Τσιπουράδικα - Ουζερί - Βριλήσσια, Αθήνα

Το ανεκπλήρωτο όνειρο να βρεθεί ένα τσιπουράδικο του επιπέδου των μαγαζιών του Βόλου συνεχίζεται.

Το Αλλόκοτο τσιπουράδικο είναι πραγματικά... αλλόκοτο, και όχι αλλιώτικο.
Πήγαμε Παρασκευή βράδυ αργά με μεγάλη όρεξη για ψαρομεζέδες.
Είμασταν τρία άτομα νηστικά, αφού οι κοινές μας επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν μας άφησαν ώρα ούτε για ένα σάντουιτς.

Το προσεγγίσαμε εύκολα βρίσκοντας πάρκινγκ και για τα δυό μας αυτοκίνητα πάνω στην Πλατεία. Για όποιον ξέρει την περιοχή θα καταλάβει την δυσκολία του εγχειρήματος. Ανοίγοντας την πόρτα ο απλός αλλά προσεγμένος χώρος με τα μικρά τραπεζάκια και τις σκαλωσιές οικοδομής σε κάνει να χαμογελάσεις και να σκεφτείς ότι άνθρωποι με γούστο είναι, θα έχουν και καλό φαγητό.

Αν περάσεις το αρχικό εμπόδιο του Γιάννη, που σε ρόλο πορτιέρη μπαρ σε τσεκάρει από πάνω έως κάτω, και σου ανακοινώνει το στυλ που δουλεύει και σερβίρει το μαγαζί, τότε μπορείς να καθίσεις. Επιλέξαμε μιά σκαλωσιά, σε ύψος μπάρας, μην μας πιάσει και υψοφοβία.
ΜΕΝΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Το μαγαζί όπως μας εξήγησε ο Γιάννης (με 2 ν) σερβίρει τσίπουρο σε τρεις εκδόσεις, 1) Ανδρικό με γλυκάνισο 2) Γυναικείο με γλυκάνισο και 3) ένα αδιευκρίνιστου φύλου χωρίς γλυκάνισο.
Όλα χύμα και δικιά τους παραγωγή.
Με βαριά καρδιά, κάθ´ ότι τσιπουράδικο και όχι ρακάδικο, όπως μας είπε ο Γιάννης πάλι, θα σου σερβίρουν ρακί, κρασί ή μπύρα.
Επιλέξαμε ο ένας χωρίς, και εγώ με τη σύζυγο μετά από δοκιμή το γυναικείο (ελαφρύ) για ρέγουλα.

Αφού κατέφθασαν τα κρασοπότηρα που σε σερβίρουν, αποδοκιμάστηκε η επιθυμία μας για πάγο. Τέλος πάντων ξεπεράστηκε και αυτό το εμπόδιο, και άρχισαν να φτάνουν σε πιατάκια του μεζέ τα συνοδευτικά του τσίπουρου.
Όπως μας ενημέρωσε, ποιός άλλος; ο Γιάννης, όλοι οι μεζέδες είναι φρέσκοι και δεν υπάρχει τίποτα κατεψυγμένο.

Με κάθε γέμισμα ποτηριού ερχότανε και πιατάκι από πολύ καλούς και ψαγμένους μεζέδες. Όλα τα πιάτα ήταν μικρά σε ποσότητα, νόστιμα και σωστά τηγανισμένα ή μαγειρεμένα.
Αναφέρω χωρίς λεπτομέρειες ότι πέρασε από το πάγκο μας,
Καβουράκια ψητά
Γαριδάκι τηγανιτό
Φασόλια πιάζ με γαύρο ξυδάτο
Τουρσί κουνουπίδι με ψάρι
Χταπόδι ξυδάτο
Καραβιδάκι σχάρα
Σαρδέλα ψητή
Πεσκανδρίτσα με σάλτσα ντομάτας
Σαλάχι στο τηγάνι
και καλαμαράκι γόνο, μπορεί να ξεχνάω και τίποτα.

Φάγαμε σίγουρα πολύ καλά για τρία άτομα. Όμως αν δεν πιείς δεν τρως, και εμείς πήραμε αισίως δεκαπέντε ποτήρια τσίπουρο.
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή από Γιάννη και Κώστα, όταν μετά από τα πρώτα αλλάξανε ρόλους.
Η μεγάλη παγίδα όμως που πέσαμε ήταν ο... πάγος.
Ποτήρι γεμάτο πάγο με λίγο αναγκαστικά το τσίπουρο με τον μεζέ του στα 5€ έκαστο. Πολύ ακριβότερα σε σχέση με Βόλο που παίρνεις με τα 75€ που δώσαμε τουλάχιστον εικοσιπέντε, των 25cl εμφιαλωμένο.

Όμως το μαγαζί δεν λέει πουθενά Βολιώτικο, κακώς ενοείται.
Το μαγαζί έχει βρει τον πολύ βολικό τρόπο να πουλάει μόνο πιάτα στην ουσία ημέρας, χωρίς στοκ. Αυτό δεν με χαλάει καθόλου, αφού έτσι οι χρόνοι παράδοσης των πιάτων είναι άμεσοι, και έχει και την γοητεία του, το ρίσκο του τι θα μας φέρει.
Το μεγάλο φάουλ όμως του μαγαζιού είναι το τσίπουρο που γι αυτό διαφημίζεται.
Δεν σου φέρνουν καραφάκια στο τραπέζι, αλλά όταν ζητάς έρχονται με το μπουκάλι και σου γεμίζουν το ποτήρι. Εκτός όμως από υπερχρεωμένο είναι και κακής ποιότητας, αφού έτσι νηστικοί που ήμασταν μας χάλασε αμέσως και υπήρχαν ανεπιθύμητες παρενέργειες.

Το προτείνω για συντηρητική δοκιμή, έχει καλούς και πρωτότυπους μεζέδες αλλά καλύτερα μακριά από το τσίπουρο ή έστω ας αρκεστείτε σε κάνα δυό το πολύ.
Μην περιμένετε να βρείτε κάτι σε κρέας, αυστηρά ψαροφαγία.