Μοντέρνες ταβέρνες - Γλυφάδα, Αθήνα

Η κριτική αφορά επίσκεψη στις 1/3/15.

Εν συντομία:

Αξιοπρεπέστατο φαγητό, σε ένα χώρο που -ευτυχώς- δεν έχει καταστεί ακόμη "τρέντι" (όπως άλλα στέκια στη Φοίβης όπου "παρακαλάς" για τραπέζι και οι κρατήσεις είναι λέξη άγνωστη), συμπαθητικές τιμές, καλή εξυπηρέτηση. Δε λείπουν κάποια μικρά "φάλτσα" που όμως θεωρώ πως συγχωρούνται, συνολικά.

Αναλυτικότερα:

Κυριακή και η Γλυφάδα βουλιάζει, για μία ακόμη φορά, από κόσμο. Τηλεφωνήσαμε εγκαίρως σε άλλο κατάστημα επί της Φοίβης, για να κλείσουμε τραπέζι. Πολύ ευγενικά μας είπαν ότι δεν έκαναν κρατήσεις. Παλιότερα έκαναν -το έχω γράψει σε άλλη κριτική μου. Παρασυρμένοι από μια έξαρση αισιοδοξίας, αποφασίσαμε να το ρισκάρουμε, πήγαμε χωρίς κράτηση, τραπέζι εννοείται πως δε βρέθηκε πουθενά στα εστιατόρια πάνω από τη Μεταξά (και για κάποιο λόγο η προοπτική να σταθώ μισή ώρα όρθιος σαν το Χάρο πάνω από άγνωστους ανθρώπους που προσπαθούν να φάνε, περιμένοντας να αδειάσει ένα τραπέζι, δε με συγκινεί ιδιαίτερα), οπότε 7 άτομα αρχίσαμε να ψάχνουμε τριγύρω. Κατηφορίζοντας περάσαμε μπροστά από τα Μπριζολάκια Παγιάρ, το ρισκάραμε και μπορώ να πω ότι δικαιωθήκαμε. Για πάρκινγκ, θέλετε τύχη ή/και υπομονή, αλλά αυτό ισχύει γενικά στη Γλυφάδα τέτοιες μέρες.

Ο χώρος είναι φωτεινός, καθώς καθίσαμε έξω, στο σημείο που έχει περιφραχτεί με γυάλινη κατασκευή. Η κατασκευή δεν είναι η καλύτερη, από κάποια σημεία μάλλον "έμπαζε" (στην πόρτα υπάρχει και ένα στοπ στο κάτω μέρος, ενδεικτικό του προβλήματος). Ευτυχώς ήταν μεσημέρι και η μέρα αρκετά ζεστή.

Για πιο κρύες μέρες υπάρχουν και μερικά τραπέζια πιο μέσα, καθώς κι ένα πατάρι -στριμωγμένα μου φάνηκε. Τα τραπέζια πάντως είναι αρκετά ευρύχωρα, οι αποστάσεις ανθρώπινες. Δεν κάπνιζε κανείς. Σταθήκαμε απλά τυχεροί; Δεν ξέρω. Άριστη ατμόσφαιρα, πάντως, καθαρή. 2/4 ο χώρος, καλός χωρίς κάτι το αξιομνημόνευτο και σε πιο κρύες μέρες ίσως να έχει θέματα.

Η εξυπηρέτηση ταχύτατη. Όλο το προσωπικό ήταν ευγενικό και πρόθυμο. Η ανταπόκριση ήταν άμεση σε ό, τι ζητήσαμε, ενώ και τα διάφορα πιάτα έρχονταν με πολύ καλό ρυθμό. Το μόνο σημείο που θα σχολιάσω αρνητικά -ενώ στην αρχή το διασκέδασα, στην πορεία συνειδητοποίησα πως θα μπορούσε να χαλάσει τη μέρα μιας άλλης παρέας- ήταν η επιμονή ενός μέλους του προσωπικού, μάλλον από υπερβολικά φιλική διάθεση, να μας πιάσει κουβέντα για τις ομάδες και το ποδόσφαιρο.

Στην αρχή το βρήκα αστείο, αλλά από ένα σημείο και μετά, χόντρυνε τα σχόλια, μόλις είδε πως οι προτιμήσεις του συνέπιπταν με των περισσοτέρων στο τραπέζι. Προσωπικά δεν ασχολούμαι, αλλά είναι ρίσκο να μιλάς για ποδόσφαιρο με αγνώστους και να πετάς σπόντες -τις οποίες χοντραίνεις στην πορεία- για μία από τις μεγαλύτερες και λαοφιλέστερες ομάδες της χώρας (και άρα με πολύ σοβαρές πιθανότητες να πέσεις πάνω σε φίλο της). Αν δεν υπήρχε αυτό το θέμα, θα έδινα άνετα 4/4, τώρα όμως θα περιοριστώ στο 3/4.

Το φαγητό γενικά ήταν καλό. Η χωριάτικη (5,5 ευρώ) μέτρια, αλλά εδώ φταίμε εμείς που πήραμε ντομάτες τέτοια εποχή. Το είπα στην παρέα, δε με άκουσαν. Είχαν ωραιότατες βρούβες -τις είδα σε διπλανό τραπέζι- αλλά εμείς εκεί, να φάμε θερμοκήπιο. Δε μας φταίει κανείς. Να σημειώσω πάντως ότι υπάρχει καλής ποιότητας λάδι στο τραπέζι, οπότε προσθέτει κανείς όσο θέλει.

Η "θρεπτική" σαλάτα (μαρούλι, αποξηραμένα φρούτα, ξηροί καρποί, γκότζι) αξιοπρεπής, καλή ποσότητα, αλλά τίποτε το ιδιαίτερο. Αυτά τα 7,5 ευρώ ήταν τα μόνα που μετάνιωσα. Δε δένει με το ύφος του καταστήματος κι έβγαζε μια αμηχανία στην εκτέλεση.

Τα μπριζολάκια παγιάρ (6,90), όπως και το φιλέτο παγιάρ μοσχαριού (14,50) πολύ καλά, σωστά ψημένα, ζουμερά. Οι πατάτες σπιτικές αλλά περισσότερο λαδωμένες από ό, τι θα ήθελα. Καλή ποιότητα κρέατος.

Τα αρνίσια παϊδάκια γάλακτος (9,80) επίσης καλά, το κεμπάπ επίσης (και ο κιμάς πολύ αφράτος και αρωματικός). Οι ποσότητες θα μπορούσαν να είναι κάπως μεγαλύτερες σε ορισμένα πιάτα. Τα μπουρεκάκια με μανιτάρια και παστουρμά τραγανά, με πολύ "ζωηρή" γέμιση.

Λίγο περισσότερο τυρένια τα μανιταριού από ό, τι θα ήθελα, του παστουρμά δε θα σας θέσουν σε καραντίνα, καθώς είναι όσο πικάντικα πρέπει χωρίς υπερβολές. Κορυφαία επιλογή, γι' αυτό και την άφησα στο τέλος, το μοσχαρίσιο λουκάνικο: νοστιμότατο, καλοψημένο, καθόλου βαρύ.

Μας το πρότειναν και πράγματι άξιζε. 3/4 στο φαγητό, κι αυτό γιατί οι πατάτες θα μπορούσαν να είναι καλύτερες και οι μερίδες κάπως μεγαλύτερες (εκτός του μοσχαρίσιου παγιάρ, πολύ καλή ποσότητα, και του λουκάνικου, επίσης πολύ καλή ποσότητα).

Για όλα αυτά, συν μια μερίδα πατάτες (δεν υπολογίζω τις άριστα παγωμένες μπύρες και το κρασί) φάγαμε 7 άνθρωποι, αλλά το μέσο όρο τον βγάζω -ίσως αυστηρά- για 5, αφού τόσα ήταν τα κυρίως. Δεν ξεπεράσαμε τα 19 ευρώ και φύγαμε χορτασμένοι (εντάξει, αν είχε λίγο λουκάνικο ακόμη, ευχαρίστως το "χτυπούσα"). Στο τέλος μας κέρασαν ψητό μήλο.

Στα αρνητικά, το πολύ υψηλό ποσό που χρεώνεται το ψωμί (6 φέτες επί 0,60, δηλαδή 3,60, πάντως ήταν καλής ποιότητας, ζυμωτό) και το γεγονός ότι σου ανοίγουν εμφιαλωμένο νερό (3 ευρώ το 1 λίτρο... ) αμέσως και κανάτες για βρύσης δεν υπάρχουν.

Τους το συγχωρέσαμε λόγω της καλής ποιότητας του φαγητού και της καλής εξυπηρέτησης, κάποιοι άλλοι όμως ίσως ενοχληθούν -δικαίως- από αυτό.

Γι' αυτά τα χρήματα που δώσαμε, με αυτό το αρκετά αυστηρό υπολογισμό της τιμής κατ' άτομο, νομίζω πως συνολικά έχουμε ένα 3/4. Αν διαιρέσω τα 92 ευρώ δια του 7 δεν το συζητώ καν, αλλά και στα 5 άτομα η σχέση τιμής-ποιότητας είναι καλή. Υπάρχουν σαφώς περιθώρια βελτίωσης σε ορισμένα θέματα τα οποία προανέφερα.

Αν δεν ήταν κι εκείνη η εμμονή του κατά τα άλλα συμπαθέστατου κυρίου που μας σέρβιρε να μας πιάσει κουβέντα για τη μπάλα...