Ελληνική κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Στο μεζεδοπωλειο "πιατο της βουλας " εχουμε κατσει αρκετες φορες δεδομενου οτι ειναι ενα ζεστο μαγαζι και ειναι και κοντα στο σπιτι μας οποτε αποτελει την ευκολη λυση οποτε αποφασισουμε ξαφνικα να βγουμε για ενα προχειρο φαγητο και δεν εχουμε κλεισει η προγραμματισει κατι.

Το καλο για εμας ( και κακο για το μαγαζι οπως το παρει κανεις ) ειναι οτι τις περισσοτερες φορες που βρεθηκαμε εκει ανεξαρτητου μερας και ωρας βρηκαμε παντα ενα τραπεζι να κατσουμε

Με την εισοδο μας στο μαγαζ, ι μας υποδεχτηκε μια ευγενεστατη κυρια με χιουμορ και ευχαριστη διαθεση που σαφως μας δημιουργησε μια ωραια πρωτη εικονα.

Δεδομενου οτι περιμεναμε παρεα δεν παραγγειλαμε αμεσως απλα παραγγειλαμε λιγο κρασι κοκκινο χυμα ( ανεκτο αλλα οχι κατι ιδιαιτερο ) και μια φετα με σουσαμι και μελι.
Η φετα ητανι κατι κοινοτυπο και οχι σαφως κατι που σου μενει σαν εντυπωση για να το ξαναπαραγγειλεις.
Οση ωρα περιμεναμε την παρεα μας η κυρια που εκτελουσε χρεη δημοσιων σχεσεων-παραγγελιοδοχου-σερβιτορας και γενικα ατομο παντως καιρου στο μαγαζι δεν μας αφησε καθολου να πληξουμε με το χιουμορ της και την ευχαριστη αυρα της

Ο χωρος του μεζεδοπωλειου ειναι ενας ζεστος υπαιθριος χωρος με σχετικα ανετα βαλμενα τραπεζια με δυο τρεις σομπες μανιταρια που καταφερνουν να κρατανε μια πολυ ομορφη θερμοκρασια τους χειμερινους μηνες

Επισης οφειλουμε να εκτιμησουμε την αμεση εξυπηρετηση τοσο της κυριας που μας εξυπηρετησε απο την πρωτη στιγμμηοσο και ολων των υπολοιπων σερβιτορων του μαγαζιου.

Ας περασουμε τωρα στο φαγητο που προσφερει το μεζεδοπωλειο
Σαφως ως μαγαζι δεν ενδεικνυται για παραγγελεια κυριως μεριδας και σαλατας αλλα πολλων μεζεδων που θα συνοδευσουν ευχαριστα το σχετικα ανεκτο χυμα κρασι που διαθετει το μαγαζι η το τσιπουρο.

Η παραγγελεια μας ηταν επιγραμματικα
Ταραμοσαλατα
τυροκαυτερη
μια τηγανια
λουκανικο χωριατικο
κοτοπουλο μουσταρδατο
ντολμαδακια γιαλαντζι
πλευρωτους με μπαλσαμικο
κριθαρωτο με κοτοπουλο

Αρχιζοντας απο την ταραμοσαλατα θα πω απλα οτι θα μπορουσες να βρεις καλυτερη σε συσκευασια της αγορας.
Η τυροκαυτερη ειχε το κλασσικο ελατωμα ολων των αντιστοιχων πιατων της αγορας. Ποτε δεν καταλαβα γιατι εχουν μια ταση σε ολα τα μαγαζια να βαφτιζουν την τυροσαλατα τυροκαυτερη. Οταν θελεις να ονομασεις κατι καπως προσπαθησε τουλαχιστον να πλησιαζει την γευση η εστω την επιγευση του καυτερου. Η συγκεκριμενη τυροσαλατα στο πολυ μακρινο βαθος αφηνε μια πολυ ελαχιστη αισθηση καυτερου. Αμφιβαλω αλλωστε αν η συγκεκκριμενη τυροσαλατα ηταν ιδιοκατασκευη του μαγαζιου η αγορασμενη σε συσκευασια 10κιλου.

Τα ντολμαδακια γιαλαντζι που μας διαφημηστικαν επαρκως ως σπιτικα θα τα χαρακτηριζα ως σπιτικα λογω της σκληραδας του φυλλου αλλα μεχρι εκει.
Δεν θεωρω οτι η τελικη του γευση ηταν κατι που θα μου θυμιζε ποτε τα ντολμαδακια που εχω φαει σε διαφορα σπιτια απο νοικοκυρες.
τα πλευρωτους με μπαλσαμικο επισης οχι πολυ καλα ψημενα αλλα δεν μπορεις να τα αποριψεις κιολας ως απαραδεκτα. Απλα δεν θα τα ξαναπαραγγελνα και το λεει αυτο ενας λατρης του συγκεκριμενου ειδους.

Συνεχιζω με την τηγανια η οποια ηταν μια κλασσικη τηγανια με το κλασσικο λαδακι της στο τελος αν και τα κομματια θεωρω οτι ηταν πολυ μικρα με αποτελεσμα να ειναι ως επι το πλειστον σκληρα και να χανουν πολυ απο την κλασσικη γευση μιας αξιοπρεπους τηγανιας.

Το μουσταρδατο κοτοπουλο ηταν οντως ενα αρκετα καλο πιατο με κομματια αρκετα μεγαλα για να απολαμβανεις καθε μπουκα με την σως της μουσταρδας να ειναι τοση -οση ωστε να μην κουραζει γευστικα ουτε να παραγκωνιζει το καλα ψημενο κοτοπουλο.

Κριθαροτο με κοτοπουλο..... Καμμια σχεση με κριθαροτο. Σαφως ενα γιουβετσι αραιο οχι χυλωμενο του οποιου η γευση αν και καλη σιγουρα δεν δρεπει δαφνες δημιουργικοτητας.

Τελος θα τελειωσουμε με το λουκανικο το χωριατικο.
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ
Οντως ισως δεν εχω φαει πιο νοστικο λουκανικο ( που σαφως παραγγελθηκε δις η τρις δεν θυμαμαι ακριβως ) το οποιο σερβιρεται με μουσταρδα και μια μπουκια απιθανο καραμελωμενο κρεμυδι.

Τωρα θα μου πειτε ειναι τοσο καλο το λουκανικο που να ισοφαρισει ολες τις προηγουμενες ατελειες ? Απαντηση ΝΑΙ..... σαφως ειναι. Θα μπορουσε να σταθει στις καλυτερες μπυραριες.

Τελος θα αναφερουμε οτι ο λογαριασμος οσες φορες εχουμε παει ειναι γηινος και δεν χρειαζεται να βαλει κανεις βαθια το χερι στην τσεπη για να περασει μια ευχαριστη βραδια στο συμπαθες μεζεδοπωλειο.

Θα συνοψισω με την γενικη εντυπωση οτι μιλαμε για ενα μαγαζι που σαφως ισως να μην επιτελεσει την πρωτη επιλογη οταν εχεις την επιθυμια να γευτεις καποιες πολυ καλες γευσεις η να πιεις ενα εξαιρετικο κρασι αλλα σιγουρα ειναι η πρωτη επιλογη να περασεις ενα ευχαριστο βραδυ με μεζεδες τσιπουρακι η κρασακι και την παρεα σου χωρις να πληρωσεις μια περιουσια.