Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Χαιρετω και παλι την παρεα του Ask4food!

Aυτη την φορα ειπαμε να κινηθουμε λιγο πιο Νοτια και συγκεκριμενα την Νεα Σμυρνη με προτροπη μιας φιλης απο την παρεα για να δοκιμασουμε κουζινα με κυριο χαρακτηριστικο τους κεφτεδες.
Ποσο μπορει να σε ενθουσιασει ενα μεζεδοπωλειο το οποιο σχδεον σε ολα του τα πιατα περιεχει κεφτεδες? Αυτο αναρωτιομουν πριν παω στο ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ αλλα η απορια μου λυθηκε με θετικο αποτελεσμα!

Με το που εγινε η προταση η πρωτη κινηση ηταν να ριξω μια ματια στο site που μας ανοιγει τα ματια και ενω οι κριτικες ηταν μετριες προς καλες, εγω και η παρεα μου μειναμε πολυ ικανοποιημενοι απο το μαγαζι

Ας γινουμε ομως και πιο συγκεκριμενοι

ΧΩΡΟΣ

Το μαγαζι απο οσο μπορω να κρινω ειναι σχετικα καινουργιο. Μιλαμε για εναν μοντερνο χωρο στην κεντρικη οδο της Νεας Σμυρνης. Ωραια λιτη διακοσμηση ενω χαρακτηριστικα ειναι τα τραπεζακια που ειναι φτιαγμενα απο παλετες οι οποιες εχουν βαφτει με ασπρη μπογια. Το αρνητικο σε αυτο ειναι οτι ετσι οπως εχουν κατασκευαστει, οι παλετες σου κλεινουν ολο τον χωρο κατω απο το τραπεζι με αποτελεσμα να εισαι μονιμως γυρισμενος καπως πλαγια για να βολευτεις, ειδικα στα τραπεζακια που βρισκονται κολλητα στον τοιχο. Λεπτομερεια ισως, αλλα το αναφερω επειδη ηταν καπως αβολα.

Στους τοιχους κρεμασμενα διαφορα ταψακια, πιατακια και αλλα ηδη μαγειρικης αλλα σωστα κατανεμημενα να μην φαινεται σαν τσαντηρι οπως αλλα μεζεδοπωλεια που επισης εχουν επιλεξει τετοιου ειδους διακοσμηση.

Σε γενικες γραμμες ομορφος πολυ ο χωρος, και γενικοτερα ευχαριστη ατμοσφαιρα για να απολαυσεις το φαγητο σου. Την ωρα που επισκεφτηκαμε το μαγαζι Σαββατο μεσημερι δεν ειχε και πολυ κοσμο αρα δεν ειχαμε θεμα με πιθανο στριμωγμα οπως διαβασα σε αλλες κριτικες και δεν μπορω να κρινω αν υπαρχει προβλημα και πσοο σημαντικο ειναι αυτο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Κανοντας μια ανασκοπηση στις κριτικες μου οσον αφορα τις εξοδους μου θα παρατηρησετε οτι ως επι το πλειστον προτιμω να επισκεπτομαι τα εστιατορια ειτε καθημερινες ειτε ωρες που δεν θα υπαρχει πολυκοσμια. Ειδικα οταν παω σε ενα μαγαζι για πρωτη φορα επιθυμω να το κρινω γευστικα σε ''ησυχες'' ωρες, ετσι ωστε να μην τυχει να πεσουμε πανω στην ''κακια στιγμη'' ενος εστιατοριου και το αδικησουμε. Οταν λεω κακια στιγμη εννοω πχ ξαφνικη κοσμοσυρροη περαν του φυσιολογικου και χασιμο της μπαλας απο το προσωπικο οπως εχουμε δει ολοι μας να συμβαινει σε πολλες μας εξοδους.

Ετσι και στο ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ την ωρα που πηγαμε δεν υπηρχε πολυς κοσμος παρα μονο 2-3 τραπεζακια. Η εξυπηρετηση αρκετα καλη, χωρις ειναι κατι το εξαιρετικο. Αξιοσημειωτο οτι δεν σου παιρνουν παραγγελια αλλα σου φερνουν ενα χαρτακι στο οποιο σημειωνεις τι θες να παραγγειλεις ενω οτι απορια εχεις στην λυνει με προθυμια η κοπελα που σε εξυπηρετει στην υποδοχη του μαγαζιου.
Νερο βρυσης το οποιο αλλαζε εγκαιρως οποτε τελειωνε!

Κερασμα τιποτα.

ΦΑΓΗΤΟ

Στα του φαγητου τωρα, ο καταλογος χωριζεται στα ορεκτικα, στις σαλατες και μετα σε διαφορων ειδων κεφτεδες που θα δουμε παρακατω. Ολα τα πιατα μας αφησαν καλες εντυπωσεις αλλα ας τα δουμε και πιο συγκεκριμενα. Τρια ατομα λοιπον επιλεξαμε

-Απο σαλατες την ΚΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΦΤΑΙΣ η οποια περιεχει μαρουλι, κοτοπουλο, ροκα παρμεζανα, φουντουκια, μπεικον, πρασινο μηλο και dressing απο μπαλσαμικο. Θα την χαρακτηριζα απλα καλη. Κατι ελειπε για την απογειωση 3/4

Στα ορεκτικα τωρα διαλεξαμε

-σαγανακι με μελι, οχι κατι το ιδιαιτερο αλλα μια χαρα γευστικα 3/4

-πατατουλες με αυγα, φρεσκιες πατατες τηγανητες στο χερι κομμενες οπως πρεπει με δυο αυγα ματια απο πανω στα 3,50 ευρω μια χαρα 4/4

-Τυροκαυτερη, μετρια προς καλη 3/4

Απο την κατηγορια Διασημοι Κεφτεδες πηραμε

-Τον κεφτε του ΠΟΠΑΥ. Ηταν κεφτεδακια φυσιολογικα στο μεγεθος τα οποια περιειχαν σπανακι, πρασο, φετα και φρεσκο κρεμμυδακι. Πραγματικα εξαιρετικοι! 4/4/

-Τους κεφτεδες που βλεπουν, απλοι γευστικοτατοι κεφτεδες με δυο αυγα ματια απο πανω. να λιωνει ο κροκος πανω στο κεφτε και οι μπουκιες να σε απογειωνουν. 4/4

-Τυροκεφτες. Μιλαμε επισης για 4 κεφτεδακια που περιεχουν διαφορα μειγματα τυριων με συκο. Οσο κι αν με προβληματισε η επιλογη της παρεας λογω του συκου(που δεν παει σε ολα τα φαγητα οπως χρησιμοποιειται κατα συρροη σε αλλα μαγαζια) τελικα εξεπλαγην ευχαριστα! Να το δοκιμαστε οπωσδηποτε! 4/4

Στους Ψητους κεφτεδες τωρα επιλεξαμε

-Τον Μπιφτεκουλη, μπιφτεκι το κλασσικον οπως το αναφερουν, το οποιο ηταν ενα απλο μπιφτεκι επισης πολυ γευστικο! 3/4

Η γενικη εντυπωση που μας εμεινε ειναι οτι το μαγαζι οταν πρωτοξεκινησε ειχε μια εκπληκτικη συνταγη για σπιτικους κεφτεδες με τους οποιους παιξανε πολυ στην κουζινα με διαφορα υλικα και φτιαξανε τον καταλογο τους. Το αποτελεσμα πολυ καλο και αξιζει να το δοκιμασετε.

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Για τα παραπανω + μισο κιλο κρασι +2 αναψυκτικα ο λογαριασμος ηταν 43 ευρω. Κατω απο 15 ευρω το ατομο δηλαδη και φαγαμε πολυ καλα. Αποδειξη κανονικα!
Μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι και θα το επισκεφτουμε ξανα. Ας βαλουν και ενα κερασμα στο προγραμμα (τα εχουμε ξαναπει η κινηση μετραει, μια ρακη ή μια μαστιχα αρκει) να μην εχουμε να λεμε!

Αξιζει τον κοπο και αξιζει τα λεφτα του.