Τοπική ελλ. κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Το "Ρακάκι" είναι ένα συμπαθητικό ταβερνάκι με κρητική κουζίνα που βρίσκεται σχεδόν πάνω στην πλατεία Καισαριανής. Ο εσωτερικός χώρος είναι μικρός, αλλά πολύ "ζεστός" και συμπαθητικά διακοσμημένος, ωστόσο τα τραπεζοκαθίσματα είναι σχετικά στριμωγμένα.

Όταν έχει καλό καιρό, βγάζουν τραπέζια και στο πεζοδρόμιο, όπου είναι πολύ ωραία να καθίσει κάποιος, ειδικά τις γλυκιές νύχτες της ελληνικής άνοιξης.

Έχει τύχει να καθίσω με διαφορετικές παρέες 3-4 φορές στο "Ρακάκι", οπότε εκτιμώ ότι έχω σφαιρική εικόνα για το ταβερνάκι αυτό, θα αναφερθώ αναλυτικά όμως σε πρόσφατη βραδινή επίσκεψη μαζί με μια φίλη. Να σημειώσω ότι είναι ανοιχτά μεσημέρι-βράδυ.

Μόλις φτάσαμε, κατά τις 9 το βράδυ. υπήρχαν μόνο 2-3 παρέες. Μια πολύ ευγενική κοπέλα μας πρότεινε ένα τραπέζι για δύο και μας έφερε για καλωσόρισμα από ένα ποτηράκι τσικουδιά, μαζί με δύο καταλόγους και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.

Ο κατάλογος είναι μάλλον συνοπτικός και περιλαμβάνει σχεδόν αποκλειστικά κρητικές σπεσιαλιτέ. Πριν παραγγείλουμε η σερβιτόρα μας έφερε σε ένα κόσκινο άσπρο και μαύρο ψωμί και ένα μπολάκι μυζήθρα. Πραγματικά το ψωμί ήταν πάρα πολύ εύγευστο και το τυρί τέλειο! Πρωτότυπη και πετυχημένη η ιδέα στο κόσκινο με με το ψωμί να υπάρχει φασκόμηλο, ώστε να μένει η αίσθηση του αρώματος.

Παραγγείλαμε φάβα, ντάκο, πατάτες στο τσικάλι και μπιφτέκια. Αναλυτικότερα:

- Η φάβα δεν μας ενθουσίασε, εκτιμώ ότι δεν ήταν καλής ποιότητας και ίσως να την είχαν παραβράσει, θα την χαρακτήριζα άνοστη.

- Ο ντάκος ήταν μια χαρά, πλούσια μερίδα, εξαιρετικής ποιότητας κρητικό κρίθινο παξιμάδι με τριμμένη ντομάτα και ξινομυζήθρα, Η ποιότητα της απλότητας του κρητικού φαγητού σε όλο της το μεγαλείο.

- Οι πατάτες στο τσικάλι έλιωναν στο στόμα. Χοντροκομμένες, μαγειρεμένες με μυρωδικά, ανάμεσα στα οποία δέσποζε, αφήνοντας τέλεια γεύση, το δεντρολίβανο, μας άρεσαν πάρα πολύ.

- Τα μπιφτέκια δεν μας ενθουσίασαν. Σερβιρίστηκαν με ψητές πατάτες, οι οποίες ήταν και το καλύτερο μέρος του πιάτου. Τα μπιφτέκια ήταν από ανάμικτο κιμά, είχαν κάπως βαριά γεύση και εκτιμώ, με βάση το προσωπικό μου γούστο, ότι χρειάζονταν λίγο ψήσιμο ακόμα.

Ήπιαμε λίγο χύμα κόκκινο κρασί, αρκετά γλυκόπιοτο και ελαφρύ (το μόνο φάουλ της εξυπηρέτησης ήταν ότι η ευγενέστατη κοπέλα που μας σέρβιρε δεν γνώριζε την προέλευση του κρασιού και, παρότι το ρωτήσαμε, ξέχασε να μας μεταφέρει την απάντηση των ιδιοκτητών).

Ο λογαριασμός ήρθε γύρω στα 17 ευρώ το άτομο, τιμή -επιτρέψτε μου να τη θεωρήσω- κάπως "τσιμπημένη" σε σχέση με αυτά που πήραμε. Εκτιμώ ότι αυτό είναι το σημείο που χρειάζεται βελτίωση στο "Ρακάκι": Καλύτερο value for money, ειδικά στις εποχές που ζούμε!

Να μην παραλείψω να αναφέρω ότι στο τέλος μας κέρασαν "κανελλάδα", ένα γλυκό ποτό, δημιούργημα των ιδιοκτητών του μαγαζιού.

Καταληκτικό συμπέρασμα: Έχω πάει αρκετές φορές και -λόγω γειτνίασης και προτίμησης στην κρητική κουζίνα- θα ξαναπάω στο "Ρακάκι". Το προτείνω και στους λάτρεις της κρητικής κουζίνας που θα βρεθούν στην Καισαριανή. Όμως, απευθύνω θερμή παράκληση προς τους υπεύθυνους του καταστήματος να βελτιώσουν το value for money αναπροσαρμόζοντας προς τα κάτω τις τιμές. Εκτιμώ ότι, αν το κάνουν, θα εξασφαλίσουν μεγαλύτερη πληρότητα και μεγαλύτερη ικανοποίηση από τους πελάτες!