Τσιπουράδικα - Ουζερί - Δραπετσώνα, Αθήνα

Κατεβαίνω σπάνια στο λιμάνι του πειραιά μιάς και είμαι κάτοικος βορείων προαστίων, ίσως το συγκεκριμένο μαγαζί να είναι ένας λόγος για πιο συχνές επισκέψεις.

Το ραντεβού ήταν για μεσημέρι κυριακής με φίλους απο τον πειραιά στον ηλεκτρικό σταθμό, όταν ξεκίνησαν ακολούθησα με το αυτοκίνητο τον δρόμο που πηγαίνει προς τα κρητικά πλοία εκεί στο ύψος της εκκλησίας πήραμε τον δρομο που έγραφε πρός δραπετσώνα έπαψα να βλέπω θάλασσα κ μπήκα σε έναν δρομο με πολυκατοικίες μπροστά μας ένα τρόλευ 20 τον αριθμο. σταματήσαμε απέναντι απο εργατικές πολυκατοικιες κ διαβάζω την ταμπέλα του μαγαζιού. Τα κακά παιδιά-μαγαζί με καλά φαγιά. Πέθανα στο γέλιο.

Αφού βρήκαμε πολύ ευκολα παρκινγκ μπήκαμε στο μαγαζί, το οποίο ήταν σχεδόν γεμάτο μας πλησίασε ένας κύριος κ μας ρώτησε αν έχουμε κρατήσει κάποιο τραπέζι (πράγμα που είχαν κάνει οι φίλοι μου) μου φάνηκε παράξενο για τέτοι μαγαζί μεσημέρι κυριακής και να χρειάζεσαι κράτηση. καθίσαμε σε ένα τραπέζι που στην πλάτη του είχε φωτογραφιες απο αλητάκια το βρήκα αρκετα έξυπνο μιας κ το όνομα του μαγαζιου. ο χώρος μέσα απο τους αγαπημένους μου παραδοσιακό κουτούκι όσο κ μοντέρνο με πολλές ιδιαιτερότητες και πολύ ωραίο ντεκόρ.

Αμέσως μας έφεραν ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και ένα πιάτο με έλιες και παξιμάδια σε πλούσια μερίδα. Μας πλησίασε ο κύριος που μας καλοσώρισε και με αρκετό χιούμορ μας παρέπεμψε να διαβάσουμε τον κατάλογο που ήταν γραμμένος σε έναν τεράστιο πίνακα. Αμέσως ακολούθησε η σερβιτόρα που με γλυκιά ευγένεια μας ρώτησε αν θέλουμε να πιούμε κάτι. Είχε μιά σχετικά μικρή συλογή απο εμφιαλωμένα κρασιά αλλά νομίζω πως καλύπτει το συγκεκριμένο καταστημα.

Πήραμε ενα μπουκάλι απο τα ακριβά του 25€ στην συνέχεια δώσαμε και την παραγγελεία μας. Γαυρος μαρινάτος 5€ μελιτζάνα με σκορδόλαδο και φέτα 5€ μύδια ξυδάτα 6€ σταμναγκάθι 5€ αυτά ήταν τα πρώτα μας οφείλω να πώ το ένα καλύτερο απο το άλλο. ο γαυρος σούσι η μελιτζάνα σάν κρέμα μωρού παιδιού τα χόρτα σωστά βραζμένα και σε μπόλικο λάδι όσο για τα μύδια μεζές φτιαγμένος μερακλίδικα κ αψογος δεν τα είχα δοκιμάσει έτσι ξανά κ μου άρεσαν πολύ.

Στην συνέχεια καβουρόψυχα 10€ καταπληκτική γευση με υποψία χοντρού αλατιού και λαδολέμονο και κατά προτροπή του ιδιοκτήτη καραβιδομακαρονάδα για 4 68€.
Εδώ δώσαμε τα ρέστα μας και εμείς γιατί δεν αφήσαμε ούτε τσόφλι αλλά και το μαγαζί που στο πιάτο αυτό πιατέλα δλδ. μας έδωσε να καταλάβουμε ότι αυτό που κάνει το κάνει με αγάπη,16 κομάτια καραβιδας μακαρόνια άριστα βρασμένα και το μυστικο της σάλτσας που η απλότητα της σε άφηνε να απολάυσεις την μαγεία του θάλασινού χωρίς να το σκεπάζει με μία λέξη Αριστο με το α κεφαλαίο.

Κατά την διάρκεια το μαγαζί γέμισε κ άλλαξε και αρκετά τραπεζάκια θα έλεγα όλα αυτα λαμβάνουν χώρα υπό τους ήχους ενός εκπληκτικού μπουζουκιού κ μιας κιθάρας καθώς περνούσε η ώρα είδα μπροστά μου κάθε τραπέζι και ένας τραγουδιστής ή τραγουδίστρια εκπληκτικό κάθε τραπέζι τραγουδούσε το δικό του τραγούδι έγινε ένας χαμός κάποια στιγμή να και η σερβιτόρα χωρίς δίσκο αλλά με μικρόφωνο.

Αυτό κράτησε μέχρι αργά το βράδυ όπου και ζητήσαμε λογαριασμό. Κατευθασε στο τραπέζι η απόδειξη 149€ μιάς κ πήραμε και δευτερο μπουκάλι κρασί, ότι πληρώσεις παιρνεις και στην συγκεκριμένη περίπτωση όχι μόνο το άξιζε αλλά το βρήκα και φυσιολογικό σε σχέση με αντίστοιχα του είδους μαγαζιά.

Το τελείωμα ήταν και αυτό όπως και το υπόλοιπο του τραπεζιού μας κέρασαν γλυκό κουμ-κουάτ πορτοκαλόπιτα χαλβά και ένα καραφάκι μαστίχα όλα εξαιρετικά.

Είναι ένα μαγαζί που αγαπάει αυτό που κάνει έχει χιούμορ ευγένεια καλή παρέα και αξίζει τα λεφτά του.
Ο πειραιάς είναι τελικά κοντά για μένα και βρήκα ένα αρκετά ενδιαφέρον μαγαζι απο πολλές αποψεις.