Beer Restaurants - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Egalite... μια απο της πιο ωραιες μπυραριες της Αττικης! Βρισκεται στα Πευκακια πανω ακριβως απο το σταθο του τρενου! Την επισκεπτομαι τουλαχιστον 2φορες την εβδομαδα εδω και 2μιση χρονια που μετακομισα στον Περισσο... αλλες φορες για καφεδακι αλλες για ποτακι κ αλλες για μπυρες συνοδεια ποικιλιας γερμανικων λουκανικων που θελω να φαω και να ξαναφαω και να ξαναφαω!

Ας τα παρω με τη σειρα ομως,,, Ο χωρος της καφετερειας/μπαρ/dart club ειναι πολυ ιδιαιτερος κ ξεχωριστος σε αντιθεση με τις μοντερνες καφετεριες που μας εχουν κατακλησει! Το εσωτερικο του ειναι καλυμμενο με μπορντο ταπετσαρια κ ξυλο... και τους τοιχους κοσμουν καθρεπτες αλλα και πινακες ζωγραφισμενους απο τον ιδιο τον ιδιοκτητη παρακαλω!

Τα τραπεζια κ οι καρεκλες ειναι απο βαρυ ξυλο κ τον χειμωνα ειναι ολος ο χωρος στρωμενος με χαλια. Υπαρχει ειδικος χωρος για τους λατρεις των darts που συχνα πυκνα διοργανωνουν τουρνουα! Στο βαθος ενα πιανο περιμενει οποιον γνωριζει να παιξει μαζι του! Παντα καθαρο και προσεγμενο... ειδικα οι τουαλετες!!!

Το σερβις αποτελειται απο νεαρα παιδια.. πολυ ευγενικα και προθυμα να σε εξυπηρετησουν. Καποιες φορες βεβαια θεωρω οτι θα χρειαζοταν κανα ατομο παραπανω για να μην τρεχουν και να μην υπαρχουν καθυστερησεις. Ολα τα παιδια δουλευουν πολλα χρονια στο μαγαζι.. κατι πολυ σημαντικο θεωρω.

Ας περασουμε στο φαΐ που ειναι κ αυτο που μας ενδιαφερει, Απο απλα τοστακια κ μπακετες σε πιτσες λουκανικα κ σαλατες! Τον χειμωνα Παρασκευη Σαββατο κ Κυριακη γινονται live rock jazz funky και soul μουσικης!! Οποτε μαζι με τις πολυ ωραιες μουσικες κ τις μπυρες εγω κ οι φιλες μου πραγγελνουμε κλασσικα τα ιδια πραγματα καθε φορα!

1 μεγαλη ποικιλια με γερμανικα λουκανικα κ πρετσελ... και κανα 2 πιτσες! Τα λουκανικα ειναι πεντανοστιμα...5-6 διαφορετικα,, αλλο καυτερο αλλο τυλιγμενο με μπεικον (κολαση! ).... παρα πολυ ωραια ολα. Το πιατο ειναι διακοσμημενο με πολυχρωμες πιπεριες κομμενες σε ροδελες, 2 ντιπ 1 με μουσταρδα καυτερη και 1με κετσαπ,,,

Τα πρετσελ του ειναι τρομερα!! Συνηθως ζηταμε και κανενα παραπανω,, Καλη επιλογη επισης ειναι οι σαλατες του, Μια με σολωμο και μια με μανουρι,,, Εξισου φρεσκοκομμενες κ δροσερες και οι 2! Και σε αρκετα μεγαλη ποσοτητα.. συνοδευονται με ψωμακι.

Οι σαλατες ειναι στα 4ε με το μανουρι και στα 6ε με τον σολωμο!

Τα γερμανικα λουκανικα η μεγαλη ποικιλια ειναι στα 16ε και η μικρη στα 9ε

Ξεχασα να αναφερω οτι υπαρχουν και βραστα λουκανικα στα 7ε συνοδευμενα με γραβιερα,, ντοματα,, μαρουλι κ μουσταρδα. Ωραια,,, αλλα τα γερμανικα ειναι μακραν καλυτερα κ αξιζουν τ λεφτα τους!

Ειτε για καφεδακι ειτε για ποτο μερα που εχει live,,,, αξιζει να το επισκεφτειτε! Καλο θα ηταν αν επιλεξετε να πατε μερα που εχει live να κανετε κρατηση! Ειναι το αγαπημενο μου στεκι κ ελπιζω να περασετε εξισου καλα κ εσεις.....!