Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Τα φουρνομαγειρέματα τα "ανακαλύψαμε" και τα "εξερευνήσαμε" την 01.03.2015, έχοντας χαλαρή διάθεση, θέλοντας να δοκιμάσουμε ένα νέο για εμάς μεζεδοπωλείο κοντά στο σπίτι μας και με καλές κριτικές από έμπιστους καλοφαγάδες.

Ο χώρος με μια πρώτη ματιά απλός, λιτός, καθαρός και ευχάριστος, η μικρή αυλή μπροστά από το μαγαζί σε προϊδεάζει θετικά, όπως και ο χαμογελαστός κύριος που μάς υποδέχτηκε στην είσοδο. Κυριακή μεσημέρι, ωστόσο δεν έσφυζε από κόσμο, η ατμόσφαιρα καθόλου αποπνικτική αν και επιτρέπεται το κάπνισμα εντός (δυστυχώς) και η κουζίνα είναι ανοιχτή, ακριβώς πάνω από τον χώρο του εστιατορίου επιτρέποντας στις μυρωδιές να ξεφεύγουν. Με μια δεύτερη ματιά ο χώρος μοιάζει με παιδότοπο: παιχνίδια και παζλ πλημμυρίζουν το χώρο ίσως με κάποια υπερβολή.

Η εξυπηρέτηση φιλική, γρήγορη και χαμογελαστή με ζωηρό ενδιαφέρον για το αν μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι. Είναι πασιφανές ότι οι άνθρωποι αυτοί έχουν μεράκι και θέλουν συνεχώς να βελτιώνονται.

Στα του φαγητού! Παραγγείλαμε:

1. Τυρένια κέρατα: δηλαδή πιπεριές γεμιστές με μπέικον και τυρί- θα ήθελα να μην είναι γεμιστές με ρευστή κρέμα, αλλά να μπορείς να καταλάβεις τα υλικά που περιέχονται στην πιπεριά και να μπορεί να κοπεί με ευκολία χωρίς να τρέχει η σάλτσα, ωστόσο ο φίλος μου είχε διαφορετική γνώμη, εν πάσει περιπτώσει γούστα είναι αυτά! {3,80 ευρώ}.

2. Χειροποίητη τυροκαυτερή: εύγεστη μους τυριού και όσο καυτερή έπρεπε-θα προτιμούσα ωστόσο να είναι πιο πηχτή με ευκρινή τα κομμάτια της φέτας {3,80 ευρώ, αν και ο κατάλογος έγραφε 2,80, μάλλον έγινε κάποιο λάθος}

3. Μερακλήδικο λουκάνικο: πολύ νόστιμο λουκάνικο, χωρίς να σού αφήνει την αίσθηση περίσσιου λίπους {3,80 ευρώ}

4. "Γιαουρτλού Φουρνομαγειρέματα": μοιάζει με πίτσα που καλύπτεται από μυρωδάτο και με πολλά μπαχαρικά κιμά, συνοδευόμενο από γιαουρτάκι-το νοστιμότερο ορεκτικό που δοκιμάσαμε {4,80}

5. Μπιφτέκι Πολίτικο: με μπαχαρικά και πιπεριά φλωρίνης- έμοιαζε με κεμπάμπ αλλά χωρίς να είναι τόσο βαρύ ή λαδερό {6,80 ευρώ}

6. Χοιρινό με σάλτσα μουστάρδας και αρμπαρόριζα συνοδευόμενο από άγριο ρύζι: ιδιαίτερο πιάτο που δεν με ενθουσίασε δυστυχώς, γεγονός που οφείλεται στο ότι η σάλτσα ήταν σε μεγάλη ποσότητα και υπερκάλυπτε τη γεύση του χοιρινού {7,80}

7. Ψωμάκι ζυμωτό: νοστιμότατο και αχνιστό {2 Χ 0,80 ευρώ χωρίς να μας χρεώσουν το πρώτο ψωμάκι που μάς έφεραν μαζί με ντιπ μάλλον μελιτζάνας}

8. μισό κιλό λευκό κρασάκι: πινόταν ευχάριστα {3,50 ευρώ}

Στο τέλος μάς κέρασαν σοκολατόπιτα και χαλβά με σιρόπι. Ο χαλβάς σε συνδυασμό με το σιρόπι ήταν ό, τι έπρεπε για να σου αφήσει μια γλυκιά επίγευση μετά το φαγητό.

Συμπέρασμα: τίμιο μαγαζί με πολύ καλές τιμές αλλά και με περιθώρια βελτίωσης. Αξίζει μια δοκιμή!

2015-03-05 15:22:53

Κατα αρχήν θα ήθελα πραγματικά να σς ευχαριστήσω για την εοισκεψή σας στο μαγαζί μας
Αμέσως μετά για την διαθεσή σας να αφιερώσετε χρόνο για εμάς

Και στο τέλος για το πολύ σημαντικό για εμάς που είναι η επικοδομητική συζήτηση που είχαμε απο κόντα, και η ανταλαγή απόψεων...

ΝΟμίζω οτι αύτο απο μόνο του λέει πολλα
1) Μιλας με ανθρώπους που απο πραγματικό ενδιαφέρον εχουν τη διάθεση να σου προτείνουν πιθανές βελτιώσεις -απόψεις χωρίς πραγματικά να έχουν κάποιο προσωπικό ώφελος
2)Να σου πουν επείσης την καλοπροαιρετη "κριτική"τους ώστε να αλάξεις πιθανά καποια κακώς κειμενα, που αν καταλάβεις την ουσία θα πάς μπροστά

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΆΜΕ ΟΤΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΗ ΜΕ ΡΟΔΟΠΕΤΕΛΑ

Αυτο θα ήταν το ιδανικο αλλα δυστυχώς γνωριζω οτι δεν υπάρχει, και απλα χρειάζεται πολυ δουλεια αλλα και υπομονή
Ξερω επίσης οπως έχω πει αρκετές φορες οτι η γεύση ειναι υποκειμενική και οχι για ολους μας το ίδιο, αυτο όμως δεν αναιρει τη βαρυτητα μιας άποψης

Οσο για την τυροκαυτερή έχετε απολυτο δίκιο χρεώθηκε 1 ευρω παραπάνω απο το προγραμμα της ταμειακης μας και μη σωστό ελεγχο δικό μας

Σας διαβεβαιω ομως οτι δεν έγινε επιτηδες

Το νουμερο δεν έχει πιθάνα σημασία σαν κόστος, αλλα για μας εχει ηθική αξία να χρεώνονται τα πιάτα χωρίς λάθη

Θα ήθελα πραγματικά να ζητήσω συγνώμη απο εσας και να σας προτρέψω να το διωρθωσουμε σε πιθανη επόμενη επισκεψή σας
Οχι το νούμερο σαν νούμερο, αλλά τη διαθεσή μας να διωρθωνουμε τα λάθη μας

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2015-10-18 00:28:36
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την nicole91.