Ινδία - Γλυφάδα, Αθήνα

Μα πόση χαρά έχω κάθε φορά που ανακαλύπτω ένα διαμαντάκι στα μέρη μου!!

Σάββατο βράδυ 4 άτομα με τραπέζι κλεισμένο από την Πέμπτη μέσω του ask4food. gr. Η κράτησή μας ήταν για τις 9:00 και η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι δε χρειαζόταν κράτηση γιατί είναι ζήτημα να ημασταν 4 παρέες μέσα- έξω. Σε μία ώρα είχα διαψευσθεί πλήρως γιατί το εστιατόριο ήταν απόλυτα γεμάτο. Οπότε, για να μην ταλαιπωρηθείτε, φροντίστε να κάνετε μία κράτηση.

Ο εξωτερικός χώρος για τους καπνίζοντες ήταν ένας μάλλον αδιάφορος χώρος σαν κλεισμένη αυλίτσα. Ο εσωτερικός χώρος, αυστηρά μη καπνιζόντων ευτυχώς, αν και κάπως μικρός, επέτρεπε να φας χωρίς ενόχληση από τα διπλανά τραπέζια. Η διακόσμηση πολύ όμορφη και πολύ πρωτότυπα σερβίτσια που σε βάζουνε στο κλίμα, όπως και η ινδική μουσική που έπαιζε σε κατάλληλη ένταση.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη! Χίλια μπράβο στα κορίτσια, που ήταν πανταχού παρούσες και έτοιμες να ανταποκριθούν σε αιτήματα και ερωτήματα! Στα θετικά ότι σε ρωτάνε πόσο καυτερό θέλεις το πιάτο σου, για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις. Ειδικά για εμένα που "βρίσκομαι σε ενδιαφέρουσα" (sic) και δε μπορώ να ανεχτώ τα καυτερά, η ευγενέστατη (και πανέμορφη να τονίσω) σερβιτόρα ήταν εξαιρετικά βοηθητική στην παραγγελία μου. Μόνο παράπονο ίσως, η έλλειψη κάποιου κεράσματος.

Στα του φαγητού, οι συνολικές εντυπώσεις και από τους 4 ήταν θετικότατες. Αναλυτικά παραγγείλαμε και φάγαμε (χωρίς να μείνει τίποτα):

* Πίτα Ταντούρ Ρότι: Μαύρη πιτούλα, τραγανή, ψημένη στο φούρνο. ΟΚ απλά πράγματα, μάλλον μικρό κομμάτι.

* Νααν με κιμά: Πόσο νόστιμη μπορεί να είναι μία λεπτή πιτούλα με λίγο κιμά; Ε πάρα πολύ νόστιμη σας πληροφορώ!!

* Αλού Παράθα: Πιτούλα γεμιστή με πουρέ πατάτας και βότανα. Πολύ νόστιμη, τουλάχιστον για εμένα που αγαπώ τις πατάτες με κάθε τρόπο μαγειρεμένες

* Ρύζι Πιλάο: Δεν καταλάβαινες πολύ ούτε το σαφράν ούτε ο βούτυρο μεν, αλλά γεστικά είναι πολύ νόστιμο και τέλειο συνοδευτικό ειδικά για τα πιάτα κατσαρόλας.

* Ρύζι Γκούτσι Πιλάο: με μανιτάρια και μπαχαρικά. Περιμέναμε περισσότερα αλλά ήταν κι αυτό αρκετά ουδέτερο. Το πιο αδύναμο πιάτο σίγουρα!

* Κοτόπουλο Τίκα Μασάλα: Πάρα πολύ καλό πιάτο! Η φίλη που το παρήγγειλε είχε ζητήσει να είναι ελάχιστα καυτερό και ακριβώς έτσι σερβιρίστηκε.

* Κοτόπουλο Μάκνι: η δική μου παραγγελία! Δεν έχω λόγια!! Εξαιρετικό!! Το σκέφτομαι και θέλω να το φαω ξανά τώρα αμέσως!! Νομίζω ότι όταν με το καλό ξαναπάω στο indigo, θα παραγγέλνω πάντα αυτό το πιάτο και θα χάσω έτσι τη δυνατότητα των εναλλακτικών... Ναι, τόσο καλό ήταν!! Αλλά προσοχή: δεν είναι καθόλου πικάντικο!!

* Αρνί Βινταλού: καυτερό αρνί με κάρυ και πατάτες.

* Μπότι Κεμπάπ: αρνί με 24 μπαχαρικά Μασάλα και γιαούρτι ψημένο στο Ταντούρι.
Τα δύο τελευταία πιάτα, όντας αρκούντως πικάντικά, δεν τα δοκίμασα αλλά τα αγόρια που τα μοιραστήκανε τα καταευχαριστηθήκανε.

Οι μερίδεςστην αρχή μπορεί να φαίνονται κάπως μικρές αλλά αποκλείεται νομίζω να σηκωθείτε από το τραπέζι πεινασμένοι. Εμείς, χωρίς ορεκτικά/ σαλάτα, μόνο με τις πίτούλες και τα ρυζάκια μας, φύγαμε σκασμένοι.

Για τα παραπάνω, ένα λάσι μάνγκο, ένα ποτήρι κρασί, 4 μπίρες και το φιλοδώρημα πληρώσαμε €80, δηλαδή € 20 έκαστος. Εξαιρετικό value for money.
Α! Και νεράκι βρύσης επιτέλους!

Συμπερασματικά, όπως θα έχετε ήδη καταλάβει, ανυπομονώ να ξαναπάω!! Πιθανόν την επόμενη φορά να τσεκάρω τον Κυριακάτικο μεσημεριανό μπουφέ των €15.