Ψαροταβέρνες - Π.Φάληρο, Αθήνα

Μάθαμε για το εστιατόριο από ένα αφιέρωμα στο Αθηνόραμα, για τα "εστιατόρια της Σαρακοστής". Μου κέντρισε ιδιαίτερα την περιέργεια ένας μεζές που αναφέρθηκε στο κείμενο: μαρουλοντολμάδες με κιμά τόνου! ΟΚ λέω, νηστεύουμε από κρέας, ας πάμε να φάμε κάτι διαφορετικό.

Αφού κλείσαμε τραπέζι, καθ'ότι Σάββατο φτάσαμε στο εστιατόριο γύρω στις 21:30, όπου υπήρχαν άλλες 2-3 παρέες. Μέχρι να παραγγείλουμε το μαγαζί είχε γεμίσει και κόσμος συνέχιζε να έρχεται. ΟΚ λέω καλά είμαστε.

Για καλοσώρισμα μας έφεραν από μια κούπα ψαρόσουπα. Ωραία, γευστική αν και λίγο πιο λεμονάτη απ' όσο θα ήθελα. Στα υπόλοιπα φαγητά που παραγγείλαμε: η κυκλαδίτικη σαλάτα ήταν πολύ καλή, φρέσκα, τραγανά λαχανικά, αλλά λίγο μικρή και επίσης "συνηθισμένη". Θέλω να πω τρως και αλλού μια καλή κυκλαδίτικη σαλάτα. Οι μαρουλοντολμάδες με κιμά τόνου ήταν απογοήτευση. Ίσως είχαν παραβράσει, ίσως εγώ περίμενα κάτι εξαιρετικό, δεν ξέρω. Δεν μπορώ να πω ότι τους ευχαριστήθηκα. Ήταν πολύ αδιάφοροι.

Πήραμε επίσης τα μύδια Θεσσαλλονίκης που ήταν πολύ ωραίος μεζές, πικάντικος όσο χρειάζεται, με το τυράκι του και μια φοβερή σάλτσα. Εδώ άρχισε να στρώνει το πράγμα. Για κυρίως πήραμε μια παέγια για 2 άτομα. Επειδή έχω επισκεφθεί την Βαρκελώνη και έχω φάει με ντόπιους, παραδοσιακή παέγια θα είμαι λίγο αυστηρός. Παρ' όλο που ήταν πολύ πλούσια σε θαλασσινά και σε ποσότητα για 2 άτομα, είχε λίγο περισσότερα υγρά απ' όσο χρειάζεται. Έπρεπε να είναι πιο σπυρωτή και στεγνή. Από γεύση όμως ήταν πολύ ωραία. Ένα αξιοπρεπές, χορταστικό πιάτο που όμως ήθελε λίγο περισσότερη προσοχή. Το γλυκό που μας κέρασαν στο τέλος ήταν παγωτό με χαλβά. Καλό, αλλά τίποτα ιδιαίτερο.

Να σημειώσω ότι το σέρβις ήταν εξαιρετικό. Γρήγορο, επαγγελματικό, με φοβερή ροή στα πιάτα, παρόλο που το μαγαζί γέμισε πολύ απότομα.

Επίσης ο χώρος πάρα πολύ όμορφος και προσεγμένος, χωρίς υπερβολές. Στα μείον η μυρωδιά από την κουζίνα που σε κάποια φάση ήταν πολύ έντονη. Μάλλον κάτι χάλασε γιατί σε κάποια στιγμή εμφανίστηκε ένας κύριος με εργαλεία που μπήκε στην κουζίνα αλλά μάλλον δεν κατάφερε να κάνει κάτι. Τα ρούχα μας είναι στο μπαλκόνι να ξεμυρίσουν.

Γενικά μου άρεσε πολύ και πέρασα πολύ καλά. Είχα πολύ υψηλές προσδοκίες και δεν επιβεβαιώθηκαν πλήρως, αλλά θα ξαναπάω σίγουρα γιατί είχε έναν πολύ ενδιαφέροντα κατάλογο από τον οποίο θέλω να δοκιμάσω πολλά πράγματα. Οι τιμές ήταν λογικές και το συνολικά άξιζε τα λεφτά του.