KOI
Ιαπωνία - Sushi - Βούλα, Αθήνα

Το Koi το γνώρισα από το κατάστημα του Συντάγματος, όπου είχα μια ελαφρώς σουρεαλιστική εμπειρία στην πρώτη μου επίσκεψη, λόγω έλλειψης ρυζιού -την έχω περιγράψει σε παλιότερη κριτική μου. Ευτυχώς, στις αρκετές επόμενες επισκέψεις μου δεν παρουσιάστηκε άλλη φορά τέτοιο θέμα. Και, τώρα που ετοιμάζομαι να γράψω για το "αδελφάκι" που λειτουργεί στη Βούλα, νομίζω πως χρωστάω στο Σύνταγμα μια πιο πρόσφατη κριτική. Προσεχώς.

Στη Βούλα, λοιπόν, λειτουργεί το δεύτερο Koi, επί της Βασιλέως Παύλου. Πολύ κεντρικό σημείο και θα το βρει εύκολα όποιος θελήσει να το επισκεφτεί.

Το πάρκινγκ στη Βούλα Δευτέρα με Σάββατο είναι μια περίεργη ιστορία, καθώς μεγάλο μέρος των δρόμων έχουν θέσεις με κάρτα, διαγραμμισμένες. Όσες φορές αναζήτησα κάρτα, αποδείχτηκε μια μικρή Οδύσσεια. Κάποιοι επιμένουν πως δε θα σε γράψουν αν δεν έχεις κάρτα, με το σκεπτικό ότι δεν υπάρχει πλέον δημοτική αστυνομία ή απορροφήθηκε στην "κανονική". Δε θα σας πρότεινα να το ρισκάρετε. Κυριακή, όμως, οι περιορισμοί δεν ισχύουν και στο υπαίθριο πάρκινγκ παρακείμενου εμπορικού κέντρου βρήκαμε αρκετές θέσεις.

Όπως και στο Σύνταγμα, έτσι και στη Βούλα το Koi διαθέτει και εξωτερικό χώρο. Δεν είναι κάτι σπουδαίο, αλλά απείρως ανώτερο του κεντρικού καταστήματος, με τις κλασικές πλέον σόμπες και ένα μικρό χώρο όπου μπορούν να κινηθούν με σχετική ασφάλεια τα παιδιά -και πάντοτε με τους γονείς να έχουν το νου τους, βεβαίως. Κρατήσεις δεν κάνουν, όπως μας εξήγησαν ευγενικά στο τηλέφωνο. Πήγαμε και βρήκαμε εύκολα τραπέζι, γύρω στις δύο και μισή με τρεις. Προτιμήσαμε να καθίσουμε μέσα.

Ο χώρος καλός, λιτός αλλά ευχάριστα διακοσμημένος, σαφώς ανώτερος του Συντάγματος, με πιο "ζεστά" ξύλινα έπιπλα, αν και τα σκαμπό ίσως δυσκολέψουν ορισμένους (ακόμη και σε πρακτικά θέματα, όπως να κρεμάσεις μια τσάντα ή ένα παλτό). Κάποια τραπεζάκια για 2 ή 3 μου φάνηκαν πολύ μικρά. Η "μπάρα" είναι νομίζω το καλύτερο πόστο, ειδικά αν σας αρέσει να παρακολουθείτε τους σεφ.

Στην επίσκεψή μας ήταν τρεις, εργάζονταν συστηματικά και αυτό φαινόταν στη γρήγορη -αλλά όχι πρόχειρη- εξυπηρέτηση. Οι σερβιτόρες επίσης ευγενικές και πρόθυμες. Γενικά, άριστες εντυπώσεις μου άφησε όλο το προσωπικό, εξ ου και το 4/4.

Ο κατάλογος είναι μικρός αλλά όχι φτωχός, με τα κλασικά sushi, τα inside-out (το φύκι στο κέντρο, το ρύζι απέξω), nigiri, sashimi κτλ. Η σαλάτα καβούρι που επιλέξαμε για αρχή ήταν, δυστυχώς, ο "φτωχός συγγενής" και αυτός που στερεί το 4αρι στη γεύση. Αδιάφορο σύνολο, μικρή ποσότητα, σε καμία περίπτωση δε δικαιολογούσε την τιμή (και "χαλάει" και το 4/4 στο vfm).

Τα διάφορα σούσι, αντίθετα, ήταν πολύ νόστιμα, καλοφτιαγμένα, σφιχτά όσο έπρεπε αλλά και αφράτα, με καθαρές γεύσεις. Ο τόνος καλός, το λαυράκι πολύ καλό, ο σολωμός περασμένος με φλόγιστρο εξαιρετικός. Σωστά τιμολογημένα, ώστε να μπορεί κανείς να δοκιμάσει για να δει τι του αρέσει καλύτερα.

Στα 47 ευρώ για 4 άτομα, με τα ποτά/αναψυκτικά μας μέσα, δηλαδή ούτε 12 ευρώ μεικτά, νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή λύση για όσους θέλουν να δοκιμάσουν την Ιαπωνική κουζίνα. Στο εύρος τιμής δεν επέλεξα τη χαμηλότερη κατηγορία γιατί νομίζω πως αυτή των 10 με 16 ευρώ είναι η πλέον αντιπροσωπευτική, ειδικά αν είστε λίγο παραπάνω πεινασμένοι από ό, τι η παρέα μου στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Απόδειξη κανονικά, νερό φιλτραρισμένο στο κατάστημα. Ετοιμαστείτε για πολύ λιτό σερβίτριο (μια πλάκα κάποιου πετρώματος, αν κατάλαβα σωστά, αντί πιάτου), τα κλασικά μπολάκια για τη σάλτσα σόγιας και τα ξυλάκια.

Γενικά, μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις, σίγουρα θα το επισκεφτώ ξανά.