Ιταλία - Ψυχικό, Αθήνα

Το συγκεκριμένο εστιατόριο στάθηκε η αιτία της εγγραφής μου στο ask4food (παρόλο που το παρακολουθώ αρκετό καιρό ως απλός αναγνώστης ) αλλά και της πρώτης μου κριτικής που ακολουθεί.

‘Έχοντας διαβάσει τις – ακριβέστατες όπως αποδείχθηκε – κριτικές των χρηστών pontiki και pasta_fresca και όντας λάτρης της ιταλικής κουζίνας, παραξενεύτηκα που δεν γνώριζα το συγκεκριμένο εστιατόριο παρόλο που μένω αρκετά κοντά.

Επίσκεψη λοιπόν 4 άτομα ένα Σάββατο βράδυ του Φεβρουαρίου στις 10 μετά από κράτηση που είχε γίνει την προηγούμενη.

Πρόκειται για ένα πολύ μικρό μαγαζί (6-8 τραπέζια) και βρίσκεται σε έναν αρκετά πολυσύχναστο δρόμο μεταξύ Ψυχικού και Γαλατσίου. Αυτό έχει την σημασία του για τους καλοκαιρινούς μήνες που μπορεί κάποιος να κάτσει έξω αλλά δεν επηρεάζει καθόλου τον εσωτερικό χώρο.

Η διακόσμηση λιτή και συμπαθητική χωρίς υπερβολές κρίθηκε θετικά και από τους 4 της παρέας. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο όταν φτάσαμε αλλά η εξυπηρέτηση άμεση. Σχετικά με τον Ιταλό κύριο που μάλλον είναι και ιδιοκτήτης του οποίου η συμπεριφορά είχε προκαλέσει αρνητικά σχόλια από τους χρήστες, προφανώς διάβασε τις κριτικές και βελτίωσε την συμπεριφορά του διότι εγώ προσωπικά δεν διέκρινα κάποιο υπεροπτικό ύφος. Θα μπορούσα να τον χαρακτηρίσω απόμακρο αλλά ευγενικό. Σε κάθε περίπτωση όμως εγώ δεν πήγα εκεί για να δημιουργήσω φιλίες. Το service γίνεται από έναν ευγενέστατο νεαρό και είναι άμεσο και αποτελεσματικό ενώ πίσω από τον πάγκο υπάρχει και μία κοπέλα που ασχολείται κυρίως με ποτά καφέδες κλπ.

Στα αρνητικά θα ήθελα να σημειώσω το γεγονός ότι λόγω του μικρού μεγέθους αλλά και του ξυλόφουρνου που βρίσκεται κοντά στην σάλα φαγητού, η ζέστη είναι αρκετά έντονη. Σε εμένα επίσης έτυχε να καθίσει σε διπλανό τραπέζι μία άκρως ευπαρουσίαστη κυρία η οποία όμως πρέπει να είχε κάνει μπάνιο σε τουλάχιστον 10 λίτρα αρώματος με αποτέλεσμα να επηρεαστεί άμεσα η όσφρηση μου.

Τέλος αν και φανατικός καπνιστής ούτε που διανοήθηκα να «ψαχτώ αλά Ελληνικά» για να ανάψω τσιγάρο. Φόρεσα το καπελάκι μου και έξω πράγμα που έκαναν και οι υπόλοιποι καπνιστές πελάτες του μαγαζιού με αποτέλεσμα να αισθανθώ ότι βρίσκομαι σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα….. Στα συν προσμετρώ το γεγονός ότι έξω υπάρχει τέντα που σε προστατεύει από δυσμενείς καιρικές συνθήκες αλλά και τασάκι σε ένα τραπεζάκι που μάλιστα ο σερβιτόρος φρόντιζε να αλλάζει σε τακτά διαστήματα!!!

Όσον αφορά στα του φαγητού, τα πιάτα ημέρας που μας προτάθηκαν αποτελούνταν κυρίως από ψαρικά (ψαρόσουπα, συναγρίδα, σπαγγέτι με θαλασσινά) γεγονός που δεν μας προκάλεσε κάποιο ενδιαφέρον μιας και άλλος ήταν ο λόγος που είχαμε έρθει.

Σαν πρώτο πιάτο – και έχοντας διαβάσει τις επιλογές των χρηστών - παραγγείλαμε 2 πίτσες (mozzarella καί cazziatorina που περιγράφονται ακριβέστατα στις υπόλοιπες κριτικες). To γευστικό αποτέλεσμα ήταν πραγματικά εξαιρετικό. Το ψήσιμο της πίτσας άψογο και η δοσολογία των υλικών πάρα πολύ σωστή. Σίγουρα από τα δυνατά χαρτιά του μαγαζιού. Η ποσότητα υπεραρκετή για 4 άτομα.

Σαν δεύτερο πιάτο παραγγείλαμε ζυμαρικά και συγκεκριμένα σπαγγέτι καρμπονάρα, λινγκουίνι με τόνο, λαζάνια μπολονεζ και στροτσαπέτι αματριτσιάνα. Η καρμπονάρα που έφαγα ήταν πραγματικά απολαυστική για τα Ελληνικά δεδομένα. Σωστό βράσιμο, σωστή αναλογία μπέικον και εξαφανισμένη η μυρωδιά του αυγού. Δοκίμασα επίσης τα στροτσαπέτι και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Η μόνη παρατήρηση που έχω είναι ότι επειδή το στρατσαπέτι είναι χοντρό ζυμαρικό χάνεται ελαφρώς η γεύση της αματριτσιάνα αλλά και πάλι αυτό είναι υποκειμενικό. Τα υπόλοιπα πιάτα δεν τα δοκίμασα και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά απέσπασαν πολύ θετικά σχόλια από την υπόλοιπη παρέα. Όσον αφορά την ποσότητα, αποδείχτηκε ακριβέστατη για εμάς με αποτέλεσμα και τα πιάτα μας να αδειάσουν και να αισθανθούμε χορτάτοι. Σημειώνω τέλος ότι πριν μας σερβιριστούν τα πιάτα ήρθαν 2 μπολ άψογα τριμμένης παρμεζάνας.

Για επιδόρπιο επιλέξαμε τιραμισού και μηλόπιτα με παγωτό. Αν και δεν είμαι λάτρης των γλυκών, το τιραμισού ήταν πραγματικά εξαιρετικό ίσως το καλύτερο που έχω φάει στην Ελλάδα με αποτέλεσμα να εξαφανισθεί από τα 4 κουτάλια εν ριπή οφθαλμού αλλά και μοιραία να αδικηθεί η επίσης καλή μηλόπιτα (ψήνεται εκείνη την στιγμή στον φούρνο και σερβίρεται καυτή σε μπολ).

Το γεύμα μας συνοδεύτηκε από αρκετά καραφάκια αξιοπρεπέστατου άσπρου και κόκκινου χύμα κρασιού ενώ στο τέλος μας προσφέρθηκε γκράπα, λιμοντσέλο και μαστίχα.

Συνολικό κόστος 90€ για μένα απόλυτα δικαιολογημένο και γι αυτό και η υψηλή βαθμολογία value for money.

Στις λεπτομέρειες τώρα επιβεβαιώνω ότι τα ψημένα στον φούρνο ψωμάκια προσφέρονται σκέτα και χαλάει όντως η πρώτη εντύπωση όπως επίσης ότι δεν υπάρχει κουτάλι για τα σπαγγέτι και πρέπει να το ζητήσεις. Προσωπικά οι λεπτομέρειες αυτές δεν μου αλλάζουν την πολύ καλή εντύπωση που σχημάτισα.

Σίγουρα ένα εστιατόριο που συστήνω ανεπιφύλακτα στους λάτρεις της απλής ιταλικής κουζίνας και σίγουρα θα επισκεφτώ ξανά.

Tip: Αν έχετε την δυνατότητα αποφύγετε να καθίσετε στο πρώτο τραπέζι δεξιά όπως μπαίνουμε. Η πόρτα ανοιγοκλείνει συχνά και αυτό μπορεί να ενοχλεί κάποιους.