05 Μάρ 2015

Κυριακή μεσημέρι, πρώτη μέρα της Άνοιξης, η οποία συνοδεύεται από μια υπέροχη λιακάδα και καλή θερμοκρασία, οπότε το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό, μαζί με το "γουργούρισμα" της πείνας, είναι ουζάκι και θαλασσινό μεζεδάκι.
Επειδή την ίδια σκέψη θα πρέπει να είχαν και χιλιάδες άλλοι Αθηναίοι, προτιμήσαμε να κινηθούμε κοντά στην περιοχή μας και η επιλογή ήταν το Χοχλιδάκι.

Παρόμοιες απόπειρες είχαν ξαναγίνει αρκετές το τελευταίο διάστημα, αλλά όλες πέσανε στο κενό, αφού χωρίς κράτηση είναι δύσκολο να βρείς τραπέζι σε ένα δημοφιλές και όχι τόσο ευρύχωρο μαγαζί.

Για άλλη μια φορά, είπαμε να δοκιμάσουμε την τύχη μας, η πολύ ευγενική κυρία της υποδοχής, μας προέτρεψε να κάτσουμε σε ένα τραπέζι στον εξωτερικό χώρο, μέχρι να αδειάσει ένα μέσα, κάτι το οποίο τελικά μας βόλεψε, αφού γλυτώσαμε το στρίμωγμα στον μέσα χώρο και με σύμμαχο τον "γλυκό" καιρό, μείναμε για όλη την ώρα έξω μαζεύοντας ήλιο.

Το πάρκινγκ δεν ήταν δύσκολο, υπάρχει άφθονος χώρος στα γύρω στενά, οπότε κανένα πρόβλημα στο θέμα αυτό.

Η εξυπηρέτηση πήρε άριστα, γιατί παρά το ακατάλληλο της ώρας (ώρα αιχμής), ήταν άψογη, γρήγορη και με χαμόγελο, πολύ βασικό για να φτιάξει και η διάθεση των πελατών.

Το νερό βρύσης σερβιρίστηκε σε μπουκάλι, συνοδεία ζυμωτού ψωμιού με ελίτσες και κέρασμα για καλωσόρισμα λίγη τσικουδιά.

Ο κατάλογος περιέχει μόνο μεζέδες, είτε ψαρικών είτε κρεατικών, κάθε ένας περιγράφεται με μια μικρή "ιστορία", ούτε άσχημο αλλά ούτε και καλό, αφού σπαταλάς λίγη ώρα για να διαβάσεις κάθε "ιστορία".

Εμείς, κινηθήκαμε σε ψαρομεζέδες, επιλέγοντας χταποδάκι, γαύρο και μια θεϊκή ταραμοσαλάτα από τα πρώτα που σερβίρονται μέσα σε δίσκο και συνεχίσαμε με νοστιμότατες τηγανητές πατάτες, μύδια αχνιστά, γόνο καλαμάρι και φοβερά κολοκυθάκια σε sticks, πασπαλισμένα με τυρί.

Μαζί με μισό κιλό μοσχοφίλερο χύμα, η τιμή των 43 ευρώ κρίνεται απλά μέτρια προς καλή, κυρίως λόγω της γεύσης, αλλά θα ήμουν ακόμα πιο ικανοποιημένος αν οι μερίδες ήταν και λίγο μεγαλύτερες και αν αντί για λουκουμάκι στο τέλος σερβίριζαν για κέρασμα ένα χειροποίητο γλυκό.

Το Χοχλιδάκι είναι μια ευχάριστη επιλογή, για την περιοχή που βρίσκεται, αυτό αποδεικνύεται και από το "κοινό" που έχει και γεμίζει τον χώρο του καθημερινά, fair επιλογή, σίγουρα θα ξαναπάω να δοκιμάσω και τους υπόλοιπους μεζέδες και κυρίως τα κρεατικά.

05 Μάρ 2015

vagkont