02 Μάρ 2015

Λοιπόν, να γράψω κι εγώ τα δικά μου, πρώτη φορά στο ask4food και θα ξεκινήσω με τη Βουρλιωτινα!

Διάβασα την τελευταία κριτική και ειλικρινά έμεινα...
Πήγα χθες στη Βουρλιωτινα για 3η φορά και έχω σκοπό να ξαναπάω φυσικά. Έμεινα με τις καλύτερες των εντυπώσεων όσες φορές κι αν πήγα, μάλιστα συνεννοήθηκα και με την ιδιοκτήτρια, την κα Τριανταφυλλιά, χθες, για να οργανώνω τα επαγγελματικά μου meetings εκεί!

Την πρώτη φορά με πήγε ένας φίλος, την δέυτερη φορά πήγα με την παρέα μου και χθες με τους συνεργάτες μου.

Είμαι κι εγώ απόγονος Μικρασιατών και ειμαι ειδήμων της συγκεκριμένης κουζίνας. Επάξια λοιπόν το συγκεκριμένο εστιατόριο κατατάσσεται στις γκουρμέ κουζίνες και επάξια οι σεφ την εχουν κατατάξει στα καλυτερα της Αθήνας!

Από σαλάτες έχω φάει:
- την ανάμεικτη, πολύ σούπερ, λάχανο, καρότο, μαρούλι, ρόκα με σως γιαουρτιού και ρόδι,
- την λολα ρόκα σπανάκι με κομμάτια τυριού μαστέλο
- και φυσικά την περιβόητη ταμπουλε, η οποία ειναι η καλύτερη ταμπουλε που εχω φάει ποτέ.

- Πασσά κιοφτέ, θεσπέσια γεύση
- τυροπιτάκια και συναφή με φύλλο ειναι όλα υπέροχα καθότι το φύλλο ειναι χειροποίητο, το ανοίγει η ιδια η κα Τριανταφυλλια

Από κυρίως πιάτα εχω φάει:
- το χιουνκιαρ μπεγεντι με τον απίθανο μελιτζανοπουρέ και το κοκκινιστό το μαμά δίσκο
- σουτζουκάκια με ρυζάκι, νιώθεις το φρεσκοτριμμένο κύμινο
- ίσλί πιλάφι, συναρπαστικό, αλλα ειναι μόνο για τους λάτρεις του αρνιού. Εγω το τρώω γι αυτο και το διάλεξα.
- μαντί, ειναι σαν τορτελίνια με φύλλο που ανοίγει η μαγείρισσα, γεμιστό με κιμά και πλιγούρι και σως απο γιαούρτι και σκόρδο με σουμακ. Ενα ιδιάιτερο πιάτο, σε άλλους αρέσει σε άλλους οχι, εγω το παραγγέλνω στο τελος πάντα για να μου στρώσει το στομάχι

Στο τέλος μας κερνάνε καζάν ντιπι ή μπακλαβά και λικέρ κανέλα και εσπεριδοειδή όλα χειροποίητα.

Προσοχή όσοι πάτε, στις παραγγελίες, οι μερίδες ειναι τεράστιες, κάθε φορά την πατάω απο λαιμαργία να τα φάω όλα και φεύγω με πακέτο για το σπίτι!!!

Τώρα εχω βάλει στο μάτι το κάσουλε....

Πεντακάθαρο μαγαζί, φιλόξενοι και κοινωνικοί οι ιδιοκτήτες, εξυπηρέτηση άμεση και γρήγορη και οι τιμές ειναι παρά πολυ χαμηλές σε σχέση με την ποιότητα που προσφέρουν.
Κοστολογώ το κάθε άτομο 15 ευρώ περίπου μαζί με τα ποτά και τρως ποιοτικό και πολυυυυυ φαγητό.

02 Μάρ 2015

Αλχημεία