Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Οι πρόσφατες μαζεμένες πολύ καλές κριτικές, από πολλούς μάλιστα “γνώριμους” χρήστες του site, είχαν κατατάξει τη PIZZERIA DEI FRATELI πολύ ψηλά στη wishlist των εστιατορίων που ήθελα να επισκεφθώ. Το γεγονός επιπλέον ότι βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι μου, σε συνδυασμό με ένα εκπτωτικό κουπόνι σε γνωστό site προσφορών, επιτάχυναν την επίσκεψή μου. Να μαστε, λοιπόν, δύο άτομα, μεσημεράκι Κυριακής στην PIZZERIA DEI FRATELI, αφού προηγήθηκε η αναγκαία κράτηση…

ΧΩΡΟΣ:
Η PIZZERIA DEI FRATELI βρίσκεται στην οδό Κράτητος, στα σύνορα δηλαδή Ν. Σμύρνης και Ν. Κόσμου. Εάν και σε πολύ κοντινή απόσταση υπάρχουν αρκετοί χώροι εστίασης (CIAO, ΜΑΣΙΝΑΣ κλπ. ), θα έλεγα ότι είναι λίγο απομονωμένη, με την έννοια ότι δύσκολα θα σε φέρει ο δρόμος σε αυτή εάν δεν πας συστημένος.
Παρόλα αυτά, ο χώρος και το σημείο προσωπικά μου άρεσαν πολύ. Βρισκόμενη σε διασταύρωση στην ουσία, τα μεγάλα παράθυρα γύρω – γύρω σε όλο το μαγαζί σου επιτρέπουν την άμεση οπτική πρόσβαση με τον εξωτερικό χώρο. Κατά τα λοιπά, η ατμόσφαιρα στον εσωτερικό χώρο είναι πολύ ευχάριστη. Φωτεινό μαγαζί, καθόλου μουντό παρά τους γκρι και μαύρους χρωματισμούς που κυριαρχούν, πεντακάθαρο, ψηλοτάβανο, με ωραία διακόσμηση (ωραία φωτιστικά, διάφορα μπουκάλια, καδράκια και φωτογραφίες με σημείο αναφοράς ως φυσικό την Αμερική και τη γειτονική χώρα), άνετα σχετικά τραπεζάκια σε καλή απόσταση μεταξύ τους, άμεση οπτική πρόσβαση με την μεγάλη, τακτοποιημένη και πεντακάθαρη, επίσης, κουζίνα (χωρίς παράλληλα η ατμόσφαιρα να είναι επιβαρυμένη λόγω μαγειρέματος).

Για την τουαλέτα που βρίσκεται στο υπόγειο και είχε σχολιαστεί αρνητικά από κάποιους φίλους του site, προσωπικά δεν βρήκα κάτι αρνητικό να προσάψω. Επίσης πεντακάθαρη και σε καλή κατάσταση. Όπως καταλαβαίνετε για το χώρο/ατμόσφαιρα μόνο θετικά είναι τα σχόλιά μου, οπότε εδώ η βαθμολογία φθάνει στο άριστο, «4» επομένως.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Ως προς την εξυπηρέτηση, η μοναδική αρνητική επισήμανση αφορά την συνεννόηση για την ημέρα «εξαργύρωσης» του εκπτωτικού κουπονιού. Παρασκευή μεσημεράκι τηλεφωνώ για να κλείσω τραπέζι για το βράδυ. Ευγενικά, η αλήθεια είναι, ενημερώθηκα ότι η κράτηση έπρεπε να γίνει δύο μέρες πριν τουλάχιστον, και ότι δεν είναι δυνατόν να κλείσω τραπέζι για Παρασκευή βράδυ. Την ίδια αρνητική απάντηση πήρα και στο ερώτημα για τραπέζι Σάββατο βράδυ, οπότε η κράτηση κανονίστηκε για Κυριακή μεσημέρι.

Η αλήθεια είναι ότι όντως ως όρος του κουπονιού προβλεπόταν η τηλεφωνική κράτηση δύο μέρες πριν, αλλά διαβάζοντας και την κριτική του φίλου “kostas9578” θα συμφωνήσω μαζί του, γιατί και εγώ με τη σειρά μου δεν πιστεύω ότι το μαγαζί Παρασκευή και Σάββατο θα ήταν γεμάτο. Εξάλλου πιστεύω και για την ίδια την επιχείρηση θα ήταν πιο θετική η εικόνα ενός μαγαζιού με κόσμο σε σχέση με τη μία παρέα που υπήρχε Κυριακή μεσημέρι που τελικά το επισκεφθήκαμε.
Τέλος πάντων, δεν αξίζει να επιμείνω περισσότερο σε αυτό, και η σχετική επισήμανση έγινε κυρίως επειδή έχει παρατηρηθεί και από άλλους χρήστες του site. Εξάλλου, από τη στιγμή που μπήκαμε στο χώρο του εστιατορίου μέχρι και την αποχώρησή μας, το service ήταν πάρα πολύ καλό. Λοιπόν …

Η εξυπηρέτηση φιλική και ευγενική, τα πιάτα ήρθαν με σωστή ροή, όλα καλά. Στα θετικά επίσης να επισημάνω το γεγονός ότι ερωτηθήκαμε στην αρχή για το εάν προτιμούμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο ενώ στο τέλος ο σερβιτόρος προσφέρθηκε ευγενικά να μας κεράσει με το λογαριασμό espresso και αφού εμείς αρνηθήκαμε τελικά μας έφερε δύο σφηνάκια λιμοντσέλο. Επίσης η πίτσα που δεν μπορέσαμε να φάμε τοποθετήθηκε σε πακέτο για να την πάρουμε μαζί μας.

ΓΕΥΣΗ:
Πάμε τώρα στο φαγητό που δυστυχώς, πηγαίνοντας με αυξημένες προσδοκίες, λόγω των πολύ καλών κριτικών, δεν ενθουσιάστηκα. Αναλυτικά δύο άτομα παραγγείλαμε:

- ποικιλία ορεκτικών (10,90 €) η οποία αποτελείτο από σαλάτα ρόκα, 2 italian spring rolls, focaccia, 2 σως, mini pizza margaritta, 2 μπρουσκέτες με λιαστή ντομάτα, μοτσαρέλα και βασιλικό και 2 μπρουσκέτες με σολωμό, καραμελωμένο κρεμμύδι και διάφορα άλλα μυρωδικά.

Λοιπόν, η mini pizza margarita απλή στα υλικά της ήταν νόστιμη, το ίδιο και οι μπρουσκέτες (εμένα προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο αυτές με την ντομάτα), η φοκάτσια επίσης μια χαρά με τα δύο συνοδευτικά ντιπ. Μοναδικά παραφωνία τα ιταλικά ρολάκια (γεμιστά με ιταλικά τυριά και προσούτο σύμφωνα με τον κατάλογο) που είχαν τραβήξει πολύ λάδι, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Επίσης, στα θετικά να αναφέρω ότι η ποικιλία ήταν πολύ ωραία σερβιρισμένη σε ένα μεγάλο ξύλινο πλατό.

- red tuscan (6,80 €), ποικιλία κόκκινων σαλατικών και iceberg, κατσικίσιο τυρί, dressing tuscan. Η σαλάτα δυστυχώς δεν μας ικανοποίησε ιδιαίτερα, καθώς τα σαλατικά ήταν πολύ στεγνά με το dressing δυστυχώς να μην γίνεται καθόλου αντιληπτό. Γενικά δεν θα την πρότεινα σε κάποιον να την παραγγείλει, ας προτιμήσει κάποια από τις άλλες σαλάτες.

- πίτσα salsiccia 30 cm (10,50 €) με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας, ανάμικτα τυριά, πεπερόνι, σαλάμι Milano και τρίχρωμες πιπεριές.

- πίτσα pancetta Guanciale 30cm (11,20 €) σάλτσα φρέσκιας ντομάτας, πανσέτα, bacon, φρέσκα μανιτάρια, μοτσαρέλα και θυμάρι.

Οι πίτσες επίσης δυστυχώς δεν μας ξετρέλαναν, καθώς έχοντας προϊδεαστεί θετικά από τις διθυραμβικές κριτικές των φίλων του site αλλά και το αρχικό θετικό δείγμα από την mini pizza margarita, περιμέναμε κάτι ξεχωριστό. Προσωπικά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα η ζύμη της πίτσας (δεν ήταν λεπτή, όπως προσωπικά την προτιμώ, αλλά ούτε και ιδιαίτερα αφράτη), ενώ αδιάφορη μου φάνηκε δυστυχώς και η σάλτσα που παίζει σημαντικό ρόλο για το τελικό γευστικό αποτέλεσμα.

Για να μην είμαι βέβαια σε όλα αρνητικός, να προσθέσω ότι όλα τα υλικά ήταν προσεγμένα και καλής ποιότητας και υπήρχαν και κάποιες λεπτομέρειες (όπως π. χ. το φρεσκοτριμμένο θυμάρι) που ενίσχυαν τη γεύση.
Η βαθμολογία μου βρίσκεται πιο κοντά στο «2,5», θα βάλω ωστόσο «2», επειδή, όπως πολλές φορές έχω προαναφέρει, πήγα με αυξημένες προσδοκίες.

VALUE FOR MONEY:
Για τα παραπάνω, συν ένα εμφιαλωμένο νερό (2,50 €) και δύο μπύρες draft perroni (4,50 € η μεγάλη των 500 ml και 2,90 € η μικρή των 300 ml), o λογαριασμός ήρθε με απόδειξη στα 34,30 €, χωρίς το κουπόνι ωστόσο θα πληρώναμε 15 € εξτρά, δηλαδή 49,30 €. Ο λογαριασμός κινήθηκε σε ανεκτά όρια, ωστόσο, μια έστω μικρή μείωση στις τιμές, νομίζω ότι κρίνεται επιβεβλημένη.

Συμπερασματικά, πρόκειται για μια φιλότιμη προσπάθεια από ανθρώπους με μεράκι και όρεξη που δείχνουν ότι αγαπούν αυτό που κάνουν, με αρκετά ωστόσο περιθώρια βελτίωσης. Παρόλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν θα αποθάρρυνα κάποιον από το να επισκεφθεί, απλώς κρατώ μια σχετική απόσταση σε σχέση με τις πολύ θετικές κριτικές που έχουν γραφτεί στο αγαπημένο μας site. Κάποια στιγμή πάντως θα του δώσω σίγουρα μια δεύτερη ευκαιρία και θα το ξαναεπισκεφτώ.