ταχυφαγειου και take away κατάσταση. Το 3/4 στο χώρο, ειναι γιατί εγώ προσωπικά το κρίνω για αυτή την κατηγορία, και όχι σαν Japanese restaurant.

Η εξυπηρέτηση ειναι εξαιρετική. Μια κοπέλα, ένας νεαρός και ο μάγειρας. Τουλάχιστον εγώ αυτούς είδα στο μαγαζί μινιατούρα. Εξαιρετικοί χωρίς υπερβολές. Η δε κοπέλα, ήταν πλήρως κατατοπιστική, γιατί μια βοήθεια στις γεύσεις όσο και να πεις τη χρειάζεσαι. Πραγματικά δίνω τα εύσημα, και μου άρεσε πολυ η διάθεση που είχε να με κατευθύνει όσον αφορά τα sushi, να μου δώσει πληροφορίες για το κομμάτι delivery και ποιες περιοχές καλύπτουν, και στο τέλος μου έδωσε ένα εκπτωτικό κουπόνι, που σου δίνει τη δυνατότητα να απολαυσεις δυο πιάτα στην τιμή του ενός, σε επόμενη επίσκεψη. Θεωρώ ότι ειναι μια καλή κίνηση, γιατί το sushi στην Ελλάδα, κρατεί ακόμα πολυ ψηλά την τιμή του, για λόγους όχι πολυ προφανείς.

Στα του sushi τώρα. Εγώ δοκίμασα διαφορα και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν όλα. Πήρα maki με salmon avocado, California, citrus salmon το οποίο φτιαχνοταν εκείνη την ώρα, το βρήκα υπέροχο και δροσιστικό, smoked tuna tartar και salmon tartar τυλιγμένο σε φέτα αγγουριού. Οι πρώτες ύλες ειναι εξαιρετικές, και ο μάγειρας τα φτιάχνει εκείνη την ώρα και μπορείς να δεις και να κλέψεις λίγο απο τη μαγεία της τεχνικής. Φυσικά έχει και hot dishes αλλα δεν έχω άποψη γιατί δεν δοκίμασα. Το αφήνω για την επόμενη φορά, γιατί ειναι σίγουρο ότι θα ξαναπάω.

Όσον αφορά το value for money, δεν ξέρω ποια θα ήταν η ιδανική σχέση, γιατί πρώτον τα μακι ειναι μικρές μπουκιτσες και κάποιος να πει ότι για δυο τέτοια θα πληρώσω 2,5 ευρω(;) αδιανόητο. Εξαρτάται όμως απο το ποια πλευρά το βλέπει ο καθένας. Όταν θέλεις 30 ευρω το άτομο σε ιαπωνεζικο εστιατόριο, το να δοκιμάσεις και να δώσεις κάπου 13 ευρω το άτομο σε ταχυφαγείο, όπως θα το χαρακτήριζα με πολυ καλές πρώτες ύλες, νομίζω ότι μια δοκιμή την αξίζει. Και σε τελική αν δε σου αρέσει, δε θα έχεις κλάψει και μια περιουσία.