Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Ειναι ωραίο να μπορείς να δοκιμάσεις γεύσεις και να γνωρίσεις καινούργια μέρη με το να επιλέγεις προσφορές απο το Ίντερνετ. Προσφορά απο προσφορά βέβαια διαφέρει, και μπορεί να κρύβει παγίδες, δεν παυει όμως, να ειναι ένας τρόπος να αποκτησεις νέες γαστριμαργικές εμπειρίες. Έτσι και γω επισκέφτηκα το Pausa wine and cocktail restaurant έχοντας την τύχη να το γνωρίσω μέσω μιας προσφοράς.

Βρίσκεται κάπου ανάμεσα σε Μαρούσι και Πεύκη, δεν είμαι ειδήμων των εκεί περιοχών, αλλα δεν ειναι ιδιαίτερα δύσκολο να το βρεις. Αρκεί μπαίνοντας στην Αγ. Κωνσταντίνου να προσεχεις να μην προσπεράσεις την ταμπέλα, γιατί μετά αρχίζουν τα μπρος πίσω και οι αναστροφες! Ο χώρος δημιουργεί ανάμεικτα συναισθήματα. Θα τον χαρακτήριζα λίγο ψυχρό, αλλα η γενικότερη συμπεριφορά και η εξυπηρέτηση των υπαλλήλων σε κάνει τελικά να νιώθεις οικεία.

Γύρω γύρω έχει τζαμαρία όπου έχεις οπτική έξω στο πράσινο που υπάρχει περιμετρικά, και μπαίνοντας έχει πολυ λίγα τραπεζάκια, αλλα μικρά και αλλα μεγάλα, τα τελευταία έχουν καναπέ, που δεν ξέρω ποσό βολικό ειναι αυτο για να φάει κάποιος. Προχωρώντας προς τα μεσα, ειναι το μπαρ και η σκηνή που εκτυλίσσονται τα λάιβ, και πιο μεσα έχει και αλλα τραπέζια. Τα χρώματα που επικρατούν ειναι κυρίως το μεταλλικό γκρι και το ξύλο.

Η εξυπηρέτηση για μένα ήταν εξαιρετική. Οι σερβιτόροι ευγενέστατοι, χαμογελαστοί, και πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν. Δεν ήταν πάνω απο το κεφάλι σου συνέχεια, αλλα όταν τους έψαχνες είχαν έρθει πριν το ζητήσεις! Μας ευχαρίστησαν όλοι για την επίσκεψη μας και μας κέρασαν σφηνάκια. Ειλικρινά, δεν ξέρω άλλοι, τι εμπειρία μπορει να έχουν απο το συγκεκριμένο μαγαζί, αλλα εγώ προσωπικά έμεινα κατενθουσιασμένη.

Στα του φαγητού, παραγγείλαμε μια σαλάτα με Pecorino sardo, καρβουδισμενα αμύγδαλα, και σως βινεγκρέτ με μελι και μουστάρδα. Η αναλογία της σως ήταν πολυ καλή, καλή στο μέγεθος και δροσιστική. Απο ορεκτικά παραγγείλαμε tartare σολομού, το οποίο ήταν αρκετά καλό και επίσης ικανοποιητικού μεγέθους. Στα κυρίως πήραμε ριζότο arborio με φρέσκιες γαρίδες και κρόκο Κοζάνης. Το ρύζι ήταν σωστά χυλωμενο, οι γαρίδες ήταν μεγάλες και αρκετές, η μερίδα ήταν ικανοποιητικού μεγέθους, το μονο φάουλ ήταν ότι το ήθελα λίγο περισσότερο αλατισμένο, για τα δικά μου γούστα. Με την πρόσθεση που έκανα ήταν μια χαρά.

Τέλος, πήραμε μια πίτσα salsiccia με μοτσαρέλα, χοιρινό λουκάνικο, σάλτσα ντομάτας και μανιτάρια. Η ζύμη ήταν πολυ λεπτή και τραγανή, μεγάλου μεγέθους, αρκετά καλή. Μαζί με 2 μπουκάλια νερό και 2 ποτήρια κρασί, και σε συνδυασμό με την προσφορά πληρώσαμε 45 ευρω τα δυο άτομα με απόδειξη. Θεωρώ ότι ειναι μια καλή τιμή, οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές και αρκετά γευστικές.

Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε όσους θα ήθελαν να συνδυάσουν το φαγητο τους με ένα ποτό. Το συγκεκριμένο μαγαζί φιλοξενεί συχνά διαφορα μουσικά συγκροτήματα, κυρίως παρασκευές, και έτσι μπορει κάλλιστα κάποιος να απολαύσει το ποτό του μετά απο ένα καλό γεύμα.