12 Μάρ 2015

Σάββατο 7 Μαρτίου επισκεφθήκαμε τα Fridays Αμπελοκήπων. Πηγαίνουμε κάποιες φορές το χρόνο αλλά αποφάσισα τώρα να γράψω κριτική. Στο μεγάλο του μείον είναι το πάρκιν, που απλά είναι αδύνατον να βρείς σε ακτίνα χιλιομέτρου.

Επίσης, όταν πας Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ να είσαι προετοιμασμένος να περιμένεις ένα μισάωρο όρθιος στην είσοδο μέχρι να αδειάσει τραπέζι. Δίνεις το όνομά σου κ περιμένεις να σε φωνάξουν. Όπως στο ΙΚΑ δηλαδή. Θα μπορούσαν ενώ περιμένεις να σε κεράσουν έναν καφέ, ένα αναψυκτικό ή έστω ένα νεράκι. Τέλοσπάντων..

Ο τεράστιος χώρος προσωπικά μ'αρέσει πολύ. Όχι πως είμαι φαν των Αμερικάνικων fast food, αλλα είναι κάτι διαφορετικό, με ωραίους καναπέδες κ ξύλινα τραπέζια. Έχει κ πολύ καλή μουσική, ροκ απο όλες τις δεκαετίες κ ποπ δεκαετίας του '80 κυρίως. Οι τουαλετες πολύ καλές, καθαρές, άνετες κ με μουσική στο χώρο.

Αφού επιτέλους κάτσαμε, μας ανέλαβε ένας σερβιτόρος κ μας πρότεινε τι να πάρουμε. Ήμασταν 3 άτομα κ παραγγείλαμε italian salad, δηλ μαρούλι με καρύδια, φλοίδες παρμεζάνας, μπαλσάμικο κ ρόκα. Barbeque salad, δηλ κοτόπουλο φιλέτο με σάλτσα grill, μαρούλι, τυρί τσένταρ, τομάτα κ ραντίτσιο. Επίσης, πατάτες τηγ με ρίγανη, τις οποίες στείλαμε πίσω γιατί ήταν ολόϊδιες σαν τα πατατάκια κ μας έφεραν κάτι άλλες με σάλτσα τσένταρ.

Για κυρίως πήραμε ταλιατέλες με κοτόπουλο κ ψητό κοτόπουλο φιλέτο με σάλτσα παρμεζάνας. Πήραμε μεγάλα αναψυκτικά τα οποία μας τα ξαναγέμιζαν δωρεάν. Σαν γεύση, οι σαλάτες ήταν πολύ καλές, ίσως αν έκοβαν πιο ψιλά τα λαχανικά να ήταν καλύτερα. Τα κυρίως μας άρεσαν πολύ κ δεν έχουμε κάποιο παράπονο. Η μουσική δεν σε ξεκουφαίνει κ συζητάς άνετα.

Συνολικά πληρώσαμε 54€. Ο λογαριασμός θα ήταν υψηλότερος αν το τρίτο άτομο της παρέας δεν νήστευε κ έπαιρνε κανονική μερίδα κ αν το γλυκό που πήραμε δεν ήταν δώρο, λόγω γενεθλίων ενός ατόμου της παρέας. Κοινώς, είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές. Θα ξαναπαμε όμως γιατί έχει πολύ καλό φαγητό.

12 Μάρ 2015

lagas