Πολίτικη κουζίνα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μεσημερι Σαββατου βολτα στο Χαλανδρι και ψαξιμο για φαγητο σε καποιο απο τα γνωστα εστιατορια της κεντρικης πλατειας του Χαλανδριου.
Αυτη την φορα επιλεξαμε να γευτουμε πολιτικη κουζινα και ΑΓΟΡΑΣΤΟ.

Παντα την φοβομουν την πολιτικη κουζινα, παρολο που ειναι τοσα ξακουστη και μονο καλα λογια ακους, εγω ημουν λιγο διστακτικος, ισως επειδη δεν ειμαι των καυτερων γευσεων και στα φαγητα θελω ενα μετρο στα μπαχάρια που συνηθιζουν στα εν λογω εστιατορια να τα χρησιμοποιουν υπερ του δεοντος.

Οπως και να εχει η συγκεκριμενη γευστικη εμπειρια μονο καλες αναμνησεις μου αφησε αλλα ας κανουμε την κριτικη μας ως συνηθως ανα κατηγορια.

ΧΩΡΟΣ

Ο χωρος δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο, σχεδον καθολου διακοσμηση, αν εξαιρεσεις καποιους ανουσιους πινακες και 1-2 μαυροπινακες στις κολωνες οπου και διαβαζες καποια απο τα φαγητα του καταλογου.
Τα τραπεζακια και οι καρεκλες οτι πιο απλο υπαρχει.
Ατμοσφαιρα καθαρη, μιας και απο οτι καταλαβα δεν επιτρεποταν το καπνισμα, ενω και οι τουαλετες σε καλη κατασταση. Επισης παρολο το κρυο που υπηρχε στον εξωτερικο χωρο η θερμοκρασια μεσα στο εστιατοριο οσο ζεστή επρεπε.
Παντως η ολη διακοσμηση καμια σχεση με την φωτογραφια που υπαρχει στο site.

ΦΑΓΗΤΟ

Πραγματικα ειναι απο τις λιγες φορες που σε ενα εστιατορια μας αρεσε οτι κι αν φαγαμε. Ιδιαιτερες γευσεις που δεν μας αφησαν κανενα παραπονο. 2 ατομα λοιπον επιλεξαμε:

-Ροκα σαλατα, με σταφιδες, ραπανακι σως γιαουρτιου και φιλετο κοτοπουλο, αρκετα καλη αν και η σως καπως κοινη σε σχεση με τις υπολοιπες γευσεις 3/4

-Πεινιρλι με κιμα σαλτσας ντοματας, αυγο και κασερι. εξαιρετικο και το εξωτερικο κομματι αλλα η εμπνευση για την γεμιση 4/4

-Σαγανακι με αυγο, σουτζουκι και καφαλοτυρι, καπως διαφορετικο το περιμενα, οχι κακο παντως απλα λιγο βαρυ 3/4

-Χουνκιαρ Μπεγιεντι, το οποιο ειναι μοσχαρακι κοκκινιστο με πουρε μελιτζανας. Το συγκεκριμενο πιατο μας το προτεινε ο ιδιοκτητης και κατι ηξερε. Τελειο το μοσχαρακι ακομα πιο τελειος ο πουρες, σπιτικος οπως πρεπει. 4/4

-Φιστικλι κεμπαπ, ζυμωμενο με φυστικι Αιγινης και κασερι. Γενικα δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που θα φανε ευκολα κεμπαπ ομως για τυο συγκεκριμενο ευχαριστως θα ξαναεκανα εξαιρεση. 4/4

Πολυ σημαντικο να αναφερω οτι οι μεριδες ειναι πολυ μεγαλες και ιδιαιτερα χορταστικες, αρκει να πω οτι δεν καταφεραμε να τα αποτελειωσουμε.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Αν και την στιγμη που πηγαμε δεν ειχε πολυ κοσμο,4 μεσημερι προς απογευμα και ισως δεν μπορουμε να κρινουμε επαρκως την εξυπηρετηση, εμεις μειναμε απολυτα ικανοποιημενοι. Τρια ατομα εξυπηρετουσαν τα τραπεζια με συγκεκριμενες αρμοδιοτητες, αλλος επαιρνε παραγγελιες αλλος εφερνε τα πιατα αλλος καθαριζε τα τραπεζια αλλα ολοι ετοιμοι να μας εξυπηρετησουν σε οτι χρειαστουμε.
Σημαντικο και το ενδιαφερον του ιδιοκτητη να μας προτεινει 1,2 πιατα και να μας ρωτησει αν μειναμε ευχαριστημενοι.

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Για τα παραπανω πιατα παρεα με μισο κιλο κρασι λευκο (καλουτσικο) πληρωσαμε 37 ευρω. 18.5 ευρω το ατομο δηλαδη αλλα θα χορταιναμε ακομα κι αν αφαιρουσαμε 1 πιατο. Νομιζω πως τρως παρα πολυ καλα με 15 ευρω το ατομο αρα δεν μπορεις παρα να πεις πως αξιζει τα λεφτα του. Τιμια προσπαθεια και οσον αφορα τις γευσεις αλλα και το vfm.

Θα το ξαναεπισκεφτουμε οπωσδηποτε!