Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Δευτέρα 02 Μαρτίου 2015,

Αποφασίσαμε αργά το απόγευμα να φάμε έξω. Από καιρό είχαμε βάλει στο μάτι το εστιατόριο "Νήσων Γη". Είχα επισκεφτεί το χώρο παλαιότερα που λεγόταν ¨Βυζαντινό¨ και δεν Θυμάμαι να είχα ξετρελαθεί. Τηλεφώνησα και έκανα κράτηση για δύο άτομα στον ευγενικό εκπρόσωπο του καταστήματος που σήκωσε το τηλέφωνο.

Φτάσαμε στο κατάστημα περίπου 22:30 και δεν είχε πολύ κόσμο. Το parking ήταν εύκολο στους γύρω δρόμους. Μας υποδέχτηκε ευγενικά ο υπάλληλος, μας πρότεινε τραπέζι το οποίο μας άρεσε και καθίσαμε. Ο χώρος ζεστός νοικοκυρεμένος με τραπέζια τακτοποιημένα και τοποθετημένα σε τέτοιες αποστάσεις ώστε να μπορείς να κάθεσαι να απολαμβάνεις το φαγητό σου και να συζητάς χωρίς να ενοχλείς αλλά ούτε να ενοχλείσαι. Η διακόσμηση και η ατμόσφαιρα είναι καθαρά μεσογειακή εμπνευσμένη από την ελιά. Μοναδική παραφωνία η μουσική, ελαφριά καλοκαιρινή ξένη pop. Θα προτιμούσα να ακούω κρητικά, νησιώτικα και έντεχνο ελληνικό τραγούδι παρά το "Oh baby, i love your way" τρώγοντας θαλασσινά και φάβα. Η κατάλληλη ένταση όμως που ακούγονταν δεν δημιουργούσε δυσάρεστο κλίμα ακόμα και σε κάποιον που δεν ακούει αυτό το είδος μουσικής.

Στο χώρο εργάζονταν δύο άτομα ο ένας είχε αναλάβει την εξυπηρέτηση των πελατών και ήταν ευγενικός γρήγορος και σχολαστικός με την καθαριότητα. Μας έφερε κατευθείαν μια κανάτα νερό και ένα πιάτο με τηγανητό ψωμί φάβα ντοματίνια και μικροσκοπικές ελιές απ΄αυτές που σερβίρουν στα καταστήματα με κρητική κουζίνα(χωρίς χρέωση). Όλα νόστιμα. Μαγκιά το μπουκάλι με λάδι που υπήρχε στο τραπέζι για να βάζεις ελεύθερα στο πιάτο σου όσο θες (πιστεύω πρέπει να υπάρχει λάδι σε κάθε τραπέζι εστιατορίου όπως υπάρχει αλατιέρα και πιπέρι,....... στην Ελλάδα είμαστε). Στην συνέχεια μας δόθηκε ο κατάλογος ενημερωθήκαμε για τα πιάτα ημέρας και παραγγείλαμε.

Ζητήσαμε ψωμί (ζυμωτό), νησιώτικα ντολμαδάκια, μαραθόπιτα Κυθήρων (πολύ καλή, τη συστήνω), σπαγγέτι με ντομάτα και βασιλικό ριζότο ημέρας με χταπόδι και δύο καραφάκια ρακί. Το ριζότο ημέρας μου άρεσε πολύ, ήταν καλά μαγειρεμένο δεμένη άριστα η σάλτσα και όμορφα σερβιρισμένο. Εξίσου νόστιμα ήταν όμως και τα άλλα πιάτα γι΄αυτό 4/4 στη γεύση. Πολύ καλή και η ρακί εξού και το δεύτερο καραφάκι (εκτός προγραμματισμού). Μου άρεσε πολύ και ο μύλος για τρίψιμο φρέσκου πιπεριού που ήρθε στο τραπέζι μαζί με τα κυρίως πιάτα. Αφού απολαύσαμε το φαγητό και τη συντροφιά μας (μας ενθάρρυνε η ωραία ατμόσφαιρα) ζητήσαμε το λογαριασμό και μαζί με αυτόν ήρθε και ένα καραφάκι daquri λεμόνι με κρητική ρακί και είναι η πρώτη φορά που απολαμβάνω με ιδιαίτερη ευχαρίστηση προσφορά καταστήματος (συνήθως απλώς δοκιμάζω ή την καταναλώνω μηχανικά ). Για όλα αυτά μας χρέωσαν 45,70 ευρώ χρήματα που τα δώσαμε ευχάριστα.

Συνοψίζοντας θα πω ότι περάσαμε όμορφα, μας περιποιήθηκαν και απολαύσαμε ωραίο φαγητό. Θα ήθελα να ξαναπάω.