05 Μάρ 2015

Πήγαμε στο παραθαλάσσιο Βαρούλκο Κυριακή 1η Μρτίου μια παρέα 5 ατόμων με προοπτική να φάμε καλά. Όλοι επισκεπτόμασταν το συγκεκριμένο εστιατόριο για πρώτη φορά και είχαμε μεγάλη περιέργεια για το μενού του.

Καταρχήν, ζητήσαμε τραπέζι έξω δίπλα στη θάλασσα και δεν υπήρχε, έτσι οδηγηθήκαμε μέσα. Μας ξάφνιασε ευχάριστα η ζεν διακόσμηση του χώρου, η πολύ καλή θερμοκρασία και η άνεση στην τοποθέτηση των τραπεζιών, κάτι που δεν το πετυχαίνεις εύκολα Κυριακή μεσημέρι σε παραλιακό εστιατόριο.

Ένα μείον θα μπορούσα να πω να πω ότι ήταν η σερβιτόρα, η οποία θα μπορούσε να είναι λίγο περισσότερο διακριτική και ευγενής, αλλά ήταν αρκετά σαφής και περιγραφική όσον αφορά το μενού και τις προτάσεις της ημέρας.

Παραγγείλαμε για πρώτα δύο μερίδες σαλάτα σταμναγκάθι με μυζήθρα, το οποίο θεώρησα ως λάτρης του είδους το καλύτερο που έχω φάει μέχρι στιγμής σε Αθήνα και Κρήτη, ένα χταπόδι στιφάδο που επιεικώς θα αποκαλέσω ποίημα για τον ουρανίσκο, δύο μερίδες λευκή ταραμοσαλάτα, επίσης εξαιρετική, δύο μερίδες γαρίδες σβησμένες με ούζο, ομολογουμένως εμπειρία ζωής, και φυσικά μας σέρβιραν φρεσκοψημένα κουβέρ τα οποία έδεναν τέλεια με όλο το γεύμα.

Για κυρίως επιλέξαμε φρεσκότατο λαβράκι, το οποίο αν και άργησε λίγο, ήταν τόσο τέλειο που δε διαμαρτυρηθήκαμε καν για την αργοπορία. Το λαβράκι το συνόδεψε ένα απίστευτο, ειλικρινά, ρυζότο με μελάνι σουπιάς το οποίο δεν έχει καμία σχέση με ό, τι αποκαλείται ρυζότο στα συμβατικά μαγαζιά. Δεν ήταν αλμυρό, ήταν χυλωμένο ακριβώς όσο πρέπει και τόσο ελαφρύ που δε μας μπούκωσε καθόλου ώστε να βαρύνουμε από αυτό, κάτι που δυστυχώς μου έχει συμβεί όπου έχω δοκιμάσει αυτού του είδους το ρυζότο.

Ο κατάλογος των κρασιών ήταν πλήρης ενημερωμένος με τα best of the best ελληνικά κρασιά και μπύρες και στα γλυκά ο κύβος λεμονιού και το κάστανο με τη σοκολάτα αποτελούν εμπειρία ζωής για μια βορειοελλαδίτισσα γλυκατζού σαν και μένα.
Και περνάμε στα του λογαριασμού.

Πληρώσαμε με δύο μπουκάλια επώνυμο ελληνικό κρασί,5 βιολογικές μπύρες και καφέδες για όλους 80 ευρώ το άτομο, πολλά για την εποχή που διανύουμε αλλά κατά τη γνώμη μου λίγα σε σχέση με τη γαστρονομική εμπειρία που ζήσαμε και το άψογο και πολύ cozy περιβάλλον του μαγαζιού.

Θα πρότεινα να το επισκεφτείτε ανεπιφύλακτα γιατί θεωρώ ότι το φαγητό του είναι αξεπέραστο και δικαιολογεί επάξια τα βραβεία που έχει πάρει.

05 Μάρ 2015

polyfagou